Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta baletnicy, czyli intensywne odchudzanie w 10 dni. Restrykcyjne zasady i jadłospis w diecie baletnicy. Jakie efekty i konsekwencje dla zdrowia przynosi ta dieta?
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta baletnicy, czyli intensywne odchudzanie w 10 dni. Restrykcyjne zasady i jadłospis w diecie baletnicy. Jakie efekty i konsekwencje dla zdrowia przynosi ta dieta?

Kobieta w stroju baletnicy mierzy się w talii

Fot: Prostock-studio / fotolia.com

Dieta baletnicy polega na przestrzeganiu przez 10 dni restrykcyjnego i niepełnowartościowego jadłospisu podzielonego na 5 etapów. Efektem stosowania tej diety jest zredukowanie masy ciała nawet o 10 kilogramów. Niezbilansowane posiłki mogą prowadzić do osłabienia organizmu, a nawet jego wycieńczenia. 

Dieta baletnicy jest restrykcyjną, niskokaloryczną dietą odchudzającą, której efekty widoczne są w ciągu półtorej tygodnia. Polega na ścisłym przestrzeganiu zaplanowanego jadłospisu, który jest ubogi w składniki odżywcze. Stosowanie diety baletnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego dieta ta nie jest zalecana przez dietetyków. 

Zobacz film: Chcesz schudnąć? Zacznij od badania krwi. Źródło: Wiem, co jem na diecie

Zasady diety baletnicy

Dieta baletnicy jest 10-dniową dietą odchudzającą, której efektem jest utrata 10-12 kilogramów. Jadłospis w diecie baletnicy jest bardzo restrykcyjny i niezbilansowany, dlatego może doprowadzić do niedoborów podstawowych składników pokarmowych oraz wycieńczenia organizmu. Mimo to wiele dziewcząt oraz kobiet decyduje się na zastosowanie tej diety w celu uzyskania w szybki sposób wymarzonej, szczupłej sylwetki. Dieta baletnicy jest podzielona na 5 dwudniowych etapów. Każdy z nich posiada szczegółowo zaplanowany, jednoskładnikowy jadłospis. Od trzeciego dnia stosowania diety wskazane jest wprowadzenie w swój plan dnia aktywności fizycznej.

Jadłospis w diecie baletnicy

  • 1 i 2 dzień – dozwolone jest wyłącznie picie wody i/lub niesłodzonej kawy w ilości maksymalnie czterech filiżanek dziennie z ewentualnym dodatkiem odtłuszczonego mleka.
  • 3 i 4 dzień – dozwoloną grupą produktów jest odtłuszczony nabiał: biały ser, jogurt naturalny, mleko, serek wiejski lub homogenizowany. Zaleca się również picie płynów (wody lub kawy) w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra w ciągu doby.
  • 5 i 6 dzień – w tych dniach w diecie dominują gotowane ziemniaki w mundurkach, których ilość nie może przekroczyć 11 sztuk na dobę. Dozwolone jest gotowanie w wodzie lub na parze, ale bez dodatku soli ani innych przypraw. Obowiązuje picie dużej ilości płynów – około 3 litrów dziennie.

Zobacz także: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis

  • 7 i 8 dzień – jadłospis opiera się na chudym, białym mięsie, najlepiej drobiowym. Dozwoloną ilością jest około pół kilograma gotowanego mięsa, bez jakichkolwiek dodatków i z zupełnym wykluczeniem innych produktów. Wciąż wskazanymi napojami są woda oraz kawa.
  • 9 i 10 dzień – w ciągu ostatnich dwóch dni diety baletnicy dozwolone są wyłącznie zielone warzywa, zwłaszcza ogórek, brokuł i sałata oraz pomidory.

Zobacz film: Efekt jojo. Źródło 36,6.

Efekty diety baletnicy

Dieta baletnicy pozwala na utratę 10 kilogramów w ciągu 10- dniowej kuracji odchudzającej. Pierwsze dwa dni diety polegają na przyjmowaniu wyłącznie płynów – jadłospis pozbawiony jest jakichkolwiek substancji odżywczych. Konsekwencją jest osłabienie wynikające z niedostarczenia organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Picie dużych ilości kawy skutkuje wypłukiwaniem z organizmu witamin oraz minerałów i może prowadzić do odwodnienia. W kolejnych dniach stosowania diety baletnicy często pojawiają się bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, narastające zmęczenie oraz uciążliwe zaparcia. Dochodzi do spowolnienia przemiany materii, co może powodować trudności z redukcją masy ciała w późniejszym czasie. 

Tego rodzaju sposób odżywiania przynosi szybkie efekty, jednak najczęściej po zakończeniu diety prowadzi do tzw. efektu jo-jo. W ciągu 10 dni stosowania diety organizm nie ma możliwości spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, jedynie pozbywa się nagromadzonej wody, czego skutkiem jest chwilowy spadek masy ciała. Wynikiem łączenia restrykcyjnej diety z zalecanym, intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. w postaci jazdy na rowerku stacjonarnym jest postępujące niedożywienie organizmu prowadzące do jego wyniszczenia. Ostatnie dni diety opierają się na jedzeniu warzyw w nieograniczonej ilości, które są źródłem witamin i minerałów. Mimo to, w tak krótkim czasie, ze względu na poprzednie dni, w których jadłospis był całkowicie pozbawiony tych składników, nie ma możliwości uzupełnienia niedoborów. Skutkami ubocznymi diety baletnicy są również:

Efektem po stosowaniu diety baletnicy jest znacznie zwolniony metabolizm. Organizm po 10-dniowej kuracji jest wygłodzony. Po zakończeniu diety u wielu osób dochodzi do napadów obżarstwa w celu uzupełnienia powstałych niedoborów. Powrót do zwykłego sposobu odżywiania prowadzi do nagłego i znacznego zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić. Efektem może być przyrost masy ciała (efekt jo-jo).

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
9
Polecamy
Dieta Mosleya – zasady diety 5:2
Dieta Mosleya – zasady diety 5:2 Dzień Dobry TVN
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm?
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Dieta amerykańska - 5 dniowa lub 3 tygodniowa.
Jadłospis, efekty, produkty, wskazania i przeciwwskazania 
Dieta amerykańska - 5 dniowa lub 3 tygodniowa. Jadłospis, efekty, produkty, wskazania i przeciwwskazania  TVN zdrowie
Jak szybko schudnąć, pijąc kefir, czyli dieta kefirowa
Jak szybko schudnąć, pijąc kefir, czyli dieta kefirowa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?