Dieta baletnicy jest restrykcyjną, niskokaloryczną dietą odchudzającą, której efekty widoczne są w ciągu półtorej tygodnia. Polega na ścisłym przestrzeganiu zaplanowanego jadłospisu, który jest ubogi w składniki odżywcze. Stosowanie diety baletnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego dieta ta nie jest zalecana przez dietetyków.
Zasady diety baletnicy
Dieta baletnicy jest 10-dniową dietą odchudzającą, której efektem jest utrata 10-12 kilogramów. Jadłospis w diecie baletnicy jest bardzo restrykcyjny i niezbilansowany, dlatego może doprowadzić do niedoborów podstawowych składników pokarmowych oraz wycieńczenia organizmu. Mimo to wiele dziewcząt oraz kobiet decyduje się na zastosowanie tej diety w celu uzyskania w szybki sposób wymarzonej, szczupłej sylwetki. Dieta baletnicy jest podzielona na 5 dwudniowych etapów. Każdy z nich posiada szczegółowo zaplanowany, jednoskładnikowy jadłospis. Od trzeciego dnia stosowania diety wskazane jest wprowadzenie w swój plan dnia aktywności fizycznej.
Jadłospis w diecie baletnicy
- 1 i 2 dzień – dozwolone jest wyłącznie picie wody i/lub niesłodzonej kawy w ilości maksymalnie czterech filiżanek dziennie z ewentualnym dodatkiem odtłuszczonego mleka.
- 3 i 4 dzień – dozwoloną grupą produktów jest odtłuszczony nabiał: biały ser, jogurt naturalny, mleko, serek wiejski lub homogenizowany. Zaleca się również picie płynów (wody lub kawy) w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra w ciągu doby.
- 5 i 6 dzień – w tych dniach w diecie dominują gotowane ziemniaki w mundurkach, których ilość nie może przekroczyć 11 sztuk na dobę. Dozwolone jest gotowanie w wodzie lub na parze, ale bez dodatku soli ani innych przypraw. Obowiązuje picie dużej ilości płynów – około 3 litrów dziennie.
Zobacz także: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis
- 7 i 8 dzień – jadłospis opiera się na chudym, białym mięsie, najlepiej drobiowym. Dozwoloną ilością jest około pół kilograma gotowanego mięsa, bez jakichkolwiek dodatków i z zupełnym wykluczeniem innych produktów. Wciąż wskazanymi napojami są woda oraz kawa.
- 9 i 10 dzień – w ciągu ostatnich dwóch dni diety baletnicy dozwolone są wyłącznie zielone warzywa, zwłaszcza ogórek, brokuł i sałata oraz pomidory.
Efekty diety baletnicy
Dieta baletnicy pozwala na utratę 10 kilogramów w ciągu 10- dniowej kuracji odchudzającej. Pierwsze dwa dni diety polegają na przyjmowaniu wyłącznie płynów – jadłospis pozbawiony jest jakichkolwiek substancji odżywczych. Konsekwencją jest osłabienie wynikające z niedostarczenia organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Picie dużych ilości kawy skutkuje wypłukiwaniem z organizmu witamin oraz minerałów i może prowadzić do odwodnienia. W kolejnych dniach stosowania diety baletnicy często pojawiają się bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, narastające zmęczenie oraz uciążliwe zaparcia. Dochodzi do spowolnienia przemiany materii, co może powodować trudności z redukcją masy ciała w późniejszym czasie.
Tego rodzaju sposób odżywiania przynosi szybkie efekty, jednak najczęściej po zakończeniu diety prowadzi do tzw. efektu jo-jo. W ciągu 10 dni stosowania diety organizm nie ma możliwości spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, jedynie pozbywa się nagromadzonej wody, czego skutkiem jest chwilowy spadek masy ciała. Wynikiem łączenia restrykcyjnej diety z zalecanym, intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. w postaci jazdy na rowerku stacjonarnym jest postępujące niedożywienie organizmu prowadzące do jego wyniszczenia. Ostatnie dni diety opierają się na jedzeniu warzyw w nieograniczonej ilości, które są źródłem witamin i minerałów. Mimo to, w tak krótkim czasie, ze względu na poprzednie dni, w których jadłospis był całkowicie pozbawiony tych składników, nie ma możliwości uzupełnienia niedoborów. Skutkami ubocznymi diety baletnicy są również:
- ogólne pogorszenie kondycji zdrowotnej,
-
wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
-
spadek koncentracji,
- pogorszenie stanu skóry.
Efektem po stosowaniu diety baletnicy jest znacznie zwolniony metabolizm. Organizm po 10-dniowej kuracji jest wygłodzony. Po zakończeniu diety u wielu osób dochodzi do napadów obżarstwa w celu uzupełnienia powstałych niedoborów. Powrót do zwykłego sposobu odżywiania prowadzi do nagłego i znacznego zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić. Efektem może być przyrost masy ciała (efekt jo-jo).