Dieta 1500 kcal jest dietą odchudzającą o obniżonej kaloryczności. Jej celem jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu przyjmowanych kalorii. Dieta skutkuje szybkim spadkiem masy ciała oraz redukcją tkanki tłuszczowej.
Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie
Dieta 1500 kcal – zasady
Dieta 1500 kcal należy do diet odchudzających. Jadłospis diety składa się z 5 posiłków: I śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorku, kolacji, które powinno się jeść w regularnych odstępach czasu – najlepiej co 3-4 godziny. Ważne jest, by kolacja była jedzona na co najmniej 3 godziny przed snem. Podstawowym założeniem tego programu żywieniowego jest ograniczenie ilości przyjmowanych wraz z pożywieniem kalorii, ale jednoczesne dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych dla jego funkcjonowania składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta 1500 kcal powinna być stosowana przez przynajmniej dwa tygodnie, aby przyniosła oczekiwane efekty.
Jadłospis skomponowany jest w taki sposób, by nie dopuścić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów pokarmowych, a umożliwić jedynie redukcję masy ciała. Z tego powodu dietę można powtarzać i stosować przez dłuższy czas bez szkody dla zdrowia. Dozwolonymi technikami przyrządzania potraw są: gotowanie w wodzie i na parze, duszenie bez obsmażania, grillowanie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu. Przeciwwskazane są: smażenie i panierowanie. Z diety eliminuje się jasne, pszenne pieczywo, które należy zastąpić chlebem żytnim i razowym.
Ważne jest picie około 2 litrów płynów dziennie w postaci niegazowanej, naturalnej wody mineralnej oraz herbaty: zielonej, ziołowej, czerwonej i owocowej. Produktami zakazanymi są: potrawy tłuste, słodycze, produkty typu fast food, słone przekąski, napoje gazowane typu coca – cola, tłuste rodzaje mięs (wieprzowina, baranina), podroby, konserwy, pasztety oraz wszelkie dania gotowe. Dieta 1500 kcal zalecana jest przede wszystkim osobom z nadwagą i otyłością, zarówno kobietom, jak też mężczyznom. Nie powinny jej stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz dzieci, u których zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest zwiększone i musi zostać pokryte w całości. W przeciwnym razie mogłoby dojść do określonych zaburzeń, np. zahamowania wzrostu dziecka, wycieńczenia organizmu.
Jak komponować posiłki w diecie 1500 kcal?
Dieta 1500 kcal powinna dostarczać dużych ilości błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości, gdyż ulega pęcznieniu w żołądku. Przyczynia się również do przyspieszenia procesów przemiany materii i uregulowania pracy jelit, co sprzyja odchudzaniu i usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn. Podstawowymi źródłami błonnika pokarmowego w diecie są: surowe warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe: pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby pszenne, kasza gryczana i jęczmienna, makaron razowy, ryż brązowy.
Ważnym składnikiem odżywczym diety 1500 kcal jest białko, które również przyspiesza metabolizm, a tym samym wspomaga redukcję masy ciała. Produktami dostarczającymi pożądanego białka są: mleko, jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, chude mięso drobiowe bez skóry (kurczak, indyk), ryby, jaja.
Najważniejszym posiłkiem w diecie 1500 kcal zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia jest I śniadanie, które powinno dostarczyć organizmowi około 500 kcal. W składzie pierwszego posiłku po nocnej przerwie powinny pojawić się węglowodany złożone – produkty zbożowe, pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego – np. nabiał oraz warzywa i/lub owoce.
Drugie śniadanie jest znacznie mniej kaloryczne – powinno dostarczać około 200 kcal. Trzecim posiłkiem w ciągu dnia jest obiad o kaloryczności około 400 kcal. Wskazane jest, by był przygotowany z produktów białkowych (jak chude mięso) oraz węglowodanowych (jak kasza, ryż). Należy go wzbogacić o porcję warzyw w postaci sałatki lub surówki. Podwieczorek jest posiłkiem o najmniejszej kaloryczności wynoszącej około 100 kcal. Może składać się z dowolnych owoców, świeżo wyciśniętego soku lub serka homogenizowanego. Kolacja powinna być lekkostrawna, by nie obciążać przewodu pokarmowego. W ramach ostatniego posiłku wskazane jest chude mięso, ryba lub ser twarogowy oraz warzywa. Kolacja może być przyrządzona na ciepło lub na zimno.
Dieta 1500 kcal – efekty
Stosowanie diety 1500 kcal przyczynia się do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zredukowania masy ciała. W zależności od czynników indywidualnych, takich jak: wiek, masa ciała, płeć, aktywność fizyczna pozwala na pozbycie się około 1,5-2 kilogramów w ciągu tygodnia. Dieta 1500 kcal wyklucza z jadłospisu produkty bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol, wysoko przetworzone, żywność typu fast food, gotowe dania, słodycze oraz słodzone napoje gazowane. Z tego powodu ma korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu i poprawę samopoczucia.
Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego dieta 1500 kcal przyczynia się do uregulowania pracy przewodu pokarmowego, przeciwdziała uciążliwym zaparciom i likwiduje dolegliwości trawienne. Dieta 1500 kcal przynosi najszybsze rezultaty przy połączeniu jej z regularnym wysiłkiem fizycznym, np. jazdą na rowerze, basenem, fitnessem czy energicznymi spacerami.
Dieta 1500 kcal – przykładowy jadłospis
I śniadanie: płatki owsiane z jogurtem naturalnym, gruszką i nasionami dyni, kawa z mlekiem bez cukru lub herbata czerwona.
II śniadanie: kanapka z razowego pieczywa z serkiem twarogowym, sałatą i rzodkiewką, herbata owocowa.
Obiad: brązowy ryż, pieczony filet z dorsza w sosie jogurtowo – paprykowym, sałatka z sosem winegret, herbata ziołowa.
Podwieczorek: średni banan.
Kolacja: sałatka z pieczonym kurczakiem, dwie kromki chrupkiego pieczywa razowego, zielona herbata niesłodzona.