Wiele ciężarnych zauważa, że ich włosy stają się grubsze i bardziej lśniące. Wiąże się to niestety z większym owłosieniem na ciele. U niektórych kobiet włosy pojawiają się również w miejscach, gdzie dotychczas ich nie było – na twarzy, sutkach czy w okolicach pępka.
Depilacja woskiem w ciąży
Depilacja w ciąży nastręcza przyszłym mamom różnych problemów – może powodować uczulenia i podrażnienia oraz być bardziej bolesna niż zwykle. Jaki typ depilacji jest najbezpieczniejszy w tym stanie?
Niektóre kobiety twierdzą, że depilacja ciepłym woskiem nie jest wskazana w ciąży, ponieważ krew jest wtedy rzadsza i gwałtowne wyrywanie włosków może powodować pękanie naczyń krwionośnych. Nie jest to jednak prawda – depilacja woskiem w ciąży może być wykonywana, jednak dobrze, aby dla przyszłej mamy nie była to nowość. Dzięki temu będzie wiedziała, czy nie ma uczulenia na substancje zawarte w wosku oraz czy sama depilacja nie będzie dla niej zbyt bolesna. Zdarza się bowiem, że w ciąży kobiety stają się wrażliwsze na ból. Jeśli więc usuwanie owłosienia za pomocą wosku było uciążliwe i bolesne przed ciążą, istnieje duże ryzyko, że w jej trakcie będzie odczuwane jeszcze gorzej. Depilację woskiem w ciąży można wykonywać nawet na kilka dni przed porodem. Jeśli kobieta przygotowuje wosk sama, czy to na ciepło, czy na zimno, i jest w tym doświadczona, z pewnością nic jej nie grozi. Jeżeli jednak nie ma w tym praktyki, powinna skorzystać z usług kosmetyczki. W ciąży można stosować depilację woskiem na ciepło lub na zimno, za pomocą plastrów.
Polecamy: Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice
Czy depilacja laserowa latem to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszego filmu:
Depilacja laserowa w ciąży
Depilacja laserowa w ciąży, zarówno ta przeprowadzana za pomocą domowych urządzeń, jak i ta wykonywana w salonie kosmetycznym, nie jest zalecana. Nie ma badań naukowych, które jednoznacznie stwierdzałyby, czy jest szkodliwa, czy nie. Według lekarzy depilacja laserem nie jest do końca bezpieczna dla ciężarnych. Wiązki laserowe, za pomocą których usuwane są włoski, powodują miejscowy stan zapalny. Dla większości kobiet nie jest on groźny, jednak inaczej jest w przypadku ciężarnych – ich system immunologiczny działa w inny sposób. Stan zapalny może być więc dla nich pewnego rodzaju zagrożeniem. Pomimo braku badań naukowych negujących lub potwierdzających bezpieczeństwo depilacji laserowej w ciąży lepiej jej unikać.
Kremy do depilacji w ciąży
Nie ma przeciwwskazań do używania kremów do depilacji w ciąży, jeżeli żaden ze składników preparatu nie wywołuje uczulenia. Należy więc unikać stosowania nowych rodzajów kremów do depilacji, ponieważ mogą powodować alergię. Najbezpieczniej jest trzymać się już wypróbowanych kosmetyków. Depilację za pomocą kremów można wykonywać na każdym etapie ciąży, należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z ulotką dołączoną do kosmetyku. Zbyt długie trzymanie preparatu może doprowadzić do podrażnień. Nie poleca się również używania kremu do depilacji bikini głębokiego, ponieważ może on podrażnić zewnętrzne narządy płciowe. Depilacja miejsc intymnych w ciąży powinna być wykonywana ostrożnie, z zachowaniem wszystkich zasad higieny.
Golenie w ciąży
Golenie to najbezpieczniejsza metoda usuwania nadmiernego owłosienia w ciąży. Ma ono niestety jedną wadę – im większy jest brzuszek, tym trudniej się to robi. Golenie miejsc intymnych lub nawet nóg staje się nie lada kłopotem przez ograniczony dostęp do nich. Jeśli kobieta w pełni ufa swojemu partnerowi, może poprosić go o pomoc. Bardzo ważne, aby zawsze używać jednorazowych maszynek tylko jeden raz. Po pierwsze, jest to rozwiązanie najbardziej higieniczne – używając maszynki drugi raz, trzeba pamiętać, że niemal na 100% będą znajdowały się na niej bakterie, dla których świetną pożywką jest naskórek. Jeśli maszynki używa się jeden raz, nie ma możliwości, aby zdążyły się na niej rozwinąć bakterie. Po drugie, golenie maszynką jednorazową drugi raz może prowadzić do licznych zacięć, ponieważ nie jest ona już tak ostra, jak za pierwszym razem.
Depilacja bikini w ciąży
Depilacja miejsc intymnych w ciąży nie jest zabroniona. Warunkiem jej przeprowadzenia jest jednak zachowanie jak największej higieny tego procesu. W pewnym momencie ciąży staje się również problematyczna, ponieważ utrudnia ją powiększający się brzuch. Należy więc indywidualnie opracować sposób, aby wykonać ją w miarę sprawnie i bezpiecznie. Niektóre panie pomagają sobie lusterkiem, inne zaś proszą o pomoc męża lub partnera. Do golenia miejsc intymnych należy używać maszynki jednorazowej i wycierać te rejony czystym ręcznikiem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług kosmetyczki, niewskazana jest jednak depilacja laserowa.
Jeszcze do niedawna standardem była depilacja krocza przed porodem. Niektóre porodówki proponowały nawet golenie krocza, jednak nie stosuje się już tej procedury. Obecne wytyczne mówią, że nie zaleca się depilowania okolic bikini przed porodem, ponieważ może to skutkować gorszym gojeniem się rany po pęknięciu lub nacięciu krocza. Do planowanego cięcia cesarskiego również nie należy golić miejsc operacyjnych przez min. 7 dni przed planowanym zabiegiem.