Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

NAN

Fot: Romolo Tavani / fotolia.com

Wśród wielu sposobów na usunięcie owłosienia wyróżnia się metody czasowe i trwałe. Do pierwszej grupy zalicza się golenie i depilację, czyli metody przeprowadzane zwykle w warunkach domowych. Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, zaliczanym do trwałych metod usuwania owłosienia.

Depilacja to zabieg polegający na tymczasowym usunięciu martwych części włosów. Po określonym czasie, który zwykle wynosi od 2 dni do 4 tygodni, usunięte owłosienie odrasta. Epilacja jest zaś metodą umożliwiającą pozbycie się niechcianych włosów poprzez nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Efekty epilacji utrzymują się co najmniej kilka lat.

Golenie, wosk i depilator – metody depilacji czasowej

Do zabiegów depilacji czasowej zalicza się:

  • Golenie maszynką – metoda ta jest szybka, tania i bezbolesna. Włosy zgolone maszynką odrastają jednak zwykle już po 24 godzinach, a w dodatku są mocniejsze i grubsze niż przed zabiegiem. Golenie wrażliwych obszarów, takich jak okolice bikini, może wywoływać podrażnienia skórne. Nieostrożne używanie maszynki może również skutkować zacięciami skóry.
  • Stosowanie kremu do depilacji – produkt ten rozpuszcza widoczną część włosów. Stosowanie kremu jest szybkie i skuteczne – wystarczy nałożyć produkt na skórę, a po kilku minutach usunąć go specjalną szpatułką. Usunięte włosy zaczynają odrastać po około 24 godzinach. Kremy do depilacji mogą podrażniać delikatną skórę. Nie można stosować ich w okolicach intymnych – jedynie w obszarze linii bikini.
  • Depilacja woskiem – metoda ta pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg można przeprowadzić w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych. Usunięte włosy odrastają po 2-4 tygodniach. Depilacja woskiem jest bolesna i może powodować uszkodzenia skóry (zwłaszcza, gdy wykonuje się ją na delikatnej, wrażliwej skórze). Przeprowadzana w domu może być czasochłonna i niedokładna. Wykonywana u w salonie kosmetycznym – droga.
  • Depilacja depilatorem elektrycznym – podobnie jak depilacja woskiem, pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg jest bolesny i czasochłonny, może powodować wrastanie włosów i podrażnienia skóry.

Zobacz film: Delikatny wąsik nad wargą - jak skutecznie go usunąć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Fotoepilacja – trwałe usuwanie niechcianych włosów

    Fotoepilacja to metoda, która pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Do zabiegu wykorzystuje się wiązkę światła, która wychwytuje barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych (melaninę). Pod wpływem działania światła melanina rozgrzewa się, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu. Fotoepilacja może wywoływać krótkotrwałe podrażnienia skóry. Zabieg może być bolesny, jednak często przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (wykonywanym przy użyciu maści lub kremów).

    Epilacja – cena zabiegów z użyciem światła

    Jedna sesja fotoepilacji, w zależności od obszaru ciała, to koszt 200-600 złotych. Aby usunąć wszystkie włosy z danego obszaru skóry, zwykle konieczne jest wykonanie depilacji w serii 4-6 zabiegów. Epilację można przeprowadzić także w warunkach domowych – koszt urządzenia do samodzielnego użytku to 1200-2000 złotych.

    Fotoepilacja – przeciwwskazania

    Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • ciąża i karmienie piersią,
    • bielactwo,
    • łuszczyca,
    • cukrzyca,
    • epilepsja,
    • stosowanie kremów z retinolem,
    • zażywanie leków i ziół światło-uczulających (m.in. nagietek, dziurawiec),
    • świeża opalenizna.

    Epilacja elektrolizą – metoda trwałego usuwania owłosienia

    Alternatywą dla fotoepilacji jest elektroliza (elektroepilacja) – metoda, która nieodwracalnie niszczy mieszki włosowe przy użyciu prądu stałego. Podczas zabiegu w każdym z mieszków włosowych umieszczana jest jednorazowa sonda o grubości włosa, do której podłączane są elektrody. Prąd przepływający przez sondę wywołuje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna – zniszczenie pojedynczego mieszka włosowego trwa aż 30 sekund. Z tego względu elektrolizę stosuje się głównie w przypadku epilacji niewielkich powierzchni skóry – wąsika, brwi czy pojedynczych włosów na ciele.

    Po zabiegu elektroepilacji na skórze może pojawić się tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 24-48 godzin.

    Epilacja elektrolizą – cena

    Elektroepilację przeprowadza się w formie sesji 8-10 zabiegów, przeprowadzanych co 3-4 tygodnie. Cena zabiegu ustalana jest godzinowo lub w zależności od ilości usuniętych włosów. Godzina elektrolizy kosztuje 100-350 złotych, w tym czasie kosmetyczka jest w stanie usunąć około stu włosów. Usuwanie pojedynczych włosów to koszt kilku złotych za sztukę.

    Elekroliza – przeciwwskazania

    Zabiegu elektroepilacji nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • ciąża i karmienie piersią,
    • choroby serca,
    • rozrusznik serca,
    • epilepsja,
    • infekcje skóry.

    Metodę usuwania zbędnego owłosienia należy dobrze przemyśleć i dopasować do rodzaju skóry i pożądanego efektu. Depilacja, chociaż szybka i wygodna, może powodować ból i podrażnienia, a jej efekty są stosunkowo krótkotrwałe. Dzięki epilacji na długi czas można zapomnieć o niechcianych włosach, niemniej jednak zabiegi te są stosunkowo drogie i niewskazane dla każdego. 

    Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    0
    1
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?