Polub nas na Facebooku
Czytasz: Denga, czyli inaczej choroba czy też gorączka denga – charakterystyka
menu
Polub nas na Facebooku

Denga, czyli inaczej choroba czy też gorączka denga – charakterystyka

Komar

Fot: AbelBrata / gettyimages.com

Gorączka denga może dawać objawy o różnym nasileniu. U niektórych będzie miała łagodny przebieg, u innych ciężki. Wirus dengi transmitowany jest przez komary. Obszary endemiczne tej choroby coraz bardziej się poszerzają.

Denga to choroba o podłożu wirusowym. Jest to jedno ze schorzeń przenoszonych przez komary tygrysie w krajach tropikalnych. Komary te żerują przede wszystkim w dzień, stanowią ogromne zagrożenie, ponieważ wystarczy im niewiele wilgoci, tudzież niewielki zbiornik wody (wiadro, puszka), by mieć miejsce lęgowe.

Choroba denga – epidemiologia

Denga określana jest inaczej jako choroba denga czy gorączka denga. Wśród chorób przenoszonych przez owady stanowi jedno z najczęstszych schorzeń wirusowych, zwłaszcza w Azji. Zmiany klimatyczne postępujące w ostatnich latach przyczyniły się istotnie do zwiększenia liczby zachorowań wśród ludzi, ale przede wszystkim wpłynęły na poszerzenie zakresu terytoriów zagrożonych tą chorobą. U osób podróżujących do krajów tropikalnych denga stanowi najczęstszą przyczynę gorączki.

Gorączka denga – objawy

Objawy zakażenia ujawniają się stosunkowo szybko, bo nawet po 3 dniach od ukłucia komara, a maksymalnie do 2. tygodni. Do objawów, jakie wywołuje wirus denga, należą:

  • osłabienie,
  • bóle mięśni i stawów,
  • wysypka,

Choroba może mieć różny przebieg, od łagodnego po ciężką postać z wybroczynami, zaburzeniami krzepnięcia, krwawieniami doprowadzającymi do wstrząsu. Zaburzenia krzepnięcia mogą pojawić się dopiero po kilku dniach od zasadniczych objawów klinicznych i stanowią istotne zagrożenie dla życia chorego.

Zobacz nasz film i dowiedz się jakie szczepienia należy wykonać przed egzotycznym wyjazdem

Zobacz film: Jakie szczepienia przed wyjazdem za granicę? Źródło: 36,6.

Postępowanie przy podejrzeniu zakażenia wirusem denga

Ze względu na to, że głównym objawem choroby jest wysoka, nagła gorączka, ciężko mówić tu o charakterystycznych objawach nakierowujących na rozpoznanie. Jedyną wskazówką może okazać się wywiad z chorym wskazujący na podróż do krajów tropikalnych, a gorączka jest objawem mogącym mieć związek z wyjazdem. Ponadto chory najczęściej wie, że został pogryziony przez komara. Rzadko bowiem da się zlekceważyć świąd w miejscu ukłucia. Ważne więc, by zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej. Jeśli gorączka pojawia się już na wyjeździe, należy zastosować wyłącznie paracetamol. Inne popularne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych na gorączkę mogą wejść w interakcje z wirusem i nasilić problemy krwotoczne. Rozpoznanie wysuwa się po przeprowadzeniu wielu badań laboratoryjnych w postaci sprawdzenia poziomu przeciwciał we krwi, ale również z badania poziomu płytek krwi czy krwinek białych.

Leczenie gorączki denga

Nie ma leków swoistych do stosowania w zakażeniach wirusem denga. Chorobę denga leczy się objawowo, przede wszystkim nawadniając organizm. Jeśli chory nie chce przyjmować płynów doustnie, konieczne jest dożylne nawadnianie. Podaje się paracetamol celem zwalczenia gorączki. Niejednokrotnie chory leczony jest na oddziale intensywnej terapii.

Choroba denga, a właściwie jej główny objaw w postaci gorączki, mija po mniej więcej tygodniu. Jednak rekonwalescencja jest znacznie dłuższa. Rzadko kiedy denga ma przebieg inny niż ostry i nie zostawia zazwyczaj rzadkich powikłań. Rokowanie w chorobie jest zależne od warunków leczenia i stanu sanitarnego szpitala, w którym chory się znajduje.

Profilaktyka gorączki denga

Wyróżnia się cztery typy wirusa denga. Jeśli chory ulegnie zakażeniu przez jeden z rodzajów, nabywa względem niego odporność. Jednak nadal istnieje ryzyko zakażenia innymi typami. Z każdym kolejnym zakażeniem wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań choroby. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi denga ani swoistych metod zapobiegania zakażeniu. Dlatego konieczna jest właściwa ochrona osobista przed ugryzieniami komarów.

Jak się przygotować do egzotycznej podróży? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak się przygotować do egzotycznych wakacji? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?