Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dawkowanie i skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego
menu
Polub nas na Facebooku

Dawkowanie i skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego

Leki

Fot: Aleksandr_Gromov / gettyimages.com

Srebro koloidalne (znane też jako kolargol lub srebro koloidowe) to surowiec farmaceutyczny używany w produkcji leków recepturowych. Wciąż jednak jego skuteczność nie została potwierdzona przez jakiekolwiek badania, co budzi sporo kontrowersji.

Srebro koloidalne stosowane jako składnik leków okulistycznych i dermatologicznych to połączenie srebra z białkiem lub żelatyną. W innej formie stosuje się srebro jako suplement diety dostępny w aptekach – jest to destylowana woda zawierająca mikroskopijne cząsteczki srebra. Ta postać jest o wiele lepiej przyswajana przez ludzki organizm – dzieje się tak ze względu na duże rozdrobnienie pierwiastka.

Właściwości lecznicze i zastosowanie srebra koloidalnego

Właściwości lecznicze srebra koloidalnego nie zostały potwierdzone żadnymi badaniami, stąd liczne głosy przeciwko traktowaniu tego pierwiastka jako lekarstwa. Zwolennicy stosują jednak suplementy diety zawierające srebro koloidalne głównie przy leczeniu grypy, przeziębienia, zatrucia pokarmowego, zakażenia układu moczowego, alergią i grzybicą. Poza tym, srebro koloidalne znajduje zastosowanie przy problemach ze skórą – może być skuteczny w walce z trądzikiem, a także zmniejsza świąd skóry. Działa też przeciwbólowo.

Skuteczność srebra koloidalnego jest natomiast potwierdzona w leczeniu zewnętrznym, stąd częste zastosowanie w okulistyce, dermatologii oraz chirurgii. W tej pierwszej dziedzinie jest ważnym elementem terapii przy początkowej fazie ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Srebro koloidalne jest głównym składnikiem specjalnych kropli i maści do oczu. W dermatologii poza wspomnianym wyżej trądzikiem srebro koloidalne jest wykorzystywane także przy leczeniu zaskórników, stanów zapalnych i blizn. Poza tym srebro pomaga w zwalczaniu zmian na skórze, które często można zaobserwować w wyniku zaburzeń hormonalnych – są to grudki i ropne stany zapalne w okolicach brody i warg.

Inne dolegliwości, przy których według zwolenników sprawdza się stosowanie srebra koloidalnego to: infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze (pierwiastek niszczy wybrane grupy patogenów), angina, inne stany zapalne gardła oraz płuc, zapalenie zatok, grzybica (skóry, paznokci, narządów płciowych), egzema, łojotok, liszajec, obniżenie odporności organizmu, problemy z trawieniem oraz złe samopoczucie.

Dawkowanie

Srebro koloidalne należy rozważnie dawkować, by nie doprowadzić do niebezpiecznego nadmiaru pierwiastka w organizmie. Dopuszczalna dawka to 0,014 mg dziennie na kilogram masy ciała.

Skutki uboczne

Przeciwnicy srebra koloidalnego uważają, że dopóki nie otrzymają wyników rzetelnych badań na temat skuteczności i bezpieczeństwa używania tego pierwiastka, trudno będzie uznać go za środek leczniczy. Do tego dochodzą skutki uboczne wynikające z nadmiaru srebra w organizmie.

Głównym niepożądanym skutkiem brania srebra koloidalnego jest srebrzyca (argyria). Objawy pojawiają się po kilku miesiącach od zakażenia – są to rozległe przebarwienia skóry oraz zmiany na paznokciach i dziąsłach (niebieskie zabarwienie) – są to symptomy niezwykle trudne do usunięcia. Poza tym w przypadku stosowania przez osobę kropel do oczu zawierających srebro, może dojść do zabarwienia gałek ocznych. W dalszej kolejności może dojść do poważnych zaburzeń wzroku.

Poza negatywnymi objawami zewnętrznymi, może też dojść do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, stwardnienia tętnic oraz uszkodzenia nerek i wątroby. Organy wewnętrzne również mogą zabarwić się na niebieskawy kolor, co widać przez barwę moczu, kału i śliny.

Czy srebro koloidalne istotnie jest cudownym środkiem?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oficjalnie ogłosiła, że srebro koloidalne nie jest do końca bezpieczne, dlatego jakąkolwiek terapię z wykorzystaniem tego pierwiastka należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem.

Przeciwnicy srebra koloidalnego utrzymują też, że może ono być nawet rakotwórcze. Zintegrowany System Informacji na Temat Ryzyka IRIS (ang. Integrated Risk Information System) opracowany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (ang. Environmental Protection Agency) wykazał jednak, że pierwiastek w żaden sposób nie powoduje nowotworów.

Zobacz wideo: Gdzie trzymać leki?

Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
100
6
Polecamy
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Srebrzyca (argyria) – niebieska skóra po wypiciu srebra koloidalnego
Srebrzyca (argyria) – niebieska skóra po wypiciu srebra koloidalnego TVN zdrowie
Krzem – pierwiastek życia.
Właściwości, zastosowanie, skutki niedoboru
Krzem – pierwiastek życia. Właściwości, zastosowanie, skutki niedoboru TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby