Polub nas na Facebooku
Czytasz: Davercin (żel). Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Davercin (żel). Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Chłopiec, który ma trądzik

Fot: Drazen_ / gettyimages.com

Davercin to lek, który ma postać żelu. Preparat stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z trądzikiem pospolitym. Jak działa żel Davercin? Jak należy go stosować, aby zadziałał prawidłowo?

Davercin to żel stosowany przez osoby, które mają problemy ze skórą. Sprawdza się w leczeniu trądziku pospolitego. Substancją czynną w leku jest cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A, który zaliczany jest do tzw. antybiotyków makrolidowych. Cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A zwalcza niektóre bakterie Gram-ujemne i wiele bakterii Gramdodatnich, w tym na beztlenową pałeczkę Gram-dodatnią Propionibacterium acnes, która przyczynia się do rozwoju trądziku. Lek Davercin nie może być stosowany na uszkodzoną skórę. Żel stosowany jest miejscowo i nie jest wchłaniany przez organizm.

Jedno opakowanie leku zawiera ok. 30 g żelu, z czego jeden gram preparatu to 25 mg substancji czynnej. Dodatkowo w skład leku wchodzą dimetylosulfotlenek, glikol propylenowy, izopropanol, etanol 96 proc., hydroksypropyloceluloza.

Davercin – przeciwwskazanie

Nie wszyscy pacjenci, którzy walczą z trądzikiem mogą sięgnąć po lek. Przeciwwskazaniem do stosowania żelu Davercin jest uczulenie na substancję czynną zawartą w leku lub inny składnik leku.

Osoby, które stosują lek muszą pamiętać, że preparat można nakładać na skórę, która nie jest uszkodzona (nie może być na niej zranienia ani otarć). Przy jego stosowaniu należy uważać, aby żel nie dostał się do oczu ani nie miał kontaktu z błonami śluzowymi. Jeśli jednak lek dostanie się tam, gdzie nie powinien – należy jak najszybciej przemyć skórę lub oczy letnią wodą. Jeśli w miejscu aplikacji leku doszło do podrażnienia skóry należy jak najszybciej skonsultować się lekarzem.

Podczas stosowania leku Davercin należy mieć na uwadze, że może on wpłynąć na działanie innych antybiotyków stosowanych miejscowo. Aby uniknąć ewentualnych powikłań chory powinien poinformować lekarza, jeśli stosuje inne preparaty zwalczające trądzik pospolity.

Kobiety w ciąży, te które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub karmią dziecko piersią przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinny skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Davercin – dawkowanie

Davercin to żel przeznaczony do miejscowego stosowania na skórze. Zaleca się, aby nakładać cienką warstwę preparatu. Przed aplikacją leku skórę należy oczyścić i wysuszyć. Przed nałożeniem leku należy bardzo dokładnie umyć ręce. Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 6-8 tygodni. Żel trzeba nakładać na zmienioną skórę dwa razy na dobę – rano i wieczorem.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Nałożenie na skórę zbyt dużej dawki laku może wywołać podrażnienie. Zazwyczaj ustępuje ono po odstawieniu leku. W takich sytuacji, gdy lek zostanie połknięty konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Jeśli pacjent pominie dawkę leku powinien jak najszybciej ją uzupełnić i dalej stosować lek wedle wskazań lekarza. Jeśli zbliża się pora aplikacji leku opuszczoną dawkę należy całkowicie pominąć. Pod żadnym pozorem nie można stosować dawek podwójnych.

Davercin – interakcje z innymi lekami

Osoby, które przyjmują leki na stałe – także te bez recepty – przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Żelu Davercin nie powinno się łączyć z innymi lekami stosowanymi miejscowo, zwłaszcza tymi, które wykazują działanie złuszczające lub ścierające. Może to doprowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. W przypadku konieczności ich równoczesnego stosowania należy nakładać je na skórę w kilkugodzinnych odstępach.

Davercin – działania niepożądane

Żel Davercin – tak, jak każdy inny lek – może wywołać szereg działań niepożądanych. Jeśli podczas stosowania leku u pacjenta pojawi się reakcja skórna w postaci czerwonej, łuszczącej się wysypki z guzkami pod skórą i pęcherzami (osutka krostkowa) konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy pamiętać, że dolegliwość może, ale wcale nie musi się pojawić.

U niektórych pacjentów podczas długotrwałego lub powtórnego leczenia erytromycyną, może dojść do rozwoju bakterii, które uodporniły się na lek. Znane są przypadki podrażnienia oczu podczas stosowaniu leku na skórę twarzy. Niekiedy po nałożeniu żelu pojawia się pieczenie, wysuszenie naskórka, swędzenie, łuszczenie, rumień, przetłuszczenie skóry.

Stosowanie leku Davercin nie wpływa na sprawność psychoruchową. Kuracja farmaceutykiem nie oznacza rezygnacji z prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Benzacne – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Benzacne – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany?
Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany? TVN zdrowie
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?