Polub nas na Facebooku
Czytasz: D- dimery – o czym świadczy podwyższony poziom? Badanie i normy
menu
Polub nas na Facebooku

D- dimery – o czym świadczy podwyższony poziom? Badanie i normy

Próbki krwi do badania

Fot: fotostorm / gettyimages.com

Podwyższony poziom D-dimerów może towarzyszyć nie tylko zakrzepicy, ale również ciąży, nowotworom, chorobom zapalnym. Wysoki poziom bez objawów klinicznych może okazać się również fałszywy przy współistniejącym wysokim poziomie trójglicerydów.

Dimer D powstaje na skutek rozpadu białka będącego jednym z produktów procesu krzepnięcia krwi, czyli fibryny. Fizjologicznie ilość D-dimeru we krwi jest śladowa. Jeśli wzrasta, świadczy o zwiększonym procesie rozpadu zakrzepów w organizmie.

D-dimery – norma

Poziom D-dimeru może być oznaczony różnymi metodami, wobec czego inne są zakresy norm. Jednak najczęściej przyjmuje się, że norma D-dimeru we krwi obwodowej wynosi poniżej 500 µg/l. Niewielkie odchylenie od normy wcale nie musi świadczyć o zakrzepicy. Chorzy, u których występują zakrzepy, a tym samym ich rozpad, poziom D-dimeru wzrasta kilkadziesiąt razy powyżej granicznej wartości.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Kiedy bada się poziom D-dimeru?

Do wskazań dla oznaczania poziomu D-dimerów należy podejrzenie zakrzepicy żył głębokich bądź zatorowości płucnej, co stwierdza się na podstawie objawów klinicznych u chorego. Badanie to może również służyć kontroli i monitorowaniu leczenia stanu zagrożenia życia, jakim jest DIC, czyli rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe, towarzyszące wielu niebezpiecznym stanom klinicznym, jak sepsa czy uraz wielonarządowy.

Badanie poziomu D-dimerów jest jedną z najczęściej wykonywanych analiz laboratoryjnych. Pacjenci czasami sami oznaczają ten wskaźnik, kiedy wyczytają w różnych źródłach, iż są w grupie ryzyka zakrzepicy. Często osoby zgłaszają się, np. do nocnej pomocy lekarskiej, bo właśnie odebrały wynik badania D-dimerów i obawiają się zakrzepicy żył głębokich, której powikłaniem jest zatorowość płucna. Jednocześnie nie prezentują one żadnych objawów poza podwyższonym wynikiem laboratoryjnym. Okazuje się bowiem, że stężenie D-dimerów może wzrastać w wielu innych sytuacjach, niekoniecznie chorobowych.

Wobec tego u kogo zasadne jest wykonanie badanie poziomu D-dimerów? Badanie to, ze względu na to, że jest bardzo nieswoiste, powinno być wykonywane u konkretnych pacjentów. Lekarz przed zleceniem badania powinien oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, ponieważ samo oznaczenie D-dimerów nie ma wartości zaważającej na rozpoznaniu i podjęciu właściwego leczenia. Badania laboratoryjne muszą znaleźć odzwierciedlenie w badaniach uzupełniających, jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy inne badania obrazowe. Dlatego wykonanie badania D-dimerów zalecane jest w grupie osób, u których prawdopodobieństwo rozpoznania zakrzepicy żył głębokich uznaje się za wysokie. Drugą grupą są osoby leczone z powodu zakrzepicy, u których poziom D-dimerów stanowi sposób monitorowania leczenia i wskazówkę co do dalszego postępowania terapeutycznego.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Wysoki poziom D-dimerów

Wysoki poziom D-dimerów świadczyć może nie tylko o zakrzepicy żył głębokich czy zatorowości płucnej. Wynik powyżej 500 µg/l może pojawić się w następujących stanach:

  • w czasie ciąży,
  • w stanach zapalnych,
  • po urazach i operacjach,
  • procesach nowotworowych.

Lekarz zawsze powinien mieć na uwadze, że poziom D-dimerów może być wyższy jedynie w wyniku laboratoryjnym, a nie w rzeczywistości. Oznacza to, że wynik jest fałszywie dodatni. Tak się może zdarzyć w przypadku wysokiego stężenia trójglicerydów we krwi obwodowej, wysokiego poziomu bilirubiny lub czynnika reumatoidalnego.

Jak wygląda badanie stężenia D-dimerów?

Badanie poziomu D-dimerów przeprowadza się z krwi pobranej z żyły obwodowej. Nie powinno być wykonywane bez wyraźnych wskazań, ponieważ może jedynie wprowadzić pacjenta w błąd i nie ma wartości diagnostycznej bez obecnych objawów klinicznych i dodatkowych badań. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, nie ma też powikłań, poza mogącym się pojawić krwiakiem związanym z pobraniem krwi.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
157
19
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Morfologia krwi – co mówią wyniki?
Morfologia krwi – co mówią wyniki? Dzień Dobry TVN
Czas protrombinowy –  na czym polega badanie?
Kiedy PT jest za wysokie, a kiedy za niskie?
Czas protrombinowy – na czym polega badanie? Kiedy PT jest za wysokie, a kiedy za niskie? TVN zdrowie
Badanie INR – na czym polega, badanie INR a czas protrombinowy
Badanie INR – na czym polega, badanie INR a czas protrombinowy TVN zdrowie
Komentarze (3)
Z
jaka jest norma w ciązy Ddimerów i fibrynogenu ?
Czytaj całość
aga
ja w ciąży miałam poziom d- dimerów 2800
Czytaj całość
Hhopka
36 tc przy trombofilii i Clexane 8000 mam ponad 1700 d-dimerów. Lekarze przy porodzie będą mieli wyzwanie...
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?