Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czyszczenie jamy macicy – na czym polega? Powikłania i przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

Czyszczenie jamy macicy – na czym polega? Powikłania i przebieg

Kobieta na fotelu ginekologicznym.

Fot. Keith Brofsky / Getty Images

Czyszczenie macicy nie boli, ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu kobieta może odczuwać niewielki dyskomfort w podbrzuszu. Powikłania mogą obejmować infekcje, krwawienie, niewydolność szyjki macicy, jednak są one bardzo rzadkie.

Czyszczenie macicy to zabieg określany profesjonalnie jako abrazja. Zabieg czyszczenia macicy jest procedurą zarówno diagnostyczną, jak i leczniczą. Z tym pojęciem mogą spotkać się najczęściej kobiety po menopauzie, u których wykonuje się tzw. łyżeczkowanie jamy macicy celem diagnozy krwawień z dróg rodnych. Często czyszczenie macicy wykonywane jest u kobiet po poronieniu.

Na czym polega czyszczenie jamy macicy?

Zabieg czyszczenia jamy macicy wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, ogólnym. Kobieta nie czuje bólu, jest nieświadoma tego, co się dzieje. Można to przyrównać do chwilowej utraty przytomności, całkowicie kontrolowanej przez anestezjologa. Wentylowana jest przez maseczkę i natychmiast po zabiegu budzi się, stopniowo dochodzi do siebie. Zabieg jest krótki, trwa jedynie kilka minut. Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, w pozycji jak do badania ginekologicznego. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, ginekolog wprowadza przez kanał rodny specjalne łyżki (dlatego też zabieg ten określa się łyżeczkowaniem jamy macicy). Za pomocą tych łyżek złuszcza endometrium czy też zmiany, które chce poddać dalszym badaniom. Pobrany materiał lekarz oddaje do badania histopatologicznego.

Po zabiegu czyszczenia jamy macicy mogą pojawić się powikłania. Część pacjentek doświadcza mniej lub bardziej nasilonego krwawienia lub plamienia. Konsekwencją zabiegu może być niewydolność szyjki macicy, pojawienie się blizn lub zrostów w jamie macicy. To ostatnie jest jednak najczęściej powikłaniem zbyt głębokiego łyżeczkowania. Tak naprawdę komplikacje po czyszczeniu macicy są bardzo sporadyczne, wobec czego ten zabieg ginekologiczny uznawany jest za bezpieczny.

Czyszczenie macicy – wskazania

Czyszczenie jamy macicy poprzez wykonanie łyżeczkowania jamy macicy wykonuje się z wielu ginekologicznych bądź położniczych powodów. Najczęściej jest to jeden z elementów diagnostyki niepłodności lub rozszerzenia rozpoznania nieprawidłowych zmian w błonie śluzowej macicy, które uwidaczniają się w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym. W tym drugim przypadku główną przyczyną są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych u kobiet w wiek rozrodczym, jak i po menopauzie.

Zabieg czyszczenia macicy służy również usunięciu polipów z jamy macicy, resztek jaja płodowego po poronieniu czy resztek łożyska po porodzie.

Czyszczenie jamy macicy po menopauzie

Wykonanie zabiegu czyszczenia jamy macicy po menopauzie ma ogromną wartość diagnostyczną w rozpoznaniu raka endometrium (wewnętrznej warstwy ściany macicy). Ryzyko rozpoznania raka endometrium u kobiet, u których występuje krwawienie po menopauzie, jest zdecydowanie wyższe niż u kobiet, u których te krwawienia nie występują.

Co trzeba wiedzieć o macicy? Zobaczcie na filmie poniżej:

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Oczyszczanie macicy po porodzie

Po wydostaniu się dziecka na świat przez kanał rodny w drugiej fazie porodu następuje okres wydalenia łożyska. Łożysko stopniowo oddziela się od ścian macicy i zostaje wydalone na zewnątrz. Po wydaleniu położna ocenia, czy ma ono gładkie powierzchnie, czy zostało wydalone w całości. Jeśli istnieje podejrzenie, że nie zostało ono wydalone w całości, konieczne jest wykonanie czyszczenia macicy. Najczęściej jednak łożysko ulega całkowitemu oddzieleniu, a kobieta nie wymaga zabiegu łyżeczkowania. Po porodzie następuje jednak zawsze samoistne oczyszczanie macicy, które jest procesem fizjologicznym. Jest to okres połogu, czyli obkurczania się macicy i złuszczania się wewnętrznej warstwy błony śluzowej wyściełającej macicę. Takie fizjologiczne oczyszczanie ma również miejsce w czasie miesiączki. Endometrium ulega złuszczeniu, a złuszczone komórki zostają usunięte na zewnątrz.

Czy jest możliwe zajście w ciążę po zabiegu czyszczenia macicy?

Młode kobiety często obawiają się, że po czyszczeniu macicy nie będą mogły zajść w ciążę. Jest to złożona kwestia, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego powodu był przede wszystkim przeprowadzany zabieg. Biorąc pod uwagę samo czyszczenie macicy, rzadko przyczynia się ono do powstania blizn czy zrostów skutkujących niemożliwością późniejszego zagnieżdżenia się zarodka. Natomiast utrudnieniem może stać się pierwotna przyczyna, z jakiej wykonany został zabieg łyżeczkowania, jak poronienia czy zmiany patologiczne w obrębie endometrium. Po zabiegu czyszczenia macicy po poronieniu zaleca się około 2 cykli przerwy, zanim para będzie starać się o ciążę. Warto bowiem, jeśli nie ma żadnych innych przeciwwskazań, by zarówno endometrium, jak i szyjka macicy zregenerowały się po zabiegu. Specjaliści zalecają odczekać około 3–6 miesięcy. Taki czas pozwala nie tylko na właściwą regenerację i odzyskanie równowagi. Zbyt szybkie podjęcie próby zajścia w ciążę po poronieniu, bez diagnostyki przyczyny poronienia, może skutkować kolejną stratą, co bardzo obciąża nie tylko organizm kobiety, ale również wpływa na osłabienie jej kondycji psychicznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
2
Polecamy
Kolejna ciąża po łyżeczkowaniu.
Ile powinno się odczekać?
Kolejna ciąża po łyżeczkowaniu. Ile powinno się odczekać? TVN zdrowie
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg TVN zdrowie
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Zmiany pochwy podczas cyklu menstruacyjnego
Zmiany pochwy podczas cyklu menstruacyjnego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?