Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy brązowe plamienie zamiast okresu jest groźne? Przyczyny i objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Czy brązowe plamienie zamiast okresu jest groźne? Przyczyny i objawy

kobieta

Fot. James Darell / Getty Images

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej jest objawem ciąży i świadczy o zagnieżdżeniu zarodka w śluzówce macicy. Może jednak wynikać również ze stanów chorobowych, takich jak mięśniaki lub polipy, dlatego, jeśli występuje regularnie, wymaga konsultacji ze specjalistą.

Plamienia zamiast okresu nie zawsze stanowią zagrożenie, jednak nie powinny być bagatelizowane. Gdy występują regularnie, wymagają przeprowadzenia diagnostyki. Jeśli kobieta nie zgłosi się z tym problemem do lekarza, może mieć trudności z zajściem w ciążę, a także pogorszyć znacząco swój stan zdrowia. Nieleczona endometrioza, choroba nowotworowa bądź choroba tarczycy, mogą przynieść nieodwracalne skutki. Wizyta lekarska, badanie USG i inne badania diagnostyczne z pewnością wykryją przyczynę plamień, a także umożliwią wdrożenie skutecznej terapii.

Brązowe plamienie zamiast okresu – przyczyny

Brązowe plamienie zamiast okresu bardzo często jest wynikiem terapii hormonalnej. Przy tabletkach antykoncepcyjnych stosujące je kobiety najczęściej mają plamienia na początku ich przyjmowania. Dotyczy to przede wszystkim pierwszych 3 miesięcy, podczas których krwawienia mogą być mniej obfite bądź na tyle skąpe, że będą bardziej przypominały plamienie niż okres. Terapia hormonalna wpływa na produkcję naturalnych hormonów. Te odpowiedzialne za wzrost endometrium występują w mniejszym stężeniu, co przekłada się na mniej obfite krwawienie. Jako że jest to naturalna reakcja organizmu, ustępuje samoistnie po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Inną przyczyną brązowego plamienia zamiast okresu są zaburzenia hormonalne. Na przykład skąpa i nieregularna miesiączka występuje u kobiet borykających się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Tego typu dolegliwości mogą także występować u osób z zaburzeniami hormonów tarczycy, m.in. u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto. Brązowe plamienia zamiast okresu mogą być również wynikiem stanów zapalnych układu rodnego. Najczęściej świadczą o mięśniaku macicy, polipach lub torbieli na jajnikach. Ponadto mogą być objawem choroby nowotworowej. Plamienia zamiast miesiączki występują także u kobiet wchodzących w okres menopauzy. Aby się przekonać, co jest źródłem dolegliwości, należy udać się do specjalisty, który znajdzie jej przyczynę i wdroży odpowiednią terapię.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Brązowe plamienie zamiast okresu a ciąża

Jeśli brązowe plamienie występuje zamiast okresu, może to wskazywać na ciążę. Jeśli w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 6–12 dni po owulacji, pojawia się plamienie, może być to ciąża. Gdy uwolnione jajo zostało zapłodnione, to brązowe plamienie zamiast okresu może być tzw. plamieniem implantacyjnym. Oznacza to, że w silnie ukrwionej śluzówce macicy zagnieździł się zarodek. Jeśli zdarzyło się, że w miejscu, które wybrał, znajdowało się naczynko krwionośne, to może się to objawić plamieniem, a także bólem w podbrzuszu. Warto podkreślić, że nawet na początku ciąży, w pierwszych jej miesiącach, może dochodzić do plamienia zamiast miesiączki. Dzieje się tak dlatego, że czasami zarodek jest jeszcze mały, a poziom hormonów ciążowych nie jest uregulowany, przez co w niektórych miejscach śluzówka macicy może się złuszczać, co sprawia, że z dróg rodnych wydobywa się niewielka ilość krwi. Plamienie może występować jeszcze nawet przez 2–3 miesiące od zagnieżdżenia zarodka. Jego przyczyną może być również niewystarczające stężenie hormonów podtrzymujących rozwój embrionu. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który wdroży terapię zwiększającą ilość progesteronu.

Plamienia w ciąży powinny być skonsultowane ze specjalistą, gdyż czasami mogą być przyczyną stanów, których nie można bagatelizować, np. ciąży pozamacicznej, poronienia lub chorób szyjki macicy. Plamienie we wczesnej ciąży dotyczy aż 15% przyszłych matek. Warto podkreślić, że taka sytuacja nie jest winą ani kobiety, ani lekarza. Najczęściej jest to spowodowane wadą genetyczną lub rozwojową dziecka. Dlatego też o każdorazowym krwawieniu z dróg rodnych należy poinformować lekarza, który zdiagnozuje przyczynę jego występowania.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy towarzyszące – brązowe plamienie zamiast okresu i ból brzucha

Warto podkreślić, że brązowe plamienie zamiast okresu często występuje z objawami towarzyszącymi. Jeśli jego przyczyny nie są związane z ciążą, to mogą mu towarzyszyć: ból brzucha (podbrzusza), nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, tkliwość i ogólne złe samopoczucie. Z kolei jeśli jest związane np. z infekcją dróg rodnych, może przybierać jaśniejszy kolor niż standardowo, gdyż towarzyszy mu zwiększone wydzielanie śluzu. Objawy takie jak ból i dyskomfort, a także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, mogą występować również w stanach chorobowych, m.in. przy endometriozie, polipach, mięśniakach i chorobie nowotworowej. Jeśli plamienia z objawami towarzyszącymi są regularne, konieczna jest wizyta u specjalisty.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
23
Polecamy
Co oznacza brązowe plamienie przed okresem?
Jakie mogą być jego przyczyny?
Co oznacza brązowe plamienie przed okresem? Jakie mogą być jego przyczyny? TVN zdrowie
Miesiączka w ciąży - przyczyny.
Czy w czasie ciąży można mieć okres?
Miesiączka w ciąży - przyczyny. Czy w czasie ciąży można mieć okres? Dzień Dobry TVN
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży?
Czy można mieć okres w pierwszym miesiącu ciąży? Dzień Dobry TVN
Miesiączka a ciąża:
jak odróżnić ich początkowe etapy?
Miesiączka a ciąża: jak odróżnić ich początkowe etapy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?