Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym zajmuje się radiolog? Na czym polega badanie radiologiczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym zajmuje się radiolog? Na czym polega badanie radiologiczne?

Pani radiolog ogląda zdjęcie rentgenowskie

Fot. demaerre / Getty Images

Radiolog to lekarz, który zajmuje się wykonywaniem i opisywaniem badań obrazowych – zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i innych. Ocenia on budowę narządów wewnętrznych i rodzaj patologii, często stawia także diagnozę. Aby zostać radiologiem, trzeba ukończyć specjalizację w tej dziedzinie.

Radiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się obrazowaniem ciała człowieka przy pomocy różnych technik: promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego lub ultradźwięków. Jest to podstawowa metoda diagnostyki większości chorób i ich powikłań, która może służyć także do monitorowania postępów leczenia.

Czym zajmuje się radiolog?

Radiolog jest lekarzem po ukończeniu specjalizacji w dziedzinie radiologii, czyli techniki obrazowania narządów oraz oceny zmian, które w nich zaszły. Jego rolą jest wykonywanie badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięków lub pola magnetycznego, a także dokładny opis i interpretacja otrzymanego wyniku. Lekarz radiolog współpracuje z technikami, których rolą w pracowni radiologicznej jest dobór odpowiednich parametrów i dawek promieniowania. Coraz dynamiczniej rozwija się również radiologia zabiegowa, która polega na przeprowadzaniu małoinwazyjnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych. Badanie radiologiczne jest wykonywane i dokładnie opisywane przez lekarza radiologa.

Radiolog ściśle współpracuje także z lekarzami innych specjalności. Opiera się również na dokumentacji medycznej. Dzięki temu dokonuje diagnostyki na podstawie ogólnego stanu klinicznego pacjenta i wyników innych badań diagnostycznych.

Poza diagnostyką radiologiczną zajmuje się także wykonywaniem małoinwazyjnych zabiegów leczniczych, do których przeprowadzenia konieczne jest wykorzystanie technik obrazowych. Są to przede wszystkim angioplastyka, embolizacja, wytwarzanie zespoleń naczyniowych, przezskórne drenaże, a także celowane podawanie leków. Ta dziedzina radiologii nosi miano inwazyjnej, interwencyjnej lub zabiegowej.

Zobacz film i poznaj nowe  techniki diagnostyki nowotworów: 

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Jak wygląda badanie radiologiczne?

Diagnostyka radiologiczna obejmuje:

  • zdjęcie rentgenowskie (RTG) – fragment ciała jest prześwietlany wiązką promieniowania rentgenowskiego, w wyniku czego otrzymuje się negatyw z dwuwymiarowym obrazem badanej struktury; najczęściej wykorzystuje się je do oceny układu kostno-stawowego;
  • ultrasonografię (USG) – technikę wykorzystującą fale ultradźwiękowe wysyłane przez emiter, które odbijają się od struktur i powracają do urządzenia, gdzie są przekształcane na obraz; tego typu badanie radiologiczne pozwala na ocenę budowy i stanu narządów wewnętrznych;
  • tomografię komputerową (TK) – wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, w wyniku którego otrzymuje się przekroje badanych narządów (2D lub 3D), co pozwala na bardzo dokładną ocenę ich stanu;
  • rezonans magnetyczny – metodę diagnostyki radiologicznej wykorzystującą pole magnetyczne, które jest mniej szkodliwe od promieniowania rentgenowskiego; przedstawia ono przekrój badanego narządu we wszystkich płaszczyznach;
  • mammografię – badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich piersi w celu wykrycia zmian nowotworowych;
  • densytometrię – mającą na celu określenie gęstości kości; można wykorzystać w niej promieniowanie rentgenowskie lub ultradźwięki.

Badanie radiologiczne wykonywane jest na zlecenie lekarza prowadzącego lub prywatnie. W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje skierowanie, a wizyta jest bezpłatna. Radiolog zbiera od pacjenta wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania testu. Następnie pacjent jest proszony o odsłonięcie części ciała, która będzie poddawana ocenie. W zależności od rodzaju badanie radiologiczne trwa od kilku do kilkunastu minut.

Polecamy: Co to jest diagnostyka obrazowa? RTG, TK, USG i MR - charakterystyka

Jak zostać radiologiem?

Radiolog to osoba, która ukończyła studia na kierunku lekarskim, a następnie kilkuletnią specjalizację w dziedzinie radiologii. Dzięki temu ma szeroką wiedzę w zakresie anatomii człowieka, procesów i zmian patologicznych oraz podstawowych technik obrazowania, tworzenia obrazu i jego interpretacji. Radiolog po ukończeniu specjalizacji ma umiejętność opisywania badań i formułowania wniosków diagnostycznych.

Specjalizacja z radiologii trwa 5 lat. Lekarz odbywa staż podstawowy w zakresie radiologii ogólnej oraz staże kierunkowe (m.in. obrazowanie w pediatrii, onkologii, położnictwie i stomatologii oraz zabiegowe). Dodatkowo powinien brać udział w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach i kursach naukowych. Specjalizacja z radiologii kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym.

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, Dziennik Ustaw, Poz. 26, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000026/O/D20130026.pdf, [dostęp: 03.07.2019].
  2. Program specjalizacji w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia, Warszawa 2014 (aktualizacja 2018), https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/akredytacja2018/0726-program-1.pdf, [dostęp: 03.07.2019]
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
3
Polecamy
Co to jest diagnostyka obrazowa?
RTG, TK, USG i MR - charakterystyka
Co to jest diagnostyka obrazowa? RTG, TK, USG i MR - charakterystyka TVN zdrowie
Badanie pochwy:
palpacyjne, czystości, wziernikiem.
Na czym polegają?
Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają? Dzień Dobry TVN
Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka
Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka TVN zdrowie
Lekarze zyskali nową broń w walce z rakiem szyjki macicy.
"Sama cytologia to za mało"
Lekarze zyskali nową broń w walce z rakiem szyjki macicy. "Sama cytologia to za mało" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?