Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są nici hialuronowe? Zastosowanie, efekty, powikłania i cena zabiegu nićmi hialuronowymi
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są nici hialuronowe? Zastosowanie, efekty, powikłania i cena zabiegu nićmi hialuronowymi

Nici hialuronowe, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Fot. DusanManic / Getty Images

Nici hialuronowe to metoda liniowego podawania kwasu hialuronowego. Zabieg jest nieinwazyjny i mało bolesny, przynosi bardzo szybko zauważalne efekty. Pozwala na modelowanie owalu twarzy, intensywne nawilżenie i zwiększenie napięcia skóry. Stymuluje także produkcję kolagenu.

Nici hialuronowe przeznaczone są dla osób ceniących sobie naturalny wygląd. Mają na celu utworzenie rusztowania z kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie powstały niedobory tego związku. Zabieg nićmi hialuronowymi niweluje problem wiotczenia skóry. Zapewnia wymodelowanie „płaskich” lub podniesienie „chomiczych” policzków oraz skutecznie spłyca zmarszczki. Cena zabiegu wynosi od 1000 do 3500 zł.

Czym są nici hialuronowe?

Nici hialuronowe to innowacyjna metoda wykorzystania kwasu hialuronowego, który jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Stanowi składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Jego zadaniem jest wiązanie wody w znajdującej się bezpośrednio pod naskórkiem warstwie skóry. Z zabiegu nićmi hialuronowymi korzystają osoby, których skóra traci sprężystość i pojawiają się na niej zmarszczki. Jest to wynik spadającej razem z wiekiem ilości kwasu hialuronowego w organizmie.

Polecamy: Jaka jest cena zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?

Na czym polega zabieg przy użyciu nici hialuronowych?

Zabieg nićmi hialuronowymi określany jest mianem miękkiego liftingu (z ang. soft lifting). Nici hialuronowe podawane są przy zastosowaniu liniowej techniki z użyciem giętkiej, elastycznej i tępo zakończonej, tzw. miękkiej, kaniuli. Dzięki temu podczas aplikacji ryzyko uszkodzenia nerwów czy naczyń jest znikome. Kaniula wprowadzana jest do skóry przez wykonany uprzednio igłą o tej samej średnicy malutki otwór. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (zazwyczaj w postaci kremu znieczulającego), które podaje się w okolicę wprowadzenia kaniuli. Dzięki zaledwie 2–3 wkłuciom możliwe jest wprowadzenie preparatu w obręb niemal całej twarzy. Zabieg nićmi hialuronowymi nie wymaga ze strony klienta specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o niezażywaniu aspiryny i leków przeciwzapalnych przez około 3 poprzedzające go dni. Procedura może trwać od 30 do 90 minut, zależnie od rozległości poddanej jej okolicy.

Gdzie najczęściej stosuje się nici hialuronowe?

Dość często nici hialuronowe aplikuje się pod oczy. Pozwala to na złagodzenie występujących w tej okolicy zmarszczek, w tym tzw. kurzych łapek czy doliny łez (bruzdy powstałej na skutek osłabienia mięśni okolicy oczu), oraz worków pod oczami. Innymi popularnymi miejscami aplikowania nici hialuronowych w obrębie twarzy są nos, usta i czoło, na którym preparat skutecznie spłyca tzw. lwią zmarszczkę oraz zmarszczki poziome.

Nici hialuronowe – efekty

Użycie nici hialuronowych przynosi wiele pozytywnych efektów. Zabieg zapewnia odmłodzenie wyglądu twarzy. Oprócz wspomnianego wcześniej wygładzenia różnego rodzaju zmarszczek pozwala na znielowanie blizn, korygowanie asymetrii ust lub nosa czy uwypuklanie policzków. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie idealnych proporcji i złagodzenie rysów twarzy, uniesienie brwi i zewnętrznego kącika oka czy odbudowanie skóry dolnej powieki. Nici hialuronowe zwiększają napięcie, elastyczność i nawilżenie skóry poprzez przyciąganie wody. Przy ich użyciu skóra nabywa swoistego rusztowania, które ją modeluje i podtrzymuje. Dodatkowo kwas hialuronowy stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych.

Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się w ciągu doby od przeprowadzenia go, a całkowity rezultat uwidacznia się po około 4 tygodniach. Efekty utrzymują się średnio przez 12 miesięcy, w najlepszych przypadkach do 18 miesięcy. Użycie nici hialuronowych można powtarzać cyklicznie, bo kwas hialuronowy jest substancją biokompatybilną, ulegającą wchłonięciu i biodegradacji.

Zobaczcie, kiedy stosuje się zabiegi z użyciem nici liftingujących:

Zobacz film: Nici liftingujące - kiedy się jej stosuje i jak wygląda zabieg? Źródło: Klinika urody

Nici hialuronowe – skutki uboczne

Ryzyko powikłań po zabiegu nićmi hialuronowymi jest bardzo małe. Możliwym skutkiem ubocznym jest utrzymujący się około dobę obrzęk związany z pęcznieniem kwasu hialuronowego. Dość często przyjmuje on postać wyczuwalnego, pasmowatego zgrubienia. Niekiedy widoczne są ślady nakłuć, a w miejscu wejścia kaniuli niewielki rumień.

Zalecenia po zabiegu nićmi hialuronowymi

Zabieg nićmi hialuronowymi nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, nie powoduje większych ograniczeń i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych zajęć. Trzeba jednak pamiętać, że:

  • przez około 2 tygodnie należy unikać masowania twarzy,
  • w ciągu najbliższych 24 godziny nie wolno stosować preparatów zawierających kwasy owocowe, należy ograniczyć aktywność fizyczną, w tym nie wykonywać ćwiczeń wymagających podskakiwania, nie spożywać alkoholu, nie korzystać z sauny i basenu, nie opalać się,
  • przez 28 dni należy wstrzymać się od zabiegów z użyciem lasera, a przez 14 dni od peelingów czy mikrodermabrazji.

Przeciwwskazania do zabiegu nićmi hialuronowymi

Wśród przeciwwskazań do zabiegu nićmi hialuronowymi wymienia się m.in.: infekcje w miejscu zabiegu, choroby tkanki łącznej, choroby nowotworowe, nietolerancję kwasu hialuronowego, wiek poniżej 18 lat. Dodatkowo wykluczające są: choroby autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca, skłonność do tworzenia blizn i keloidów, epilepsja, leczenie immunoterapeutyczne. Nici hialuronowe niewskazane są kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią.

Bibliografia:

1. Fink E., Kosmetyka – przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, MedPharm, Wrocław, 2011.

2. Goliszewska A., Gromek M., Padlewska K. i wsp., Kosmetologia pielęgnacyjna, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, Warszawa, 2010.

3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2013.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
6
Polecamy
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Co to jest botoks i jak się go używa?
Zalecania, przeciwwskazania i skutki uboczne
Co to jest botoks i jak się go używa? Zalecania, przeciwwskazania i skutki uboczne TVN zdrowie
Co to jest lifting twarzy?
Chirurgiczne i nieinwazyjne rodzaje zabiegów liftingujących 
Co to jest lifting twarzy? Chirurgiczne i nieinwazyjne rodzaje zabiegów liftingujących  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?