Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest torbiel szyszynki? Objawy choroby, leczenie, operacja
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest torbiel szyszynki? Objawy choroby, leczenie, operacja

NAN

Fot: Kurhan / fotolia.com

Torbiel szyszynki to schorzenie, które nie zawsze jest groźne. Objawy występują dopiero, gdy torbiel uciska na inne części mózgu. Wówczas należy podjąć odpowiednie leczenie. Operacja torbieli szyszynki jest możliwa, ale wiąże się z dużym ryzykiem powikłań.

Szyszynka to niewielki gruczoł, który ma do 10 mm długości. Znajduje się w centralnej części mózgu i odpowiada m.in. za produkcję melatoniny – hormonu snu. Funkcjonowanie szyszynki wpływa na ludzki zegar biologiczny i ma związek z naszym samopoczuciem, rozwojem, a nawet płodnością.

Zdarza się, że szyszynka powiększa się, tworząc torbiel, ale nieznane są przyczyny powstawania schorzenia. Tryb życia czy dieta nie generują zmian w obrębie tego gruczołu, jednak torbiel szyszynki częściej pojawia się wśród młodych kobiet oraz nastolatków w wieku dojrzewania.

Torbiel szyszynki – czy to jest groźne?

Torbiel szyszynki nie zawsze jest groźną chorobą. Często żyjemy z tym schorzeniem, nie zdając sobie z niego sprawy. Czasami dowiadujemy się o niej przypadkowo, podczas rezonansu magnetycznego mózgu. Należy jednak monitorować rozwój torbieli szyszynki co 3 miesiące i być w kontakcie z lekarzem prowadzącym. Żeby uniknąć pęknięcia torbieli na szyszynce, lekarz może np. ciężarnej kobiecie zalecić poród przez cesarskie cięcie. Zdarza się również, że torbiel szyszynki samodzielnie znika.

W przypadku wystąpienia objawów spowodowanych torbielą szyszynki, takich jak ból głowy czy zaburzenia widzenia, nie można schorzenia zbagatelizować. Powiększająca się torbiel zaczyna naciskać na inne obszary mózgu, a to z kolei prowadzi do pojawienia się coraz to poważniejszych objawów – nawet do wodogłowia. Dlatego ważna jest medyczna interwencja, która nie musi oznaczać operacji.

Zobaczcie, co wiecie o mózgu człowieka:

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Torbiel szyszynki – objawy

Torbiel szyszynki nie musi wiązać się z objawami, ale im zmiana jest większa, tym większe ryzyko pojawienia się zaburzeń czy bólu. Jednym z pierwszych objawów są problemy ze snem, gdyż szyszynka odpowiedzialna jest za produkcję melatoniny. Zaburzenia wydzielania hormonu snu skutkują rozregulowaniem zegara biologicznego, co dalej prowadzi do apatii, a nawet depresji.

Zobacz także: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Torbiel szyszynki wywołująca wzrost ciśnienia śródczaszkowego skutkuje chronicznym bólem głowy, na który nie działają powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Dolegliwości te związane są z powstawaniem wodogłowia, dlatego ważne jest podjęcie leczenia, by zahamować ów proces.

Konsekwencją wysokiego ciśnienia śródczaszkowego jest obrzęk tarcz nerwów wzrokowych, a to skutkuje nudnościami, wymiotami, zaburzeniami chodu oraz zaburzeniami pamięci. Torbiel szyszynki, która bezpośrednio uciska pień mózgu i móżdżku, doprowadza do zaburzeń ruchów gałek ocznych. Charakterystycznym objawem jest wówczas ograniczenie pola widzenia oraz podwójne widzenie, nierówność źrenic, brak ich reakcji na światło, oczopląs, zez.

W przypadku wystąpienia torbieli szyszynki u dzieci najczęstszym objawem jest zaburzenie dojrzewania – głównie dojrzewanie przedwczesne.

Leczenie torbieli szyszynki

Zdiagnozowanie torbieli szyszynki możliwe jest dzięki biopsji, tomografii komputerowej lub rezonansowi magnetycznemu głowy. W przypadku stwierdzenia torbieli szyszynki najważniejszą kwestią jest jej wielkość. W łagodnych przypadkach, gdy torbiel jest niewielka i bezobjawowa, zaleca się monitorowanie torbieli średnio co 3 miesiące. Jeśli zmiana się powiększa, konieczna jest medyczna interwencja i podjęcie odpowiedniego leczenia.

W wypadku zaburzeń widzenia poza leczeniem farmakologicznym potrzebna jest specjalistyczna diagnoza i opieka lekarza. To on później zdecyduje o dalszej metodzie terapii.

Torbiel szyszynki w zaawansowanym stopniu silnie naciska na narządy w mózgu, objawiając się bardzo poważnymi dolegliwościami. Uciskająca i nieleczona torbiel w skrajnych wypadkach może doprowadzić do niedowładu kończyn, a nawet śpiączki. Wówczas leczenie środkami farmakologicznymi może nie wystarczać i lekarz zleca operacyjne usunięcie torbieli. Robi się to jednak rzadko, w ostatecznych przypadkach, gdyż taka operacja jest inwazyjna i często grozi powikłaniami.

Torbiel szyszynki – operacja

Decyzja o podjęciu leczenia chirurgicznego należy do lekarza prowadzącego. Taką decyzję podejmuje się, gdy torbiel szyszynki naciska na sąsiednie struktury mózgu, prowadząc do zaburzenia krążenia płynu rdzeniowo-mózgowego, skutkującego wodogłowiem. Należy jednak pamiętać, że operacja jest ostatecznym rozwiązaniem, gdyż zabieg na mózgu należy do trudnych operacji i często wiąże się z powikłaniami. Dlatego ważna jest reakcja pacjenta na pierwsze objawy, udanie się do specjalisty oraz trafna diagnoza. Regularnie monitorując torbiel na szyszynce, mamy szansę uchronić się przed stołem operacyjnym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
790
37
Komentarze (1)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?