Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy

gorzka pomarańcza

Fot. Amy_Lv / Getty Images

Synefryna jest składnikiem preparatów skutecznie wspomagających odchudzanie. Jest to związek chemiczny występujący w skórce owoców gorzkiej pomarańczy. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest doskonałym środkiem zmniejszającym łaknienie i spalającym tłuszcz.

Wiele osób poszukuje cudownego specyfiku na odchudzanie. Pomocne mogą się okazać naturalne spalacze tłuszczu. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się zwłaszcza synefryna, otrzymywana z pomarańczy gorzkiej, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejsza łaknienie, co ułatwia kontrolę masy ciała. Niemniej jednak najlepiej sprawdzonym sposobem na zrzucenie nadliczbowych kilogramów jest odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Czym jest gorzka pomarańcza?

Gorzka pomarańcza (z łac. Citrus aurantium), nazywana również pomarańczą kwaśną, to gatunek rośliny wieloletniej wywodzącej się z terenów południowo-wschodniej Azji. Drzewo to zostało sprowadzone do Europy między X a XI wiekiem. Aktualnie jej głównymi producentami są Hiszpania, Indie i kraje Ameryki Południowej.

Gorzka pomarańcza może przyjmować postać krzewu lub małego drzewa o maksymalnej wysokości 10 m. Daje pomarańczowe owoce o owalnym, lekko spłaszczonym kształcie oraz kwaśno-gorzkim i orzeźwiającym smaku. Znane są one jako Zhi Shi. Pomarańcza gorzka to roślina o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest jako środek leczniczy i w aromaterapii. Ponadto znalazła zastosowanie w branży spożywczej, jako składnik marmolad, konfitur, alkoholi (niebieski likier Curaçao), esencji do ciast i słodkich potraw.

Zobacz film: Leczenie przez jedzenie - produkty, których należy unikać. Źródło: W dobrym stylu

Czym jest synefryna?

Synefryna to organiczny związek chemiczny, substancja z grupy stymulantów o wzorze sumarycznym C9H13NO2, którą otrzymuje się ze skórki owoców pomarańczy gorzkiej i w znacznie mniejszych ilościach z innych gatunków cytrusów. Należy do jednych z najskuteczniejszych naturalnych spalaczy tłuszczu, dlatego bywa określana jako lek przeciw otyłości.

Dawkowanie synefryny

W niewielkich dawkach synefryna jest syntetyzowana przez organizm człowieka, ale w celu uzyskania odpowiednich efektów wskazane jest jej suplementowanie. Zalecane dzienne dawkowanie synefryny wynosi 10–30 mg. Konieczne są jednak dalsze badania w celu ustalenia optymalnych dawek, a także dokonania oceny bezpieczeństwa i skuteczności długotrwałego stosowania tej substancji.

W sprzedaży dostępne są tabletki i odżywki w postaci jasnobrunatnego proszku z synefryną do rozrobienia, które można zakupić w aptekach, sklepach dla sportowców i w sprzedaży internetowej. Produkty te zalecane są zarówno dla sportowców i osób aktywnych, jak i tych prowadzących siedzący tryb życia.

Ekstrakt z pomarańczy gorzkiej – właściwości i działanie

W składzie ekstraktu z pomarańczy gorzkiej można znaleźć sympatykomimetyki, n-metyltraminę, hordeninę, tyraminę i oktopaminę. Jednakże w roślinie tej w przeważającej ilości występuje synefryna.

Synefryna jest składnikiem wielu suplementów na odchudzanie. Znana jest przede wszystkim z tego, że działa jak spalacz tłuszczu. Jest to wynik wzmożonej termogenezy, dzięki której proces spalania tłuszczu zachodzi znacznie szybciej. Zaliczana jest do grupy leków α-adrenomimetycznych. Razem z oktopaminą jest agonistą receptorów adrenergicznych i doskonałym środkiem zmniejszającym łaknienie. Wykazuje również pewne powinowactwo do receptorów β3-adrenergicznych, dlatego posiada właściwości lipolityczne, czyli aktywuje procesy rozkładu tłuszczów. Ponadto wspomaga walkę z cellulitem i ma działanie kataboliczne. Zwalcza niestrawność i zaparcia.

Dodatkowo synefryna ma działanie podobne do kofeiny, gdyż pobudza organizm i poprawia samopoczucie. Jest to substytut efedryny, znanej zwłaszcza jako środek dopingujący przyjmowany przez sportowców, ale także stosowanej niegdyś w leczeniu przeziębień. Ponadto usprawnia krążenie krwi i zwiększa przepustowość serca oraz rozszerza oskrzela, udrażnia światło zatok i łagodzi napady astmatyczne.

W medycynie chińskiej jest stosowana od lat w leczeniu stanu zapalnego oskrzeli, krwawienia przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby i woreczka żółciowego, a także jako środek ogólnie wzmacniający, łagodnie uspokajający i uszczelniający ścianki naczyń włosowatych. Ponadto stosowana zewnętrznie łagodzi objawy grzybicy.

Przeciwwskazania i skutki uboczne synefryny

Bezpieczeństwo zażywania synefryny i ekstraktów z gorzkiej pomarańczy jest nadal dyskutowane, ale na podstawie dostępnych wyników badań wyciągnięto wnioski, że przyjmowanie ich zgodnie z zalecaną dawką jest najprawdopodobniej bezpieczne dla konsumenta. Wśród skutków ubocznych przyjmowania synefryny wymienia się podwyższenie poziomu ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie temperatury ciała, zaburzenia pracy serca, zawał, udar mózgu, bóle i zawroty głowy, zaburzenia nastroju, ból w klace piersiowej, zaburzenia snu i mdłości.

Wyciągu z gorzkiej pomarańczy nie powinny przyjmować osoby zmagające się z chorobami serca, nadciśnieniem i innymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Ponadto nie zaleca się go osobom w podeszłym wieku z racji zwiększonego w tej grupie ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Synefryna nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powinna być stosowana także w czasie terapii środkami stymulującymi układ nerwowy i antydepresantami.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Wierzbicka I., Spalacze tłuszczu, „MST”, 2014, 3, s. 38-39.

2. Rossato L. i wsp., Synephrine: From trace concentrations to massive consumption in weight-loss, “Food and Chemical Toxicology”, 2011, 49(1), s. 8-16.

3. Kania M. i wsp., Glukomannan i inne substancje pochodzenia roślinnego stosowane w leczeniu otyłości oraz chorób towarzyszących, „Postępy Fitoterapii”, 2013, 2, s. 132-139.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?