Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest orteza kciuka i kiedy jej używać? Kiedy jest konieczna?

Osoba, która zdeformowaną dłoń

Fot: Jakraphong Pongpotganatam / gettyimages.com

Orteza kciuka jest powszechnym urządzeniem ortopedycznym w leczeniu skutków urazów mechanicznych, schorzeń neurologicznych i reumatologicznych stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Orteza kciuka i nadgarstka stanowi również element profilaktyki urazów sportowych bez konieczności spadku tempa treningów. Jednak ortezy kciuka nie należy nadużywać.

Kciuk zapewnia chwytność dłoni, a wszelkie uszkodzenia w jego obrębie mogą zaburzać tak cenną umiejętność wyróżniającą człowieka wśród ssaków. Orteza kciuka znacznie poprawia nie tylko jakość jego funkcjonowania, ale wręcz całej kończyny górnej.

Orteza kciuka

Orteza kciuka jest aparatem ortopedycznym, który stabilizuje uszkodzone tkanki kciuka i jego okolicy oraz zapewnia całkowite lub częściowe unieruchomienie uszkodzonych struktur stawowych. Ponadto minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie kciuka w stosunku do dłoni i nadgarstka oraz ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek.

Orteza kciuka jest niezbędnym obiektem zaopatrzenia ortopedycznego pacjenta w leczeniu zachowawczym, rehabilitacji i powrocie do zdrowia, jak również w profilaktyce kontuzji lub choroby.

Orteza kciuka z usztywnieniem lub orteza kciuka obejmująca nadgarstek albo nawet przedramię, bez względu na rodzaj i potrzeby pacjenta, stanowi lekką i komfortową w noszeniu alternatywę dla sztywnego, ciężkiego i niewygodnego opatrunku gipsowego.

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Wskazania do noszenia ortezy kciuka

Orteza kciuka pozycjonuje palec i stabilizuje go w fizjologicznym bądź wymuszonym ułożeniu, w zależności od zaleceń lekarskich. Ortezę kciuka i nadgarstka stosuje się w przebiegu:

  • świeżych i przewlekłych urazów mechanicznych oraz przeciążeniowych, np. w stanach po złamaniu kości kciuka, przeciążenia fizycznego pracą lub sportem;
  • rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w okolicy kciuka i nadgarstka, np. po rekonstrukcji stawu śródręczno-palcowego;
  • stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych lub zespołów bólowych kciuka i nadgarstka.

Funkcje i zadania ortezy kciuka

Poza stabilizacją struktur kciuka, orteza kciuka i nadgarstka zwiększa drożność kanału nadgarstka, przyspieszając wchłanianie obrzęków w okolicy nadgarstka i kciuka, a także odciążając struktury, które dodatkowo mogą podrażniać uszkodzoną okolicę palca, np. torbiele w pobliżu nerwów obwodowych.

Orteza kciuka wywiera odpowiedni nacisk na konkretne obszary palca i nadgarstka, ale nie blokuje przepływu krwi i limfy, wręcz bierze udział w powrocie prawidłowego miejscowego krążenia płynów. Perforowane powierzchnie oraz odpowiednio dobrane materiały i tworzywa zapewniają odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i utrzymanie miejscowej temperatury ciała, co sprzyja odparowaniu wilgoci i regeneracji tkanek.

Orteza kciuka i nadgarstka oraz orteza kciuka z usztywnieniem ograniczają ruchomość stawów pierwszego palca i nadgarstka, ale zachowują wolne pozostałe palce dłoni, co pozwala na kontynuację bądź szybszy powrót do pracy zawodowej i treningów sportowych o mniejszej aktywności.

Zobacz film i dowiedź się jak zbudowany jest układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Kiedy orteza kciuka jest konieczna?

Konieczność noszenia ortezy uzależniona jest od stanu kondycji tkanek. Orteza kciuka przeznaczona jest w szczególności dla osób, które:

  • uczestniczą w rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym w okolicach kciuka i nadgarstka;
  • obciążone są zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi struktur aparatu ruchu ręki;
  • walczą z hiper ruchomością i niestabilnością kciuka i nadgarstka;
  • wymagają odciążenia przeciwbólowego w lekkich i umiarkowanych dolegliwościach w okolicy kciuka i nadgarstka;
  • stosują środki profilaktyczne w sportach obciążających ręce;

Orteza kciuka najczęściej wybierana jest przez sportowców, którzy w aktywny sposób pragną powrócić do pełni zdrowia, nie rezygnując całkowicie z treningów. Orteza kciuka i nadgarstka w postaci elastycznych opasek bądź mankietów z uwzględnieniem kciuka w pełni umożliwia dalsze uprawianie sportu. Dzięki efektowi kompresji ortezy kciuka, wzmocnione zostaje poczucie stabilności tkanek i pewność siebie sportowca podczas treningu.

Orteza kciuka i nadgarstka wzmacnia oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych struktur nerwowych i tkanek okołostawowych, dlatego ortezy kciuka wykorzystywane są również w leczeniu zachowawczym zespołu cieśni kanału nadgarstka. W przebiegu leczenia choroby zalecane jest unieruchomienie nadgarstka i odciążenie podrażnionych struktur nerwowych. Kompleksową pomoc w tym przypadku niesie orteza kciuka i nadgarstka, która – oprócz rehabilitacji celowej – nie wyklucza całkowicie z codziennej aktywności i pracy zawodowej.

Cena ortezy kciuka

Cena ortezy kciuka jest głównie uzależniona od rodzaju ortezy. Zakup ortezy kciuka może wiązać się z sumą blisko kilkudziesięciu złotych, jednak im bardziej zaawansowana konstrukcja ortezy i potrzeba pacjenta, tym cena wyższa.

Pułap cenowy tego typu zaopatrzenia ortopedycznego można zminimalizować, zgłaszając wniosek o refundację zakupu do Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej bądź skorzystać ze świadczeń w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
474
43
Polecamy
Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka
Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka TVN zdrowie
Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?
Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia? TVN zdrowie
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?