Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest kuracja pitna? Wskazania do krenoterapii i zastosowanie poszczególnych wód
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest kuracja pitna? Wskazania do krenoterapii i zastosowanie poszczególnych wód

Młoda kobieta zanurza dłonie w czystej rzecze

Fot. Michael H / Gettty Images

Krenoterapia, zwana też kuracją pitną, to zabieg z zakresu balneoterapii, czyli działu fizjoterapii, który zajmuje się rehabilitacją z użyciem wód leczniczych. Pozytywny wpływ na ludzki organizm determinowany jest składem chemicznym, ilością i temperaturą podawania wody.

Krenoterapia jest zabiegiem, który polega na spożywaniu określonej objętości wody leczniczej. Kuracja pitna przeprowadzana jest najczęściej do 3 razy dziennie. Na terenie uzdrowiska odbywa się specjalnie przygotowanej do tego pijalni wód mineralnych. Wówczas wody podaje się choremu w kubeczkach nazywanych pijałkami. Zabieg ten cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na liczny pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną człowieka.

Czym jest krenoterapia?

Kuracja pitna, inaczej krenoterapia, to jedna z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego. Najczęściej przeprowadzana jest przy użyciu wód chlorkowych, szczawów, kwasowęglowych, siarkowodorowych, siarczkowych. Czasem używa się wód fluorkowych, jodkowych, żelazistych, radonowych. Możliwe jest też łączenie poszczególnych typów wód. Wody te charakteryzują się wysoką zawartością naturalnych gazów i soli mineralnych. Wody lecznicze nazywa się mineralnymi w przypadku, gdy w 1 l zawierają co najmniej 1 g składników mineralnych.

Polecamy: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Wskazania do stosowania kuracji pitnej

Wody mineralne stosowane w kuracji pitnej wywierają na organizm działanie miejscowe i ogólne, które sprowadza się do wpływu farmakologicznego, chemicznego, adaptogennego. Wody mineralne użyte do krenoterapii mogą uzupełnić niedobory elektrolitów i usprawnić gospodarkę nimi. Pierwiastki występujące w wodzie są na ogół w łatwo przyswajalnej, zjonizowanej postaci.

Krenoterapia zalecana jest jako element leczenia wielu chorób, zwłaszcza z zakresu układu pokarmowego (np. wrzody, refluks, zaparcia, nieżyt żołądka), krążenia (np. nadciśnienie tętnicze krwi, choroba niedokrwienna serca), oddechowego (np. nawracające zapalenie oskrzeli), nerwowego (np. migrenowe bóle głowy), moczowego (np. kamica moczowa, infekcje dróg moczowych), a także schorzeń metabolicznych i zaburzeń hormonalnych. Oprócz pozytywnego wpływu na stan zdrowia, kuracja pitna wpływa na poprawę samopoczucia, sprzyja odprężeniu i nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Krenoterapię z powodzeniem można łączyć z innymi zabiegami leczniczymi. Dość często wykonywana jest razem z kąpielami i inhalacjami.

Polecamy: Co to jest balneoterapia? W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii?

Gdzie realizowana jest kuracja pitna?

Z kuracji pitnej korzysta się przede wszystkim podczas leczenia uzdrowiskowego. W razie konieczności po zakończeniu pobytu w ośrodku istnieje możliwość kontynuowania krenoterapii w warunkach domowych, dzięki wykorzystaniu butelkowanych wód leczniczych. Produkty te znajdują się w asortymencie wielu aptek, sklepów z wyposażeniem medycznym czy w sprzedaży internetowej. Badacze podkreślają jednak, że największą wartość mają wody mineralne pobierane bezpośrednio ze źródła.

Wody do kuracji pitnej

Do kuracji pitnej zastosowanie znajdują wody lecznicze pochodzące z rozmaitych źródeł, w tym m.in.:

  • wody z Wysowej-Zdroju: Józef – polecany w leczeniu schorzeń urologicznych, kamicy nerkowej i stanów zapalnych dróg moczowych, wspomaga oczyszczanie nerek, Henryk – polecany w leczeniu nadkwasoty, schorzeń dróg żółciowych, zaburzeń przemiany materii, obniża poziom cukru we krwi, Franciszek – polecany w leczeniu zaburzeń trawienia i przemiany materii, zgagi, nieżytów żołądka i dwunastnicy, choroby wrzodowej, zaparć;
  • wody z Krynicy-Zdroju: Jan – zalecany w leczeniu kamicy nerkowej, przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych, skazy moczanowej, cukrzycy, obniża poziom cholesterolu we krwi i działa moczopędnie, Słotwinka – polecana w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, miażdżycy, chorób spowodowanych niedoborem magnezu, zaburzeń gruczołów dokrewnych dróg moczowych, Zuber – polecany w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, cukrzycy, dodatkowo łagodzi objawy nadużycia alkoholu;
  • wody z Polanicy-Zdroju: Wielka Pieniawa – polecana w leczeniu zaburzeń trawienia i problemów żołądkowych, cukrzycy, zaparć, kamicy moczowej, nerwicy, łagodzi codzienne stresy i podwyższony stan drażliwości, pobudza czynność perystaltyczną jelit;
  • wody ze Szczawna-Zdroju: Dąbrówka – polecana w leczeniu schorzeń urologicznych, jak kamica nerkowa, chorób wątroby, żołądka, jelit, zaburzeń przemiany materii, Mieszko – polecany w leczeniu schorzeń układu oddechowego, jak rozedma płuc, dychawica oskrzelowa, ułatwia usuwanie niekorzystnych wydzielin z dróg oddechowych;
  • wody ze Szczawnicy: Jan – zalecany w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatologicznych, otyłości, osteoporozy, kamicy nerkowej;
  • wody z Rymanowa: Celestynka – polecana w leczeniu chorób wieku dziecięcego, zaburzeń przemiany materii, nieżytów żołądka, chorób skóry, miażdżycy tętnic, Tytus – polecany w leczeniu chorób układu oddechowego, wieku dziecięcego, krążenia, zaburzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego, przemiany materii.

Co lepiej służy naszej skórze: prysznic czy kąpiel w wannie? Zobaczcie:

Zobacz film: Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze? Źródło: 36,6


Co wpływa na efektywność krenoterapii?

Efektywność kuracji pitnej determinowana jest wieloma czynnikami. Na jej powodzenie wpływ ma dobór odpowiedniej wody leczniczej ze względu na skład wobec danej dolegliwości zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest także ilość, tempo, czas i temperatura podawanej wody. Zazwyczaj wody spożywa się 3 razy dziennie przed posiłkami, w ilości 200 ml.

Bibliografia:

  1. Kochański J.W., Balneologia i hydroterapia, Wrocław, Wyd. AWF we Wrocławiu, 2002.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Warszawa, PZWL, 2008.
  3. Jędrzejczak M., Sowa I., Kocjan R., Badanie zmian zawartości litu, sodu, potasu, magnezu i wapnia w wodzie mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej ze źródła „Wiesława” w Busku Zdroju w czasie jej przechowywania w butelkach, „Bromatologia I Chemia Toksykologiczna”, 2007, XL(2), s. 167-172.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
246
21
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?