Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fototerapia, czyli leczenie światłem. Na jakie schorzenia pomaga?
menu
Polub nas na Facebooku

Fototerapia, czyli leczenie światłem. Na jakie schorzenia pomaga?

fototerapia

IAN HOOTON GettyImages

Fototerapia, czyli leczenie światłem, stosowana jest m.in. w przypadku depresji, łuszczycy, osteoporozy, chorób zwyrodnieniowych. W światłolecznictwie zastosowanie ma zarówno światło naturalne, jak i sztuczne.

Fototerapia polega na naświetlaniu całego ciała lub wybranej jego części leczniczym światłem. Z fototerapii korzystać można w gabinetach fizjoterapeutycznych, sanatoriach, uzdrowiskach, a nawet w warunkach domowych. W światłolecznictwie korzysta się ze światła podczerwonego, widzialnego, nadfioletowego. Czas trwania i częstotliwość zabiegów określa lekarz.

Czytaj też:

Co to jest fototerapia?

Fototerapia, zwana też światłoterapią lub światłolecznictwem, to działania wykorzystujące właściwości lecznicze światła. W zależności od pochodzenia światła wyodrębniona została:

  • helioterapia, czyli fototerapia oparta na naturalnym źródle światła,
  • aktynoterapia, czyli fototerapia wykorzystująca sztuczne źródła światła. W tym rodzaju światłoterapii używa się głównie lampy kwarcowej (światło nadfioletowe, z ang. ultra-violet, UV) lub sollux (światło podczerwone, z ang. infra-red, IR).

Fototerapia w dermatologii i kosmetyce

Fototerapia jest powszechnie stosowana w dermatologii. Najczęstszym wskazaniem jest leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Nierzadko w terapii trądziku pospolitego używa się światła niebieskiego (405–420 nm), które wykazuje właściwości bakteriobójcze. Z kolei w zwalczaniu przebarwień i zaczerwienień skóry oraz lekkiej postaci trądziku różowatego wykorzystuje się światło żółte (około 590 nm). W fototerapii w kosmetyce stosuje się często światło czerwone (630-650 nm), które stymuluje produkcję kolagenu i działa przeciwzapalnie. Stąd też korzysta się z niego w zabiegach anti–aging, czyli przeciw starzeniu skóry.

Polecamy: Fototerapia noworodka – na czym polega, ile trwa i kiedy się ją stosuje?

Jak fototerapia wpływa na psychikę? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Fototerapia w leczeniu depresji

Światłolecznictwo, oprócz tego, że wspomaga leczenie dolegliwości o charakterze fizycznym, stosowane jest też w zaburzeniach psychicznych. Fototerapia sprawdza się w depresji sezonowej, do rozwoju której przyczyniają się niedobory światła naturalnego w okresie jesienno-zimowym. Pojawiają się: przygnębienie, apatyczność, wahania nastrojów, senność, ociężałość. Zastosowanie znajdują tzw. lampy antydepresyjne, które naśladują światło słoneczne. Zapewniają odpowiedni poziom światła przez cały rok. Nabyć je można w wielu sklepach z zaopatrzeniem medycznym. Możliwe jest też wypożyczenie lampy do fototerapii. Osoba cierpiąca na depresję siada przed lampą i w tym czasie może czytać książkę, rozmawiać z bliskimi czy rozwiązywać krzyżówkę, pamiętając o spoglądaniu co jakiś czas w kierunku światła.

Inne wskazania do stosowania fototerapii

Ze światłolecznictwa korzysta się w terapii schorzeń spowodowanych niedostateczną ilością witaminy D wytwarzanej przez organizm w wyniku działania promieniowania słonecznego. W związku z tym fototerapię poleca się u dzieci w przypadku krzywicy, u dorosłych zaś zespołu rozmiękania kości, tj. osteomalacji (niedostatecznej mineralizacji i zmniejszenia gęstości kości) i osteoporozy (postępującego ubytku masy kostnej, powodującego osłabienie ich struktury przestrzennej). Schorzenia te zwiększają ryzyko złamań, powodują ból kości, skrzywienia i zwyrodnienia układu kostnego prowadzące do zniekształcenia sylwetki.

Fototerapia wykazuje korzystny wpływ na ogólną kondycję osób w podeszłym wieku. Terapia światłem pomocna jest w łagodzeniu zaburzeń snu i rytmu biologicznego. Przynosi ulgę w bólu stawów i mięśni, przyspiesza proces gojenia się ran, poprawia mikrokrążenie, podnosi odporność, pobudza przemianę materii. Światłolecznictwo wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi, choroby wieńcowej, chorób oczu, w tym m.in. jaskry, zeza, zaćmy. Kuracja światłem wspomaga powrót do zdrowia po wylewie, udarze czy zawale.

Fototerapia w domu – leczenie noworodków

Światłoterapia w domu stała się możliwa jako element leczenia żółtaczki noworodkowej przejawiającej się podwyższonym poziomem bilirubiny w surowicy krwi. To pomarańczowoczerwony barwnik żółciowy wrażliwy na działanie światła, przez co światłolecznictwo skutecznie zmniejsza jego ilość i usprawnia usuwanie z organizmu. Niepodjęcie leczenia wiąże się z ryzykiem uszkodzenia mózgu.

Zazwyczaj fototerapia w leczeniu żółtaczki noworodkowej opiera się na emisji światła niebieskiego. Specjalnymi okularami lub opaską zabezpiecza się dziecku oczy. Konieczne jest odsłonięcie możliwie największej powierzchni skóry oprócz narządów płciowych. Najlepiej, by w czasie naświetlania dziecko było w samym pampersie. Należy pamiętać o zmianie pozycji dziecka co 2–3 godziny i kontroli temperatury ciała. Dziecko podczas naświetlania intensywniej się poci. Może wystąpić u niego rozluźnienie stolca. Niekiedy pojawiają się zmiany rumieniowe, przegrzanie czy odwodnienie.

Mimo licznych korzyści fototerapia przeciwwskazana jest w przypadku padaczki, stosowania leków fotouczulających (zwiększających wrażliwość na światło), uczulenia na światło, świeżej opalenizny, nieuregulowanej cukrzycy, choroby nowotworowej skóry. Nie powinny z niej korzystać też kobiety w ciąży.

Bibliografia:

  1. D. L. Rodenbeck, J. I. Silverberg, N. B. Silverberg. Phototherapy for atopic dermatitis. „Clinics in Dermatology”. 34 (5), s. 607–613.
  2. J. Wciórka, S. Pużyński, J. Rybakowski (red.): Psychiatria. T. 3: Metody leczenia, Zagadnienia etyczne, prawne, publiczne, społeczne. Elsevier Urban & Partner, 2010, s. 65-123.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?