Witamina D - działanie
Nasz organizm produkuje witaminę D pod wpływem promieni słonecznych. Witamina D wytwarzana przez naszą skórę musi zostać przekształcona przez wątrobę w 25 (OH) D3. W kolejnym kroku nerki przekształcają związek chemiczny w kalcytriol, który jest aktywną hormonalną formą witaminy D.
Witamina D wzmacnia przede wszystkim układ kostny. Jej niedobór może zwiększać ryzyko infekcji – czego w obecnej sytuacji trwającej pandemii chcielibyśmy uniknąć, powodować nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę, a nawet choroby psychiczne i niektóre nowotwory.
Jak pozyskać witaminę D w czasie pandemii?
Naturalnym sposobem na zwiększenie dawki witaminy D są promienie słoneczne. Dziennie światło wspiera wszelkie procesy, dzięki którym możliwa jest produkcja witaminy D. W tym wypadku nie ma możliwości przedawkowania suplementacji, ponieważ nasza skóra syntetyzuje tyle witaminy D, ile jest nam aktualnie potrzebne. Wszelkie nadmiary ulegają samozniszczeniu.
Niestety w czasie trwającej pandemii koronawirusa nasz dostęp do naturalnego światła słonecznego jest mocno ograniczony. Jak więc ją pozyskać nie wychodząc z domu? Zdaniem Magdaleny Krajewskiej, znanej w Internecie jako Instalekarz, w obecnej sytuacji powinniśmy suplementować witaminę D w takiej ilości, w jakiej przyjmowaliśmy ją w okresie jesienno-zimowym, a dokładnie od początku października do końca kwietnia. Dla zdrowej dorosłej osoby jest to 2000 j.m, dla osób z obciążeniami nawet 4000 j.m. Dzieci do 12. r.ż. powinny suplementować wit. D przez cały rok.
Suplementację należy utrzymać do końca pandemii
- mówi Instalekarz.
Gdzie znajdziemy najwięcej witaminy D?
Witamina D występuje również w pożywieniu. Jednak jak zaznacza Magdalena Krajewska, dietą zaspokoimy jedynie 20 proc. zapotrzebowania na witaminę D, dlatego w obecnym okresie pandemii, oprócz zdrowej i zbilansowanej diety powinniśmy pamiętać o dodatkowej suplementacji. Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego ich spożywanie ułatwia jej przyswajanie. Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy D należą: łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk, masło czy jajka (ok. 40 j.m. na sztukę). Jednak by dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnej dziennej dawki witaminy D, musielibyśmy zjeść aż 50 jajek. Dlatego też naszą codzienną dietę powinniśmy wspomóc dodatkową suplementacją.
Zobacz film: Katarzyna Bosacka i dr Paweł Grzesiowski o tym, że witamina D najważniejsza dla naszej odporności.