W sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo odżywek wzmacniających i przyspieszających porost brwi i rzęs. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się te zawierające bimatoprost. Jest to syntetycznie otrzymywany analog prostaglandyn, który stymuluje wzrost włosków oprawy oka i zwiększa ich liczbę. Regularnie stosowany sprawia, że rzęsy stają się dłuższe, grubsze, mocniejsze, bardziej elastyczne i lśniące. Niestety może powodować szkodliwe powikłania, przez co w kilku krajach został wycofany z obrotu.
Na filmie znajdziecie praktyczne rady, jak samemu przygotować odżywkę, która wzmocni rzęsy:
Czym jest bimatoprost?
Bimatoprost (wzór sumaryczny C25H37NO4) to organiczny związek chemiczny będący pochodną prostaglandyn, który wykorzystywany jest w kroplach do oczu obniżających ciśnienie śródgałkowe i okołogałkowe. Właściwości te znajdują zastosowanie w leczeniu jaskry, której jednym z objawów jest podwyższone ciśnienie w oku. Ostatnimi czasy stanowi składnik odżywek na porost rzęs i brwi. Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) 5 grudnia 2008 roku zatwierdziła użycie bimatoprostu do celów kosmetycznych w dawce nieprzekraczającej 0,03%. Produkt może być stosowany nawet na skórę atopową i szczególnie wrażliwą.
Jak działa bimatoprost na rzęsy i brwi?
Bimatoprost powoduje, że rzęsy i brwi stają się dłuższe i mocniejsze. Przedłuża aktywną fazę wzrostu włosa, czyli anagen. Dłuższy czas trwania wzrostu sprawia, że rzęsy osiągają znacznie większy rozmiar. Zwiększa liczbę brwi i rzęs, pogrubia je i pogłębia ich naturalny kolor. Skuteczność preparatów z bimatoprostem jest na tyle duża, że stosowane są przez osoby, które borykają się z problemem łysienia lub straciły rzęsy po chemioterapii.
Pierwsze rezultaty działania można zauważyć po 3 tygodniach stosowania preparatu. Pełne efekty odżywek na porost brwi i rzęs z bimatoprostem widoczne są po upływie około 8 tygodni. Jednak część badaczy donosi, że po odstawieniu odżywki do rzęs i brwi z bimatoprostem cykl wzrostu włosa wraca do stanu poprzedniego. Dlatego w celu utrzymania uzyskanych rezultatów po zakończonej kuracji odżywkę powinno się nadal stosować 3–4 razy w tygodniu.
W składach preparatów znajdują się też roślinne ekstrakty, oleje, witaminy i peptydy. Większość z nich zawiera kwas hialuronowy, który nawilża i wygładza powierzchnię rzęs. Dodatkowo częstym składnikiem odżywek jest prowitamina B5, która wnika we włókno włosków, dzięki czemu poprawia ich strukturę i sprawia, że są mocniejsze, elastyczniejsze i bardziej lśniące.
Jak stosować odżywki do rzęs z bimatoprostem?
Odżywkę do rzęs z bimatoprostem stosuje się raz dziennie, na noc. Nakłada się ją na czystą i suchą skórę po uprzednim demakijażu i umyciu wodą, aplikując wzdłuż linii górnych rzęs lub na całość brwi. Do nałożenia preparatu używa się specjalnego aplikatora działającego podobnie jak eyeliner. W razie dostania się go do oczu należy przemyć je obficie wodą.
Cena preparatów z bimatoprostem
Cena za odżywki z bimatoprostem bywa różna. Zależy od pojemności opakowania, zawartych w produkcie pozostałych substancji i producenta. Ceny zaczynają się od 30 zł za 3 ml preparatu i mogą dochodzić do 450 zł za 6 ml. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odżywek do rzęs z tym składnikiem, a wśród nich znajdują się m.in.: Revitalash, Biotebal rzęsy XXL, Latisse, Long4Lashes, L’Biotica Active Lash, Xlash, BodetkoLash, FEG-Eyelash Enhancer, Neulash, NeuveauBrow, Nutraluxe MD Lash, M2 Lashes i Nanolash.
Skutki uboczne preparatów z bimatoprostem
Mimo że obecne na rynku preparaty z bimatoprostem do rzęs i brwi są przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów (specjalista zajmujący się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu) za bezpieczne, to ich stosowanie może wywoływać działania niepożądane. Podczas aplikowania odżywki na linii rzęs substancja nierzadko przedostaje się do oka. Wśród możliwych skutków ubocznych wymienia się m.in.: przekrwienie spojówek, ból głowy, zapalenie spojówek, pogorszenie ostrości widzenia, ból oka, zapalenie brzegów powiek, punktowe powierzchniowe zapalenie rogówki, obrzęk spojówki, astenopię (uczucie osłabienia siły wzroku), światłowstręt, uczucie suchości oka, łzawienie, zaczerwienienie powiek, ciemniejsze zabarwienie skóry wokół oka, uczucie obecności ciała obcego w oku i lepkość oczu.
Sporadycznie bimatoprost zawarty w odżywkach powoduje: krwawienie do siatkówki, rumień okołooczodołowy, zapalenie błony naczyniowej oka lub tęczówki, kurcz, pieczenie i obrzęk powiek oraz występowanie nadmiernego owłosienia w okolicy oczu. Specjaliści podkreślają, że część powikłań może ujawnić się dopiero po pewnym czasie.
Na opakowaniach odżywek do rzęs i brwi z bimatoprostem podano, że w przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu na 5–7 dni, a w sytuacji, gdy dolegliwości nie ustąpią, trzeba skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania preparatów z bimatoprostem
Preparaty z bimatoprostem nie powinny być używane podczas chemioterapii, na podrażnioną lub uszkodzoną skórę powiek, przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto nie należy ich stosować do 2 tygodni od momentu wykonania makijażu permanentnego oraz u osób w wieku poniżej 18 lat, a także w przypadku chorób oczu lub nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu.
Na czym polega przedłużanie rzęs? Jak powinien wyglądać zabieg? Odpowiedź na filmie: