Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy żółte białka oczu oznaczają chorobę? Przyczyny zażółconych oczu
menu
Polub nas na Facebooku

Czy żółte białka oczu oznaczają chorobę? Przyczyny zażółconych oczu

Chory mężczyzna patrzy w lustro ma żółtawy kolor oczu.

Fot. SIphotography / Getty Images

Żółte białka oczu zwykle świadczą o podwyższonym stężeniu bilirubiny we krwi. Stan ten może być spowodowany chorobami wątroby i dróg żółciowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Jest to także pierwszy objaw żółtaczki. Pojawienie się zażółconych oczu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych.

Bilirubina to żółty barwnik, który jest produktem rozpadu hemoglobiny, hemu i innych hemoprotein, które zawarte są w czerwonych krwinkach. Początkowo znajduje się w osoczu, następnie przedostaje się do wątroby i pęcherzyka żółciowego. Dzięki badaniu jej poziomu we krwi można ocenić stan i funkcjonowanie wątroby. Jej podwyższone stężenie może objawiać się w postaci żółtych białek oczu. Przyczyną są choroby wątroby i dróg żółciowych, zatrucie i przyjmowanie niektórych leków.

O czym świadczą żółte białka oczu?

Zażółcone oczy są objawem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi, która odkłada się w tkankach i powoduje zmianę ich zabarwienia. Przyczyną tego stanu jest nadmierna produkcja barwnika lub jego nieprawidłowe uwalnianie i metabolizowanie w wątrobie. Normy bilirubiny całkowitej dla osoby dorosłej wynoszą 0,2–1,1 mg/dl. Żółte białka oczu pojawiają się, kiedy jej poziom przekracza 2 mg/dl. Poza zmianą zabarwienia gałki ocznej, objawy żółtaczki to także zażółcenie powłok skórnych, świąd skóry i złe samopoczucie.

Przyczyna żółtych oczu i żółtaczki to także zespół Gilberta. Jest to niegroźna choroba wrodzona, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się bilirubiny we krwi. Schorzenie może przez wiele lat przebiegać bez żadnych dolegliwości i bywa przypadkowo diagnozowane podczas rutynowych badań kontrolnych krwi. Głównym objawem zespołu Gilberta jest zażółcenie białek oczu i skóry.

Żółte oczy i ból brzucha są oznaką chorób wątroby, które zaburzają metabolizm bilirubiny, co prowadzi do jej gromadzenia się w tkankach organizmu i pojawienia się charakterystycznych objawów. Do najczęstszych schorzeń, które powodują żółtaczkę, należą:

 • marskość wątroby,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C,
 • uszkodzenie wątroby przez substancje toksyczne (leki, grzyby, narkotyki, alkohol),
 • choroby nowotworowe wątroby,
 • zaburzenia metaboliczne uwarunkowane genetycznie (np. choroba Wilsona).

Lekko żółte białka oczu i skóra pojawiają się także w żółtaczce spowodowanej chorobami dróg żółciowych: kamicą pęcherzyka żółciowego, zapaleniem trzustki i guzem trzustki. Schorzenia prowadzą do zastoju żółci, fachowo określanej cholestazą.

Żółte białka oczu po alkoholu

Żółte białka oczu u alkoholika świadczą o uszkodzeniu wątroby przez substancje zawarte w napojach alkoholowych. W wyniku rozkładu etanolu powstaje aldehyd i kwas octowy, które mają destrukcyjny wpływ na hepatocyty (komórki wątroby). W zależności od częstotliwości, czasu i ilości spożywanego alkoholu może dojść do:

 • alkoholowego stłuszczenia wątroby,
 • alkoholowego zapalenia wątroby,
 • alkoholowej marskości wątroby.

Do objawów alkoholowego uszkodzenia wątroby należą zażółcone oczy, ból brzucha, dyskomfort w nadbrzuszu, powiększenie wątroby, podwyższona temperatura ciała, obrzęki kończyn dolnych, wodobrzusze, żylaki przełyku i encefalopatia wątrobowa, czyli zespół objawów neurologiczno-psychiatrycznych związanych z działaniem na tkankę nerwową substancji toksycznych, które nie uległy detoksykacji w chorej wątrobie.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Żółte białka u noworodka

Najczęstszą przyczyną żółtych białek oczu u noworodka jest żółtaczka fizjologiczna. Jest to niegroźny objaw spowodowany wzrostem stężenia bilirubiny we krwi dziecka na skutek niedojrzałości enzymatycznej wątroby (mniejsza zdolność wychwytywania bilirubiny przez hepatocyty). Żółtaczka fizjologiczna pojawia się w 2 dobie życia i trwa około 10 dni. Stwierdza się ją u prawie 40% noworodków urodzonych o czasie. Początkowo pojawia się zmiana zabarwienia skóry na twarzy i żółte białka oczu. Następnie zażółceniu ulega tułów, kończyny dolne i dłonie.

Żółte białka oczu u noworodka mogą świadczyć również o żółtaczce patologicznej. Rozpoznaje się ją, kiedy pojawia się już w pierwszej dobie życia lub jej czas trwania wynosi więcej niż 14 dni. Przyczyną schorzenia jest:

 • choroba hemolityczna,
 • talasemia,
 • choroby metaboliczne,
 • zapalenie wątroby,
 • zapalenie dróg żółciowych.

Jak leczyć żółte białka oczu?

W przypadku pojawienia się zażółcenia oczu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania badań laboratoryjnych krwi (morfologii, poziomu stężenia bilirubiny całkowitej, aktywności enzymów wątrobowych, oznaczenia przeciwciał świadczących o chorobach wirusowych). Lekarz zwykle zleca także badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej lub tomografię komputerową. W uzasadnionych przypadkach konieczne może być wykonanie biopsji wątroby, które polega na pobraniu tkanki narządu i ocenie jej pod mikroskopem. Leczenie żółtych białek oczu polega na prowadzeniu terapii choroby podstawowej. W przypadku żółtaczki fizjologicznej u noworodka można stosować fototerapię – naświetlanie ciała specjalnymi lampami, które zmniejszają poziom bilirubiny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
6
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Bilirubina całkowita – normy, badania, podwyższony poziom
Bilirubina całkowita – normy, badania, podwyższony poziom TVN zdrowie
Zespół Gilberta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół Gilberta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?