Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy woda z kranu nadaje się do picia?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Zobacz film: Czy picie kranówki jest bezpieczne i lepsze od wody butelkowanej? Źródło: 36,6

Wiele osób boi się pić wodę z kranu. Najwięcej obaw budzi rzekoma duża ilość chloru, którego nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia. Czy faktycznie ten pierwiastek znajduje się w kranówce? Czy picie wody z kranu jest w ogóle bezpieczne dla zdrowia?

Woda to najlepszy i najzdrowszy napój. Powinni ją pić dorośli, a także dzieci. Specjaliści zalecają, aby każdy z nas wypijał jej dziennie co najmniej 1,5 litra. Mimo że jest tak łatwo dostępna i mamy ją w kranie, to większość z nas wybiera wodę butelkowaną. Czy faktycznie woda w plastikowej butelce jest zdrowsza i bezpieczniejsza od tej, która płynie w kranie? Ewa Drzyzga, aby się o tym przekonać, postanowiła odwiedzić Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK.

Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK, zanim zaczął opowiadać o wodzie kranowej, poprosił Ewę, aby wzięła udział w eksperymencie. Pan Tomasz postawił przed prowadzącą program 36,6°C aż sześć szklanek z wodą. Trzy zostały napełnione wodą z butelki, a trzy wodą z kranu. Czy Ewa poczuła różnicę? Czy prawidłowo odgadła pochodzenie wody? Tego dowiecie się z powyższego filmu.

Czy w wodzie znajdują się bakterie?

Woda może stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii, zwłaszcza dla E. coli, która może wywołać poważne zatrucie pokarmowe. W wodzie mogą się znajdować także rotawirusy, norowirusy, patogen odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz pasożyty. Faktycznie tak jest, ale groźne dla człowieka drobnoustroje znajdują tylko w wodzie, która nie została jeszcze oczyszczona. Jak wygląda czyszczenie wody?

W pierwszej kolejności woda przepływa przez kraty, co pozwala pozbyć się dużych zanieczyszczeń, takich jak gałęzie czy patyki. Później przepływa przez osadniki, które usuwają z niej osad, następnie trafia na filtry paskowe, gdzie oczyszczana jest z mniejszych cząsteczek. Kolejny etap to ozonowanie, później filtry węglowe usuwają wszystkie te związki, które wpływają na smak wody. Ostatnim etapem jest chlorowanie. To właśnie on pozwala pozbyć się wszystkich bakterii czy wirusów, chroni także przed ich ponownym rozmnożeniem. Należy jednak pamiętać, że jego stężenie jest niewielkie i całkowicie bezpieczne. 

Co znajduje się w kranówce?

Woda z kranu jest bogata w minerały, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Kranówka zawiera sód, który jest jednym z elektrolitów i dba o właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową. Żelazo poprawia przepływ krwi, mangan wzmacnia kości i poprawia wygląd skóry, magnez i potas wspomagają układ nerwowy i dbają o właściwe nawodnienie organizmu. Co jeszcze warto wiedzieć o wodzie, która płynie w karnie? Koniecznie obejrzyjcie powyższy film!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie?
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Czy można pić wodę z kranu?
Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę
Czy można pić wodę z kranu? Oto gadżety oczyszczające i oszczędzające wodę Dzień Dobry TVN
Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka”.
Czy woda w kranach nadaje się do picia?
Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka”. Czy woda w kranach nadaje się do picia? TVN zdrowie
Woda w plastikowych butelkach - czy warto ją kupować?
Woda w plastikowych butelkach - czy warto ją kupować? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Gosia
Nie wiem jak inni , ale ja u siebie w mieście nie piję kranówki, jak coś to kupuję butelkową cisowiankę i ta woda ma dla mnie smak.
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?