Różnego rodzaju okłady to często stosowana metoda leczenia. W zależności od potrzeb i wskazań stosuje się okłady rozgrzewające lub schładzające. W medycynie ludowej do takich układów wykorzystuje się liście kapusty.
Mimo że nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby przeciwzapalne właściwości kapusty, to w opinii lek. Łukasza Durajskiego takie okłady mogą być skuteczne.
Okłady z liści kapusty - kiedy je stosowano?
Dawniej okłady z liści kapusty polecane były kobietom, u których np. nieprawidłowo ściągnięty pokarm doprowadził do zapalenia piersi. Okłady miały łagodzić także bóle stawów.
Czy okłady z kapust działają?
Choć żadne badania nie potwierdzają skuteczności takiej terapii, to zdaniem lek. Łukasza Durajskiego okład działa rozgrzewająco, a to może znacząco złagodzić dolegliwości. Tym samym taka forma leczenia nie jest całkowicie skreślona przez środowisko lekarskie.
Łukasz Durajski jest lekarzem rezydentem specjalizujący się w dziedzinie pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) od I 2015 r., Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD) od II 2015 r., Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) od VIII 2015 r.,Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży (PTMMTiP) od III 2018 r. Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.