Kapusta to warzywo o wyjątkowych właściwościach. Stosowana już od wieków w medycynie ludowej, wciąż jest wykorzystywana w domowych kuracjach. Według różnych źródeł może pomóc w około stu różnych schorzeniach. Jednym ze sposobów leczenia tym warzywem są okłady z liści kapusty.
Okłady z kapusty na pierś
Okłady z kapusty mogą pomóc matkom karmiącym piersią. Stosuje się je przy zastojach pokarmu, obrzękach piersi, stanach zapalnych, a także wtedy gdy odstawiamy już dziecko od karmienia piersią.
Przy zastoju mleka i obrzęku piersi przed karmieniem trzeba ją rozgrzać. Najlepiej wziąć ciepły prysznic, zanurzyć pierś w ciepłej wodzie lub zrobić sobie ciepły okład. Można też odciągnąć trochę mleka z piersi. Wszystko to pomoże zwiększyć drenaż mleka. Ogrzanie spowoduje też otwarcie porów skóry. Okłady z kapusty na pierś nakładamy po karmieniu. Liście powinny być zimne, dlatego warzywo przechowujemy w lodówce. Przed nałożeniem kapusty na pierś liście należy zbić w moździerzu, by puściły soki. Można je nałożyć na piersi lub włożyć do biustonosza. Przy zapaleniu piersi przynajmniej jedną dobę należy spędzić w łóżku. Wtedy również stosujemy okłady.
Liście kapusty na pierś można nakładać, gdy przestajemy już karmić dziecko własnym mlekiem. Do jego produkcji organizm pobudzany jest między innymi przez ssanie piersi przez dziecko. Laktacja trwa jednak jeszcze przez jakiś czas od odstawienia, przez co piersi mogą być twarde i obrzmiałe. Wtedy również ulgę mogą przynieść okłady z kapusty.
Często można spotkać się z przekonaniem, że nie powinno się jeść kiszonej kapusty podczas karmienia piersią. To nieprawda – kiszona kapusta, buraki, kwaśne owoce i surówki nie mają szkodliwych właściwości.
W jaki sposób można zwiększyć laktację? Zobaczcie:
Okłady z kapusty na kolano
Kapusta jest jednym z niewielu źródeł witaminy U. Zawiera też antocyjany, L-glutaminę i wiele innych składników odżywczych, którym zawdzięcza m.in. działanie przeciwzapalne. Kapusta zapobiega także obrzękom, dlatego okłady z niej często stosuje się na bolące stawy. Jednym z najczęstszych zastosowań są kompresy na kolano, które pomagają zarówno na bóle reumatyczne, jak i na opuchliznę, stłuczenia i wodę w kolanie. Przygotowuje się je wówczas tak samo, jak okłady na obrzęknięte piersi – po schłodzeniu kapusty w lodówce rozbija się jej liście w moździerzu.
Okłady z kapusty na żylaki
Okłady z kapusty są skuteczne na żylaki. Wynika to z zawartości witaminy K, która zapobiega krwotokom z kruchych żył, i witaminy C wzmacniającej ściany naczyń krwionośnych. Tej ostatniej jest w kapuście tyle samo, co w cytrynie. Podobne działanie mają znajdujące się w kapuście flawonoidy. Okłady z kapusty na żylaki najlepiej nakładać na noc. Trzy warstwy liści przykładamy na powierzchnię skóry większą niż objęta dolegliwością. Przykrywamy ją watą i lekko bandażujemy.
Zaniedbane żylaki powodują powstanie trudno gojącej się rany, czyli żylakowego owrzodzenia goleni. Wtedy również pomóc mogą okłady z kapusty. Należy je nakładać na noc lub na dzień na 4 godziny. Prowadzi to często do całkowitego wygojenia rany.
Okłady z kapusty – inne zastosowania
Okłady z kapusty są pomocne w leczeniu wielu innych schorzeń. Przy anginie liście z kapusty nakładane na noc na szyję łagodzą ból i pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Są one skuteczne także przy zwalczaniu egzemy. Stosuje się je wtedy przez miesiąc po godzinie dziennie. Jeżeli egzema jest sucha, przed nałożeniem liście trzeba naoliwić. Kompresy z kapusty mają też zastosowanie w leczeniu zapalenia oskrzeli. Liście nakładamy wówczas na pierś i na szyję w miejscu odczuwanego bólu. Zostawiamy na całą noc. Na biegunkę zaleca się stosowanie okładu na brzuch przez całą dobę.
Niegojące się, ropiejące rany również można leczyć kapustą. Przed nałożeniem okładu ranę należy obmyć i wyczyścić z ropy i sczerniałej krwi. Opatrunek zmieniamy najpierw co 2 godziny, a później co 4. Nałożony wieczorem, zostawiamy na całą noc, chyba że rana jest poważna i wymaga częstszej zmiany bandaża i oczyszczania.
Nie tylko okłady z kapusty
Kapustę w celach leczniczych stosuje się także pod innymi postaciami. Dawniej kiszona kapusta chroniła marynarzy podczas długich rejsów przed szkorbutem. Zawiera ona enzymy pomagające strawić tłuszcze i błonnik. Znajdujące się w niej enzymy mlekowe działają dezynfekująco na przewód pokarmowy. Kiszona kapusta jest też źródłem naturalnych antyoksydantów – zawiera karotenoidy i polifenole. Sok z kapusty lub surówka zalecana jest na problemy gastryczne, dolegliwości jelitowe, problemy z układem oddechowym i ogólne osłabienie. Surowa kapusta pomaga też w zwalczeniu łuszczycy.
Czy dieta kapuściana jest zdrowa? Odpowiedź na filmie: