Zapewnienie wystarczającej ilości pokarmu często spędza sen z powiek matkom, które pragną karmić piersią. Bywa, że mimo ich dobrych chęci gruczoły produkują zbyt mało pokarmu (dzieje się tak szczególnie po cesarskim cięciu). Warto się wtedy dowiedzieć, jak można skutecznie pobudzić laktację.
Jak pobudzić laktację? Zasady ogólne
Produkcja mleka tak naprawdę rozpoczyna się już w czasie ciąży, najczęściej w okolicach jej 18–20 tygodnia. Silny wyrzut hormonów następujący podczas porodu, a także pierwszego kontaktu z dzieckiem daje informację do wzmożenia produkcji mleka.
Pierwszy pokarm, który się pojawia (siara) ma trochę inny wygląd i skład. Jest gęstszy i żółtawy, a przede wszystkim jest go mniej. Siara jest jednak bardziej odżywczym pokarmem niż późniejsze mleko. Zawiera bardzo dużo białka i składników mineralnych oraz substancji wzmacniających układ pokarmowy dziecka. Co więcej, znajdują się w niej prostaglandyny – nie do końca zbadane substancje, które osiadają na organach dziecka, zapewniając im ochronę. Dlatego też w pierwszych dniach życia noworodek wypija maksymalnie 100 ml takiego pokarmu, a w pierwszej dobie może wypić zaledwie 20 ml. Nie należy się więc martwić, że jest go tak mało i sztucznie dokarmiać dziecko.
Osoby zastanawiające się jak pobudzić laktację powinny pamiętać, że w pierwszych dniach po porodzie ważne jest zachowywanie jak największego kontaktu z dzieckiem i częste przystawianie do piersi. W przeciągu pierwszych tygodni na powierzchni sutków wytwarzają się receptory, dzięki którym łatwiej później będzie pobudzić dziecku pierś do produkcji mleka.
Zobacz także: Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka
Ważnym elementem wspierającym laktację jest dieta. Młoda mama wyczerpana po porodzie nie powinna się ograniczać żywieniowo, jeśli nie ma ku temu wskazań i spożywać odpowiednie ilości pokarmu. Ważne jest też wypijanie dużej ilości płynów, ponieważ po porodzie organizm jest odwodniony, a prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla produkcji mleka.
Jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie nie wyklucza, że matka będzie miała pokarm, jednak często nawał mleczny przychodzi później niż w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie. Jest to związane z wieloma czynnikami i przebiegiem porodu. Osoba, u której zabieg ten jest wykonany planowanie, może lepiej się do niego przygotować pod kątem zadbania o prawidłową laktację.
Kluczowym elementem dla produkcji mleka są hormony matki, a przede wszystkim prolaktyna wytwarzana przez tylny płat przysadki mózgowej. Kolejnym czynnikiem wyzwalającym wyrzut hormonów jest kontakt (szczególnie skóra do skóry) ze świeżo narodzonym dzieckiem. Jeżeli w szpitalu, w którym dokonuje się cesarskiego cięcia, nie ma praktyki kładzenia noworodka na brzuch matki zaraz po urodzeniu, warto o to zawalczyć. Również bliskość fizyczna z dzieckiem w pierwszych dobach po porodzie przyspiesza produkcję mleka, dlatego nie powinno się izolować matki od noworodka, ale raczej zapewnić jej jak największą pomoc przy opiece.
Matka po cesarskim cięciu może się też spotkać z wieloma przeszkodami w karmieniu, takimi jak trudność z przyjęciem odpowiedniej pozycji z powodu rozległej rany (zaleca się karmienie na boku) czy konieczność zażywania antybiotyku oraz leków przeciwbólowych (należy pamiętać, że wiele leków jest dopuszczalnych podczas karmienia).
Oprócz kontaktu z dzieckiem kluczową sprawą dla pobudzenia laktacji bezpośrednio po cesarskim cięciu jest cierpliwość matki. Nawał mleczny może wystąpić nawet dopiero 6 dni po porodzie i do tego czasu powinna ona uporczywie przystawiać dziecko do piersi. Siara jest bardzo odżywczym pokarmem, dlatego dokarmianie dziecka nie powinno być konieczne. Należy robić tylko jeśli są wskazania medyczne i próbować jak najwięcej karmić piersią. Ssanie sutków pobudza produkcję prolaktyny i oksytocyny, które w szybkim tempie sprawią, że w piersiach mamy pojawi się więcej pokarmu.
Warto mieć na uwadze, że dzieci po cesarskim cięciu bywają bardziej ospałe od noworodków urodzonych drogą naturalną i mogą z mniejszym zaangażowaniem pić w pierwszych godzinach życia. Nie należy wówczas wówczas panikować, ale cierpliwie przykładać niemowlę do piersi.
Zobacz także: Blizna po cesarce – jak złagodzić ból po cesarskim cięciu?
Jeśli nie ma do tego wskazań medycznych, matka powinna zrezygnować ze stosowania nakładek laktacyjnych. Sprawiają one, że pierś jest w mniejszym stopniu pobudzana do produkcji mleka.
Czy można pobudzić laktację bez posiadania własnego dziecka?
Matki adopcyjne również mogą karmić piersią, jednak jest to ciężkie do osiągnięcia i należy liczyć się z niepowodzeniem. Znając przybliżoną datę porodu dziecka, należy na parę tygodni przed nim zacząć stymulować piersi laktatorem. Choć na początku pojawi się w nich jedynie odrobina mleka, to maleńkie dziecko nie potrzebuje go więcej. Przystawianie go zaraz po porodzie może pobudzić laktację, równie dobrze jak w przypadku własnego dziecka. Trudności mogą pojawić się w momencie, kiedy do adopcji trafia kilkumiesięczne dziecko przyzwyczajone do picia z butelki – wówczas adopcyjna matka będzie dodatkowo musiała uczyć go picia z piersi. Wywołanie laktacji jest o wiele prostsze u kobiet, które wcześniej karmiły, jednak przy odpowiedniej determinacji powinno być możliwe dla wszystkich pragnących tego matek.
Bibliografia:
www.hafija.pl