Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka

NAN

Fot: fotolia.com

Ból i swędzenie sutków w ciąży są często interpretowane jako jej wczesny objaw. Nie muszą one jednak, podobnie jak wyciek z sutka, oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Mogą być także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i chorobach piersi. 

Sutki kobiety są bardzo podatne na zmiany w organizmie, które zachodzą na skutek ciąży, ale również zaburzeń hormonalnych. Ponadto często zdarza się, że ból sutków występuje jako efekt napięcia przed okresem.

Ból sutków w ciąży

Piersi zaczynają się zmieniać już na początku pierwszego trymestru ciąży. Zauważalnie się powiększają, czemu często towarzyszy ból i swędzenie sutków. Jest to zupełnie normalne. Ciąża nie jest jedyną przyczyną takich dolegliwości.

Ból sutków przed okresem a ciąża

Wiele kobiet w ciąży mówi o tym, że jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki odczuwały silny i nietypowy ból sutków. Jednak taka sytuacja nie koniecznie świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Może być spowodowana silnym napięciem przedmiesiączkowym lub zaburzeniami hormonalnymi. Działanie obu tych czynników może nasilać się na skutek stresu, a więc osoby, które boją się ciąży lub bardzo jej pragną, mogą odczuwać silny ból sutków, mimo że nie doszło do zapłodnienia.

Czy wyciek z sutka to zawsze objaw ciąży?

Biała, żółta lub przezroczysta wydzielina może wydobywać się z sutka podczas ciąży, jednak najczęściej nie dzieje się to na jej początku. Taki objaw występujący z każdej innej przyczyny powinien być zawsze konsultowany z lekarzem, ponieważ może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub patologicznych zmianach w piersiach. U kobiet, które nie są w ciąży, może nawet wystąpić mlekotok, który jest objawem wysoko podniesionej prolaktyny, co najczęściej wywołane jest przez gruczolaka przysadki i wymaga natychmiastowego leczenia.

Wyciek z sutka w czasie ciąży

W późniejszym okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, wyciek z sutka jest zupełnie normalnym objawem, który jest wywołany podniesieniem prolaktyny i przygotowywaniem się organizmu matki do karmienia. Taka wydzielina najczęściej jest wodnista bądź żółta. Nie jest to takie mleko, jakie dziecko będzie piło przez większość czasu, a tak zwana siara – pierwszy pokarm, który zawiera wyjątkowo dużo przeciwciał i składników odżywczych. Pojawienie się siary w ciąży może być kłopotliwe dla mamy, ponieważ potrafi ona plamić ubrania na żółty kolor, a nawet zostawiać mokre ślady na ubraniach. Można się przed tym zabezpieczyć, stosując wkładki laktacyjne – bawełniane krążki do umieszczenia w staniku.

Kolor sutka na początku ciąży

Na początku ciąży może się także zmienić kolor i wygląd sutków. Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy sutki znacznie się powiększają i ciemnieją, mogą przybrać kolor fioletowy lub brązowy. Nie należy się tym martwić, ponieważ jest to zupełnie normalne.

Ciąża i białe grudki na sutkach

Sutki przechodzą przez wiele zmian w ciąży, dlatego pojawienie się białych grudek jest bardzo możliwe i może mieć wiele przyczyn. Mogą to być kawałki zaschniętego pokarmu, który wydostał się z piersi. Należy je usuwać za pomocą ciepłej wody z mydłem, gdyż zeskrobywanie mogłoby uszkodzić wrażliwy sutek. Biały kolor może mieć także łuszcząca się z brodawek i uwypuklonych gruczołów łojowych skóra. Dzieje się tak najczęściej, gdy dochodzi do podrażnień, na przykład przez źle dobrany stanik. Przesuszone sutki warto natłuszczać za pomocą balsamów o naturalnym składzie.

Krostki na sutkach w ciąży

Pojawiające się krostki i grudki na sutkach również nie są powodem do obaw, ponieważ są to gruczoły łojowe, które uwypuklają się podczas w ciąży.

Jak przygotowywać sutki w ciąży?

Przez wiele lat panowała opinia, że sutki trzeba przygotowywać do karmienia poprzez hartowanie ich – szczypanie, pocieranie szorstkimi materiałami czy naciąganie. Miało to rzekomo utwardzić brodawki i zapobiec ich podrażnieniom na początku karmienia. Zabiegi takie nie tylko nie mają żadnych naukowych podstaw i są nieprzyjemne, ale mogą wręcz zaszkodzić. O sutki w ciąży należy dbać, ale w sposób zgoła odmienny – nie uciskać, nosić gładki, miękki i dobrze dopasowany stanik oraz smarować, jeżeli wysychają.

Z jakim dolegliwościami zmaga się każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Zmiany w sutkach – kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta, która nie jest w ciąży i zauważa większe zmiany w swoich piersiach powinna udać się do lekarza, aby wykluczyć choroby piersi i zaburzenia hormonalne. Przyszłe mamy mogą być o wiele spokojniejsze, ponieważ większość zmian w sutkach wywołanych jest przez ciążę. Powinny się jednak zwrócić do lekarza, gdy dostrzegą niepokojące objawy, takie jak:

  • mlekotok na początku ciąży (może świadczyć o zbyt wysokim poziomie prolaktyny),
  • wydzielina z sutka o niestandardowym kolorze lub zapachu (podbarwiona krwią bądź ropna),
  • wyjątkowo bolesna, zaczerwieniona i ciepła pierś (może to oznaczać zapalenie piersi),
  • wyczuwalny guzek w piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą lub silny ból promieniujący do pachy.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
16
Polecamy
Czy krwawienie na początku ciąży jest groźne?
Czy krwawienie na początku ciąży jest groźne? Dzień Dobry TVN
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę?
Jakie są jego przyczyny?
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Ból sutków – jakie są jego przyczyny?
Czy może oznaczać chorobę?
Ból sutków – jakie są jego przyczyny? Czy może oznaczać chorobę? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Lorin
Dziękuję za ten artykuł :) Staram się zbierać informacje na temat ciąży, bo w najbliższym czasie będę je potrzebować. Czy możecie mi polecić jakiś krem nawilżający piersi?
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?