Odpowiedź: Problem anginy dotyczy układu chłonnego gardła - a dokładniej migdałków podniebnych - z definicji anginy rozwijają się w nich paciorkowce. W leczeniu anginy najważniejsze jest odpowiednie dobranie antybiotyku. Co do inhalacji - nie widzę sensu, przynajmniej w początkowej fazie anginy. Jeśli angina jest już zaleczona, w okresie rekonwalescencji, wskazane są inhalacje, tu polecałbym solankowe.
Na pytanie odpowiedział laryngolog, dr Michał Michalik. Dr Michał Michalik jest założycielem i właścicielem Centrum Medycznego MML. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych. Publikuje także prace naukowe, jest ekspertem i konsultantem naukowym portali medycznych i serwisów internetowych.
Specjalizuje się w otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi oraz medycynie lotniczej. Od początku swojej pracy interesował się chirurgią laryngologiczną, a wprowadzenie technik endoskopowych oraz innych mało inwazyjnych operacji laryngologicznych spowodowało jego zainteresowanie chirurgią precyzyjną. Przez lata działalności medycznej rozwijał prace z dziedziny Funkcjonalnej Endoskopowej Chirurgii Nosa i zatok. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął wykonywanie mało inwazyjnych zabiegów płukania zatok metodą Hydrodebrider. Wprowadził również metodę balonoplastyki zatok (cewnikowania endoskopowego zatok) oraz innowacyjną metodę poszerzenia ujść zatok XprESS. Założyciel pierwszego w Polsce Snoring Center – Centrum Leczenia Chrapania. W roku 2010 został wyróżniony przez dwa najbardziej prestiżowe stowarzyszenia leczenia zaburzeń snu – American Academy of Sleep Medicine oraz International Surgical & Sleep Society.
Kolejne pytanie
W jakim wieku można usuwać trzeci migdał? Czy jest to wskazane?
Co zrobić, żeby pozbyć się kataru zatokowego u dziecka?
Jaka może być przyczyna nawrotu infekcji po usunięciu trzeciego migdałka?
Polecamy: Zobacz zapis czatu z laryngologiem dr. Michałem Michalikiem