Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu z laryngologiem dr. Michałem Michalikiem
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu z laryngologiem dr. Michałem Michalikiem

Dr Michalik

Fot: archiwum prywatne

Zapraszamy na czat z laryngologiem - możecie pytać o problemy z zatokami, o krzywą przegrodę nosową, o choroby uszu - na wszystkie Wasze pytania odpowie znany laryngolog, dr Michał Michalik.

Masz nawracające problemy z zatokami? A może Twoje dziecko męczą nawracające infekcje ucha? Zastanawiasz się, czy trzeba się przebadać w kierunku przerostu trzeciego migdałka? Na Wasze pytania odpowiadał znany laryngolog, dr Michał Michalik.

Problemy z zatokami

Zatoki dzielimy na sitowe, czołowe, szczękowe i klinowe. Pierwszym objawem zwiastującym problemy z zatokami jest katar. Jednak nie każdy katar oznacza od razu chore zatoki. Przede wszystkim pojawiają się ból i uczucie rozpierania twarzy, ból głowy, kaszel, ból ucha. Może występować nieprzyjemny zapach z ust, a katar nie jest wodnisty. Wydzielina z nosa jest zielona i gęsta. 

Chore zatoki to problem - wymagają płukania, a czasem antybiotykoterapii. Przy ostrym stanie zapalnym może pojawić się gorączka.

Polecamy: Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok

Trzeci migdał

Problemy z przerostem migdałka gardłowego mają głównie dzieci. Objawy problemów to częste i nawracające infekcje ucha, katar, zatkany nos, chrapanie w nocy. Dzieci mogą gorzej się rozwijać, poprzez zbieranie się wydzieliny w uchu mogą cierpieć na niedosłuch. Lekarze często decydują się na usunięcie przerośniętego migdałka. Kiedy jest to wskazane?

Więcej: Powiększone migdały podniebienne i gardłowy. Objawy i leczenie

Operacja przegrody nosowej

Wiele problemów z układem oddechowym wynika z krzywej przegrody nosowej. Czy warto ją operować? Dowiedzcie się u eksperta - dra Michalika.

Warto wiedzieć: Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania

Dr Michał Michalik jest założycielem i właścicielem Centrum Medycznego MML. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Jest członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych. Publikuje także prace naukowe, jest ekspertem i konsultantem naukowym portali medycznych i serwisów internetowych.

Specjalizuje się w otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi oraz medycynie lotniczej. Od początku swojej pracy interesował się chirurgią laryngologiczną, a wprowadzenie technik endoskopowych oraz innych mało inwazyjnych operacji laryngologicznych spowodowało jego zainteresowanie chirurgią precyzyjną. Przez lata działalności medycznej rozwijał prace z dziedziny Funkcjonalnej Endoskopowej Chirurgii Nosa i zatok. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął wykonywanie mało inwazyjnych zabiegów płukania zatok metodą Hydrodebrider. Wprowadził również metodę balonoplastyki zatok (cewnikowania endoskopowego zatok) oraz innowacyjną metodę poszerzenia ujść zatok XprESS. Założyciel pierwszego w Polsce Snoring Center – Centrum Leczenia Chrapania. W roku 2010 został wyróżniony przez dwa najbardziej prestiżowe stowarzyszenia leczenia zaburzeń snu – American Academy of Sleep Medicine oraz International Surgical & Sleep Society.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Córka lat 10 ma przewlekły katar. Ciągłe infekcje górnych dróg oddechowych. Nos wiecznie zatkany. Trudności z usunięciem wydzieliny z nosa. Przy infekcji zawsze zapalenie oka i bóle głowy. Dotychczasowy laryngolog nie pomógł. Czuję się bezradna. Nie mogę już patrzeć jak crka się męczy. Co robić?

dr Michał Michalik, laryngolog
Należy zacząć od odpowiedniej diagnostyki - trzeba ustalić źródło problemu i do niego dobrać metodę leczenia. Poprzez stosowanie odpowiednich preparatów ułatwi Pani córce funkcjonowanie - należy przede wszystkim nawilżać błony śluzowe nosa i gardła. Można także stosować leki wspierające odporność organizmu.

Czy zatoki można dogrzewac jak są chore

dr Michał Michalik, laryngolog
Jeśli zatoki są zamknięte i rozgrywa się tam problem zapalny, bakteryjny - to przez podgrzewanie możemy doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Co do zasady - może to również przynieść ulgę.

Wyciek smierdzacy z ucha i zatkane ucho co z tym zrobic czy jakies antybiotyki pomoga czy to wina zatok??

dr Michał Michalik, laryngolog
Nie może Pan stosować patyczków do ucha, nie może Pan ucha moczyć, bardziej należy je wysuszać... Tak naprawdę wskazana jest szybka wizyta u lekarza, która oceni, czy jest to problem zatkania ucha woskowiną, czy może jest to właściwa infekcja ucha. Na początku należy zająć się stanem zapalnym ucha, dopiero później można rozważać problem zatok.

Witam. Co zrobić w sytuacji, gdy po wykonanej operacji przegrody nosa problem zatkanego nosa dalej doskwiera? Zabieg nie zawsze w 100% gwarantuje skuteczność?

dr Michał Michalik, laryngolog
Jeśli problem niedrożności nosa dotyczy skrzywionej przegrody nosa powinniśmy po prawidłowo przeprowadzonej operacji odczuć satysfakcjonująca nas poprawę. Jeśli tak nie jest, to możliwe jest współwystępowanie innych problemów, które wymagają dalszej pogłębionej diagnostyki.

Witam. Czy krioablacja, to dobra metoda na zmniejszenie przerośniętej małżowiny nosowej dolnej i czy warto wykonać taki zabieg, by poprawić drożność nosa? Jakie mogą być powikłania po tym? Jestem alergikiem.

dr Michał Michalik, laryngolog
Jeśli ma Pani takie wskazania, tj. przerost małżowin nosowych dolnych, bardzo dobrą metodą jest przeprowadzenie ablacji małżowin nosowych.

Niedawno przeszłam nagłą gluchotę idiopatyczną, rezonans głowy ok. Nie wiadomo z jakiego powodu nastąpiła. W jakim kierunku szukać przyczyny?

dr Michał Michalik, laryngolog
Wymaga Pani diagnostyki zarówno laryngologicznej, jak i neurologicznej. Na podstawie zleconych przez nich badań dopiero można postawić właściwą diagnozę.

Witam często boli mnie bardzo glowa ból nasila się przy pochyleniu głowy do dołu czasem mam nawet odruch wymioty czy to mogą być zatoki dodam że męczy mnie rok już około roku miała robiony rezonans magnetyczny z kontrastem Ale nic nie wykazało .

dr Michał Michalik, laryngolog
Jeśli rezonans magnetyczny nic nie wykazał, to sugeruje to, że problem wymaga diagnostyki od strony właśnie zatok. Opisywane dolegliwości mogą świadczyć o zaburzeniach w połączeniu zatok z nosem. Jeżeli połączenie to jest niedrożne opisywane przez Panią dolegliwości mogą świadczyć o problemach z wentylacją zatok. Powinno być tak, ze podczas wdechu powietrze przez nos dostaje się do zatok i podczas wydechu wydostaje się przez nos. Jeśli tak nie jest to takie dolegliwości świadczą o problemach z zatokami.

Witam mam pytanie córka ma 2.5 roku i co chwilę ma nawroty infekcji przy czym pojawia się zielony i żółty katar który potem bardzo długo leczymy kroplami z antybiotykiem... ten katar zielony powraca mniej więcej co trzy miesiące i trwa około miesiąca... czy da się jakoś go wyleczyć na dłuższy czas ?? Bardzo ja to męczy budzi się w nocy

dr Michał Michalik, laryngolog
Problem u dziecka dotyczący przewlekłego kataru wynika z faktu źle działającego nosa. W pierwszej kolejności należy podejrzewać przerost trzeciego migdałka. Bardzo ważne jest płukanie jamy nosa - poza kroplami z antybiotykami - żeby ją odświeżyć. Warto także udać się do laryngologa, żeby ocenić trzeci migdał w badaniu endoskopowym lub trójwymiarową tomografią komputerową.

Dzień dobry, od września ubiegłego roku odczuwam spływanie wydzieliny po gardle, nie mam płynnego kataru, ale zdarza sie że w nosie jest twarda wydzielina zielono-zółta , na początku splywajaca wydzielina byla zielona, teraz jest przezroczysta i mozna powiedziec spieniona , czy samo plukanie zatok pomoże czy jakies inne srodki należałoby podjąć? i czy taki problem moze miec wpływ na wystąpienie pisku w głowie (wszystkie badania ok) pozdrawiam

dr Michał Michalik, laryngolog
Problem, który Pan opisuje, prawdopodobnie świadczy o współistnieniu przewlekłego stanu zapalnego w obrębie nosa i zatok przynosowych. Chcąc to dokładnie sprawdzić należałoby wykonać badanie endoskopowe w gabinecie laryngologa i ocenić jamę nosową i nosogardziel. Warto wykonać tomografię komputerową. W przypadku atypowej infekcji warto zrobić wymazy, aby ocenić, czy nie rozwija się infekcja bakteryjna czy nie wymaga ona wdrożenia antybiotykoterapii. Doraźnie należy przepłukiwać jamę nosa - najlepiej dostępnymi preparatami do płukania nosa i zatok raz dziennie przez tydzień.

Szanowny Panie Doktorze, mam 26 lat i problem ze spływającą wydzieliną po tylniej ścianie gardła, do tego dochodzi ucisk w zatokach, oraz ból z tyłu głowy. Zawsze mam też zatkaną raz prawą, raz lewą dziórkę od nosa i nie mogę nią oddychać, słyszałem o cyklu nosowym, ale to nie wyjaśnia intensywności zjawiska. Nie mam krzywej przegrody. Wymaz z gardła wskazuje obecność gronkowca złocistego, z tego powodu oraz ze względu na nawracające infekcje usunięto mi migdałki około pół roku temu. Nie pomagają sterydy donosowe, płukanie nosa, leki przeciwhistaminowe. Podejrzewam przewlekłe grzybicze zapalenie zatok. Lekarze twierdzą, że "taka moja uroda", jak żyć?

dr Michał Michalik, laryngolog
Powinna Pani udać się do specjalisty laryngologa i wykonać badania: drożności nosa, tomografię komputerową zatok, natomiast sam wynik badania, że wychodzą gronkowce nie jest niczym niezwykłym. Gronkowce zwykle bytują w naszej jamie ustnej - należy sprawdzić powód ich występowania. Z całą pewnością wymaga Pani dokładnego badania u specjalisty.

Witam chciałam zapytać co zrobić z częstym bólem ucha i gardła od klimatyzacji? Niestety spędzam w takich pomieszczeniach ok 10h dziennie pracując fizycznie i nie mam wpływu na regulację klimatyzacji. Jak mogę zapobiegać tym uporczywym skutkom? Pozdrawiam

dr Michał Michalik, laryngolog
Może Pan wpłynąć na kondycję błony śluzowej nosa i gardła. Jeśli odczuwa Pan suchość w gardle, nieżyt nosa, dyskomfort - proszę stosować preparaty nawilżające, np. w postaci sprayów lub tabletek do ssania, które będą działały ochronnie na błonę śluzowa nosa i gardła.

czy masywne zapalenie zatok szczękowych może wynikać z krzywej przegrody nosowej i czy jest konieczna operacja?? infekcje powtarzaj się mniej więcej co , 3 miesiące, raz w lwewj a innym razem w prawej zatoce?

dr Michał Michalik, laryngolog
Najczęściej problemy związane z zatokami dotyczą źle działającego nosa. Najczęściej przyczyną nieprawidłowo działającego nosa jest krzywa przegroda. Należy udać się do laryngologa, który oceni skalę skrzywienia. Jeśli przegroda jest bardzo krzywa, operacja jest wskazana.

Dziecko ma katar zatokowy co zrobić żeby się pozbyć

dr Michał Michalik, laryngolog
Należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Warto stosować inhalacje z soli morskiej, roztwory z solą fizjologiczną do nosa, preparaty witaminowe, wizyty w grocie solnej, warto także spacerować oraz zdrowo się odżywiać.

Od jakiegoś czasu mam problemy z zatokami wcześniej raz do roku miałam zapalenie górnych dróg oddechowych a teraz od początku roku już drugi raz brałam antybiotyk czy to coś niepokojącego?

dr Michał Michalik, laryngolog
Wybrać się do laryngologa zawsze warto - zwłaszcza, kiedy odczuwamy niepokój związany z naszym zdrowiem. Jeśli obserwujemy, że infekcje układu oddechowego łapiemy częściej, to właśnie laryngolog oceni, czy problem nie wynika np. z problemów anatomicznych.

Witam. Mój 6letni syn miał 2lata temu usunięty 3migdał i podcięte boczne i w ostatnim czasie zauważyłam iż te boczne są powiększone, zaczęły się znów częste infekcje, chrapanie w nocy itp. Jaka może być przyczyna??

dr Michał Michalik, laryngolog
Wymaga to pogłębionej diagnostyki - czasami jest tak, że lekarze nie są w stanie usunąć całego trzeciego migdałka. Problem mógł powrócić, ponieważ trzeci migdał odrasta, jeśli nie jest usunięty w całości. Po usunięciu trzeciego migdała jego funkcje przejmują migdałki podniebienne, które mogą przerastać. Powinna Pani zabrać syna do laryngologa, który postawi odpowiednią diagnozę.

Witam. Mam ogromny problem z którym nie mogę sobie poradzić. Mam ciągle zatkany nos, spływa mi wydziwlina tylną ścianką gardła, mam brzydki zapachz ust, czasami suchosc w jamie ustnej..to tra już kilka lat:( Leczyłam się u dwóch lekarzy, poprawa była chwilowa, niestety nic nie przeszło, z prześwietlenia wyszło,ze mam niewielką wydzieline w zatokach szczekowych, mimo to lekarz mi mi pomógł.. jak ja mam so ie z tym poradzic? Najgorszy jest brzydki zapach z ust któryutrudnia mi kontakt z ludźmi:(((

dr Michał Michalik, laryngolog
Należy rozgraniczyć trzy powody brzydkiego zapachu z ust. Przyczyną mogą być: chore migdałki ze zbierającą się ropą, zapalenie zatok ze zbierającą się wydzieliną, problemy związane z refluksem lub nadkwasotą żołądka. Powinna Pani udać się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje problem.

Czy 2 różne opisy zdjęcia wskazują na konieczność wykonania tomografii zatok? Skąd bierze się tak różna interpretacja wyników i co oznaczać może druga wersja opisu podanego przez radiologa?

dr Michał Michalik, laryngolog
W diagnostyce zatok i problemów chorobowych związanych z nimi wykorzystujemy najbardziej precyzyjne badania - w tym przypadku będzie to trójwymiarowa tomografia komputerowa. Opisy zdjęć różnią się dlatego, że każdy lekarz inaczej interpretuje opis - inaczej opis interpretuje radiolog, a inaczej lekarz - radiolog pokazuje problem, natomiast lekarz specjalista dobiera odpowiednią metodę leczenia. Należy pamiętać, że każdy lekarz klinicysta sam interpretuje wyniki badań.

Czy w trakcie leczenia anginy można stosować inhalacje? Czy podczas anginy można, przyjmując antybiotyk, zastosować inhalacje? Jeśli tak, to jakie?

dr Michał Michalik, laryngolog
Problem anginy dotyczy układu chłonnego gardła - a dokładniej migdałków podniebnych - z definicji anginy rozwijają się w nich paciorkowce. W leczeniu anginy najważniejsze jest odpowiednie dobranie antybiotyku. Co do inhalacji - nie widzę sensu, przynajmniej w początkowej fazie anginy. Jeśli angina jest już zaleczona, w okresie rekonwalescencji, wskazane są inhalacje, tu polecałbym solankowe.

W jakim wieku można usuwać trzeci migdał? Czy jest to wskazane?

dr Michał Michalik, laryngolog
Trzeci migdał można usunąć w każdym wieku o ile są wskazania. Dotyczą one pogorszenia stanu zdrowia u dziecka: niedrożny nos, problemy ze słuchem, przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych oraz zaburzenia mowy. Wtedy te wskazania sugerują pilne wykonanie zabiegu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
2
Komentarze (7)
Magda
Witam
Mam pytanie odnośnie mojego czteroletniego synka. W dzień czasami tak chrycha, przypomina to nocne chrapanie. Co to może być?
Czytaj całość
Kris
Ale czat...
Czytaj całość
AnnettAnnett
I gdzie ten czat
Czytaj całość
M
Gdzie jest ten czat?
Czytaj całość
Małgorzata
Dobry wieczór Panie Doktorze. jak pomoc dziecku przy gestym żółtym katarze? czy sama moge go zwalczy czy tylko lekarz moze pomóc?
Czytaj całość
pedro
gdzie ten czat?
Czytaj całość
Marek
Fajny czat . Taki ze nie mo,na go zobaczyc ani sie nic dowiedzieć.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?