Umiarkowane picie alkoholu to mniejsze ryzyko zawału?
Mogliśmy jasno wykazać, że nie ma efektu ochronnego w przypadku umiarkowanych spożycia alkoholu w przypadku udaru mózgu. Jednak wyniki są bardziej niejednoznaczne
-mówi Iona Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Dlaczego? Jak tłumaczy autorka badań Iona Millwood, liczba zawałów serca była ograniczona w porównaniu z liczbą udarów w populacji. Badanie mogło zostać wykonane na zbyt małą skalę, by wykryć wyraźny efekt.
Co więcej, ograniczeniem było również to, że większość osób w grupie poddanej obserwacji spożywała napoje spirytusowe, a nie czerwone wino, któremu dotychczas wiele osób przypisywało pozytywny wpływ na układ krążenia.
Lampka czerwonego wina na zdrowe serce to mit
Grupa badawcza z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadziła genetyczną analizę, z której jasno wynika, że picie czerwonego wina wcale nie minimalizuje ryzyka wystąpienia zawału serca ani wystąpienia udaru mózgu.
Co więcej, naukowcy alarmują: każda ilość alkoholu może być groźna dla organizmu. Nie istnieje pojęcie bezpiecznej dawki alkoholu. Wypicie trunków wpływa negatywnie na nasz organizm, ilość procesów negatywnych przewyższa te pozytywne. A zatem lampka czerwonego wina na zdrowe serce to mit, który w końcu obalają naukowcy.
Odrzucenie popularnego przekonania, że umiarkowane spożycie alkoholu jest dobre dla serca, może nie być dla wielu osób łatwe. Jednak biorąc pod uwagę ocenę WHO, że alkohol jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci wśród 15-49-latków, a także coraz więcej dowodów na to, że efekt ochronny może wynikać z rezydualnego zamieszania, być może powinniśmy postarać się trochę bardziej
-czytamy na stronie www.medscape.com, gdzie przedstawiono wyniki badań naukowców z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Jakie są sutki picia alkoholu?
European Union of Gastroenterology w 2017 roku stworzyła raport, w którym udokumentowała wpływ alkoholu na rozwój nowotworów układu pokarmowego. Znajdziemy w nim m. in. informację, że pięć drinków wypitych w trakcie jednej imprezy powoduje wzrost zachorowania na raka trzustki o 3,5 punktu procentowego!
Picie alkoholu skutkuje także:
- marskością wątroby,
- cukrzycą,
- zapaleniem trzustki,
- udarem mózgu,
- nowotworami (rak piersi, jelita grubego, przełyku, krtani, warg i jamy ustnej i nosowej, wątroby, żołądka i trzustki)
Picie alkoholu z umiarem, a najlepiej wcale, może przyczynić się więc do lepszego samopoczucia oraz uniknięcia wielu chorób.
Zobacz film: Jak alkohol wpływa na naszą wagę i które wina są mniej kaloryczne? Dietetyczka Urszula Somow wyjaśnia
źródło: www.medscape.com