Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy sieć 5G jest niebezpieczna dla zdrowia? 
menu
Polub nas na Facebooku

Czy sieć 5G jest niebezpieczna dla zdrowia? 

internet

Fot: zf L / gettyimages.com

Od pewnego czasu w Polsce coraz więcej sieci komórkowych wprowadza tzw. sieć 5G. Mimo że ta technologiczna rewolucja ma ułatwić nam życie i przyspieszyć przepływ danych, to budzi też ogromne kontrowersje. Cześć osób uważa, że stacje nadawacze będą emitowały wysokie promieniowanie, które może być groźne dla zdrowia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

5G to technologia mobilna piątej generacji. Jej wprowadzenie sprawi, że przepływ danych będzie dużo szybszy, a samo połączenie z internetem będzie znacznie stabilniejsze. Dzięki technologii 5G ściąganie muzyki, zdjęć czy filmów będzie trwało dużo krócej.

Nowa sieć pozwala na podłączenie do internetu bardzo dużej liczby urządzeń. Dzięki takiemu stałemu połączeniu i wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji możliwe staje się rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu. 

Czy promieniowanie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Skąd zatem bierze się lęk przed siecią 5G, która powstała po to, aby ułatwić nam życie? Winne jest pole elektromagnetyczne, które zdaniem wielu osób może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i przyczynić się nawet do rozwoju nowotworów.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która przygotowuje zestawienie najbardziej rakotwórczych związków czy substancji umieściła promieniowanie elektromagnetyczne w grupie 2B. Tym samym znalazło się ono w towarzystwie aloesu, miłorzębu japońskiego (gingko biloba) oraz kiszonek. Oznacza to tyle, że IARC uznaje je za "potencjalnie rakotwórcze". Co ciekawe, agencja nie określa, w jakim natężeniu czy okolicznościach promieniowanie elektromagnetyczne może się być niebezpieczne.

Zbyt małe natężenie

Specjaliści podkreślają, że promieniowanie, które generują urządzenia telekomunikacyjne i stacje bazowe jest zbyt małe, aby mogło faktycznie wpłynąć na działanie organizmu. Znacznie silniejsze promieniowanie wytwarza choćby kuchenka mikrofalowa.

Pole elektromagnetyczne staje się niebezpieczne dopiero wtedy, gdy ma wysoką częstotliwość. Szkodliwe zatem może być promieniowanie jonizujące, np. ultrafioletowe, rentgenowskie, a nie to emitowane przez stacje bazowe sieci komórkowych.

Czy pisanie SMS-ów może być niebezpieczne dla zdrowia? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak niebezpieczne jest pisanie SMS-ów? Źródło: 36,6

Nie ma się czego bać

Promieniowanie elektromagnetyczne wzięła pod lupę także Światowa Organizacja Zdrowia. WHO po analizie ponad 25 tys. badań naukowych uznała, że nie ma wystarczających dowodów na to, że pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia telekomunikacyjne ma niekorzystny wpływ na zdrowie.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować jedynie tzw. efekt termiczny, czyli nagrzewanie się skóry i warstw powierzchownych ciała. Jednak z takim "nagrzaniem" organizm człowieka umie sobie poradzić. Aby wyrównać temperaturę zwiększa przepływ krwi, co pozwala "usunąć" nadmiar ciepła. Identyczny mechanizm zachodzi w czasie dużego wysiłku fizycznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Technologia 5G.
Czy faktycznie jest niebezpieczna dla zdrowia?
Technologia 5G. Czy faktycznie jest niebezpieczna dla zdrowia? TVN zdrowie
Co to jest technologia 5G?
Wady i zalety
Co to jest technologia 5G? Wady i zalety Dzień Dobry TVN
Co to jest „elektrosmog”?
Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia?
Ochrona przed „elektrosmogiem”
Co to jest „elektrosmog”? Czy smog elektromagnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia? Ochrona przed „elektrosmogiem” TVN zdrowie
Smartfony i tablety - czy mogą uszkodzić mózg dziecka?
Smartfony i tablety - czy mogą uszkodzić mózg dziecka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?