Aloes na trądzik, oparzenia, rany czy zmarszczki to od dawna stosowane rozwiązanie. Wskazany jest przy wszelkich podrażnieniach skórnych, opuchliznach i ukąszeniach owadów. Używa się go do pielęgnacji cery tłustej i skłonnej do wyprysków. Aloes wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające i łagodzące, poprawia ukrwienie skóry, łagodzi swędzenie oraz spowalnia rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Podnosi elastyczność skóry, zmiękcza ją i koi. Aloes ma naturalne właściwości peelingujące.
Aloes do twarzy – zastosowanie i skład
Spośród niespełna 400 gatunków aloesu w kosmetologii zastosowanie znalazł głównie aloes zwyczajny, który jest składnikiem wielu środków do pielęgnacji skóry, w tym maseczek, żeli, toników, mleczek, balsamów, mydeł, emulsji po opalaniu, płynów do kąpieli i peelingów. Jednak największą popularnością cieszy się krem z aloesem do twarzy. Roślinę wykorzystuje się też w preparatach służących do leczenia ran, oparzeń, łuszczycy, egzemy i trądziku oraz na ugryzienia owadów.
Aloes znany był w starożytności i już wtedy wykorzystywano jego wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Powszechnie występuje w Afryce, na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze. Stamtąd został rozpowszechniony na wiele innych rejonów świata. Aloes posiada liczne właściwości lecznicze, które zawdzięcza swojemu składowi. W miąższu aloesowym występują m.in. minerały (wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan), witaminy (A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12), aminokwasy, polisacharydy (główne składniki substancji śluzowych żelu aloesowego), polipeptydy, kwas salicylowy i kwasy organiczne (cytrynowy, winowy, jabłkowy, cynamonowy, oksycynamonowy, bursztynowy). Ponadto zawiera cenne enzymy, a do najważniejszych zalicza się dysmutazę ponadtlenkową i karboksypeptydazy, które hamują przepuszczalność błon komórkowych i hydrolizują bradykininę – mediatora stanu zapalnego i odczynu alergicznego. Ponadto aloes zwyczajny zawiera enzymy, takie jak: katalaza, lipaza, celulaza, amylaza i zasadowa fosfataza.
Jak działa aloes i kto powinien po niego sięgać? odpowiedz znajdziesz w filmie:
Jak działa aloes do twarzy?
Działanie aloesu na skórę jest wszechstronne. Roślina nadaje się do każdego typu cery. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, nawilżające, keratolityczne, kojące, regenerujące, odżywcze i oczyszczające. Ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Aloes posiada unikalne właściwości odmładzające, które powodują zwiększenie produkcji fibroblastów i wspomagają tworzenie kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, ujędrniona, wygładzona i rozświetlona. Zwalcza wolne rodniki powodujące uszkodzenia DNA komórek skóry i przyspieszające procesy jej starzenia. Pobudza tworzenie nowych i usuwanie martwych komórek z powierzchni i porów skóry. Ponadto aloes do twarzy poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu składniki bioaktywne zawarte w środkach do pielęgnacji wnikają w głębokie warstwy skóry.
Aloes, dzięki zawartości antyprostaglandyn, hamuje procesy zapalne skóry. Koryguje i stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową skóry. Przyspiesza gojenie się ran, rozszerza naczynka krwionośne, działa przeciwświądowo i liftingująco oraz ogranicza wydzielanie sebum. Smarowanie twarzy aloesem zmniejsza przebarwienia, rozjaśnia blizny potrądzikowe i niweluje podrażnienia. Wyciąg z liści aloesu ma właściwości światłochronne, wpływa na proces melanogenezy i rozjaśnia skórę. Aloes to także naturalny sposób na trądzik, leczenie oparzeń i odmrożeń. Wspomaga układ odpornościowy i oczyszcza organizm z toksyn, co korzystnie wpływa na terapię trądzikową.
A trądzik to problem nie tylko wieku młodzieńczego. Więcej informacji na filmie:
Aloes, ze względu na właściwości przeciwalergiczne, wykorzystywany jest w leczeniu łuszczycy. Wspomaga usuwanie pęcherzy i ukąszeń owadów. Hamuje namnażanie się bakterii i grzybów na skórze. Aloes jest naturalnym filtrem UVA i UVB, ponieważ zawiera związki antrachinonowe, które sprawiają, że roślina pochłania część ultrafioletowego promieniowania słonecznego.
Jak wykonać peeling, żel i domową maseczkę z aloesu?
Aloes to cenny składnik nie tylko gotowych do użycia preparatów. Można z niego przygotować domową maseczkę. W tym celu należy połączyć 3 łyżki sody oczyszczonej i 3 łyżki żelu z aloesu. Otrzymaną pastę nakłada się na oczyszczoną skórę i pozostawia na około 25 minut, po czym spłukuje się ją letnią wodą. Zapewnia skórze uczucie świeżości i czystości, a jednocześnie jej nie wysusza. Innym pomysłem na maseczkę z aloesu jest:
- połączenie miąższu wyciśniętego z 3 świeżo ściętych liści aloesu i ¾ szklanki przegotowanej wody,
- połączenie łyżki cukru, pół łyżki mleka i żelu wyciśniętego z łodygi aloesu,
- połączenie zmiksowanej połowy ogórka z żelem z 2 łodyg aloesu,
- połączenie łyżeczki aloesu z łyżeczką miodu,
- połączenie ubitego na sztywno białka jajka z łyżeczką żelu aloesowego – maseczka wskazana zwłaszcza dla cery tłustej.
Aloes stanowi także składnik naturalnego peelingu, do przygotowania którego potrzebne są: 15 g aloesu, 1 łyżka oliwy z oliwek i 1/4 szklanki ciemnego cukru (około 50 g). Po zmieszaniu ze sobą wszystkich składników na oczyszczoną uprzednio i zwilżoną skórę nakłada się peeling i wykonuje się delikatny masaż okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Następnie myje się twarz letnią wodą i osusza ją delikatnie ręcznikiem. Zabieg należy wykonywać 1–2 razy w tygodniu.
Doskonałe działanie na trądzik wykazuje żel aloesowy. Wystarczy przekroić łodygę co najmniej 4-letniego aloesu i wybrać z niej miąższ. Można wzbogacić go różnymi dodatkami, a zwłaszcza sproszkowaną witaminą C i E.
Bibliografia:
1. Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń. J, Magnuszewska M., Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia”, 2016, 1(1), s. 6-27.
2. Czerwonka W., Aloes w kosmetologii i dermatologii, „Kosmetologia Estetyczna”, 2016, 3, s. 263-268.
3. Jambor J., Horoszkiewicz-Hassan M., Krawczyk A., Znaczenie aloesu w dermatologii i kosmetyce, „Postępy Fitoterapii”, 2002, 3-4, s. 50-52.
4. Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii”, 2015, 2, s. 117-124.