Lek na raka jest największym wyzwaniem współczesnej medycyny. Zgodnie z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem co szósta śmierć na świecie jest spowodowana nowotworem. To czyni tę chorobę drugą najczęstszą przyczyną śmierci, tuż po chorobie sercowo-naczyniowej. Czy lek, nad którym pracują izraelscy badacze, sprawi, że medycyna będzie potrafiła wyleczyć każdy rodzaj raka?
Właściwie w teorii wszystkie rodzaje raka mogą być leczone przy pomocy Mutato. Teraz mamy pierwszą kombinację przeznaczoną dla raka płuc, jelita grubego oraz raka szyi i głowy. Pracujemy nad kolejnymi kombinacjami wiec docelowo będziemy mieli kombinacje Multi-target toxin dla prawie wszystkich raków. Każdy z pacjentów dostanie spersonalizowany lek dostosowany do jego raka - tłumaczy dr Ilan Morad, z firmy Accelerated Evolution Biotechnologies.
Jak powstaje nowotwór?
Nasze komórki dzielą się i mnożną w każdej sekundzie naszego życia. Powstają zarówno komórki zdrowe, jak i komórki nowotworowe. Komórki nowotworowe powstające w naszym organizmie to m.in. tłuszczaki, guzy, mięśniaki macicy. Są to jednak komórki nie złośliwe.
Uważa się, że aby doszło do powstania raka złośliwego niezbędny jest czynnik genetyczny i/lub czynnik zewnętrzny tj. zanieczyszczenie sadowiska, przetworzona żywność, dym papierosowy czy alkohol.
Komórka nowotworu złośliwego to taka komórka, która podczas podziału popełnia błąd, zmienia się jej DNA, przez co przy ponownym podziale komórek zaczyna się niekontrolowanie dzielić. Taka komórka traci swoją pierwotną funkcję i staje się niebezpieczna dla organizmu.
Zobacz jak nowy lek ma zwalczyć komórkę nowotworu złośliwego: