Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i może doprowadzić do zapalenia płuc. W skrajnych przypadkach przechodzi ono w niewydolność oddechową.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Przygotowanie służby zdrowia
Czy służba zdrowia poradzi sobie z duża liczbą pacjentów, u których pojawi się to powikłanie? W rozmowie z Ewą Drzyzgą w ostatnim - specjalnym - odcinku programu 36,6°C prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia podkreślił, że polskie szpitale są na to przygotowane. Zaznaczył także, że cały czas do Polski dociera niezbędny sprzęt, który ma pomóc lekarzom w leczeniu pacjentów, u których infekcja ma ciężki przebieg.
W rozmowie z Ewą Drzyzgą minister podkreślił, że szczyt zachorowań na COVID-19 jest jeszcze przed nami. Szacuje się, że w Polsce może być co najmniej 10 tysięcy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
Za mało testów
Jednym z zarzutów, który pada pod adresem działań rządzących dotyczy ilości wykonywanych testów. Czy faktycznie w Polsce wykonuje się z ich za mało? Minister w rozmowie z Ewą Drzyzgą podkreślił, że ilość wykonywanych testów zależy przed wszystkim od skali epidemii. W Polsce przy 380 zakażonych wykonano 340 testów na milion mieszkańców, dla porównania w Stanach Zjednoczonych przy 350 zakażonych wykonano zaledwie 10 testów na milion mieszkańców.
Czy Polska służba zdrowia będzie korzystała z szybkich testów? Co z pacjentami onkologicznymi? Czy ich leczenie zostanie zawieszone na czas pandemii? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powyższym filmie!