Do niedawna seks w ciąży stanowił temat tabu. W przebiegającej prawidłowo, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego, które możliwe jest od poczęcia do narodzin dziecka. Należy jednak zachować ostrożność w doborze pozycji seksualnych. Z konsultacji lekarskiej i porady specjalisty należy skorzystać w przypadku ciąży zagrożonej - w większości takich przypadków seks jest przeciwwskazany.
Do którego miesiąca ciąży można się kochać, czyli libido ciężarnej
Libido przyszłej mamy determinowane jest w dużej mierze stopniem zaawansowania ciąży. Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. W pierwszym ciężarne zazwyczaj nie wykazują chęci do współżycia seksualnego. Jest to przede wszystkim konsekwencją licznych i uciążliwych w tym czasie dolegliwości, a zwłaszcza mdłości, senności, zawrotami głowy, wymiotami, biegunką, tkliwością i bolesnością piersi i wzrostem macicy. Jednakże niektóre przyszłe mamy, którym dolegliwości ciążowe nie dały się we znaki, mogą wykazywać wzmożoną chęć na seks niż dotychczas. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wzmożonego ukrwienia macicy, a także zwiększonego wydzielania śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki stają się bardziej wrażliwe na bodźce. Niektóre ciężarne kobiety dzięki temu częściej i szybciej osiągają orgazm. Znika także u niektórych par lęk przed nieplanowanym poczęciem, który mógł blokować dotychczasowe kontakty seksualne. Podczas drugiego trymestru ciąży libido wzrasta zwłaszcza z powodu ustępujących objawów ciążowych. Wraz z postępującą ciążą zmniejsza się ochota na seks, nie tylko ze względu na zmiany fizjologiczne, ale także psychiczne - pojawiają się obawy o bezpieczeństwo dziecka. Lekarze donoszą jednak, że podczas seksu w ciąży dziecko odczuwa jedynie przyjemne kołysanie, w wyniku kurczącej się w trakcie stosunku macicy. Problemy z intymnością w czasie ciąży pojawiają się czasem także ze strony mężczyzny, który może być onieśmielony zmianami zachodzącymi w ciele kobiety.
Współżycie w ciąży - zalecane pozycje
Przyszli rodzice mogą napotkać na spore problemy przy wyborze odpowiedniej pozycji. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże w ustaleniu dogodnej pozycji seksualnej. Podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży niemalże wszystkie pozycje są dozwolone. Wykluczyć należy te, przy których może dojść do przygniatania brzucha ciężarnej i takich, które prowadzą do głębokiej penetracji. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa. W pierwszym trymestrze ciąży pojawić się może suchość pochwy. Warto zastosować wówczas specjalne żele nawilżające. Działają one powierzchownie, więc nie przenikają do krwi i nie szkodzą dziecku.
Co wolno w czasie ciąży? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz także: Syndrom kuwady – dlaczego mężczyzna odczuwa ciążę?
W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się pozycje, w których kobieta leży bokiem (tzw. pozycja na łyżeczkę), siedzi lub jest na górze oraz większość pozycji tylnych. Ciężarna nie powinna w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży przyjmować w seksie pozycji leżącej płasko na plecach. Wówczas powiększająca się macica powoduje ucisk na duże naczynia krwionośne jak aorta i żyła główna dolna, utrudniając przez to przepływ krwi do serca. W konsekwencji pojawić się mogą zawroty i bóle głowy oraz krótkotrwałe omdlenia.
Należy mieć na uwadze, iż stosunek, któremu towarzyszy silny orgazm, może spowodować skurcze Braxtona-Hicksa nawet 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Nie wywołują one porodu, trwają do kilku minut i mogą im towarzyszyć lekkie dolegliwości bólowe podbrzusza. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu.
Niektórzy ginekolodzy zalecają współżycie płciowe zwłaszcza po 36 tygodniu, które ma dobroczynny wpływ prostaglandyn z nasienia mężczyzny na pojawienie się skurczów macicy. Większość stosunków seksualnych w ciąży nie wymaga stosowania prezerwatyw.
Przeciwwskazania do seksu w ciąży
Przyszła mama powinna dokładnie obserwować zmiany fizjologiczne w organizmie po odbytym stosunku seksualnym. Oprócz wymienionych wyżej nieregularnych skurczów macicy mogą pojawić się brązowe plamienia z dróg rodnych czy dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Jeśli objawy te nasilają się lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.
Wśród przeciwwskazań dotyczących uprawiania seksu w ciąży wymienia się:- ciążę mnogą,
- ciążę zagrożoną poronieniem bądź porodem przedwczesnym,
- przebyte wcześniej poronienie,
- infekcję dróg rodnych,
- częste plamienia i krwawienia w ciąży,
- przedwczesny odpływ płynu owodniowego,
- nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, a zwłaszcza łożysko przodujące.