Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy podczas ciąży można uprawiać seks?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy podczas ciąży można uprawiać seks?

Mężczyzna przytula kobietę w ciąży na łóżu

Fot: jes2uphoto / stock.adobe.com

Podczas ciąży można współżyć seksualnie. Seks można uprawiać niemalże przez cały okres ciąży. Libido ciężarnych spada w pierwszym trymestrze, po czym znacznie wzrasta w drugim trymestrze. Seks przed porodem może być pomocny w wywołaniu skurczów. Zaleca się, aby podczas seksu przyjmować pozycje, w których nie dochodzi do ucisku na brzuch.

Do niedawna seks w ciąży stanowił temat tabu. W przebiegającej prawidłowo, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego, które możliwe jest od poczęcia do narodzin dziecka. Należy jednak zachować ostrożność w doborze pozycji seksualnych. Z konsultacji lekarskiej i porady specjalisty należy skorzystać w przypadku ciąży zagrożonej - w większości takich przypadków seks jest przeciwwskazany.

Do którego miesiąca ciąży można się kochać, czyli libido ciężarnej

Libido przyszłej mamy determinowane jest w dużej mierze stopniem zaawansowania ciąży. Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. W pierwszym ciężarne zazwyczaj nie wykazują chęci do współżycia seksualnego. Jest to przede wszystkim konsekwencją licznych i uciążliwych w tym czasie dolegliwości, a zwłaszcza mdłości, senności, zawrotami głowy, wymiotami, biegunką, tkliwością i bolesnością piersi i wzrostem macicy. Jednakże niektóre przyszłe mamy, którym dolegliwości ciążowe nie dały się we znaki, mogą wykazywać wzmożoną chęć na seks niż dotychczas. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wzmożonego ukrwienia macicy, a także zwiększonego wydzielania śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki stają się bardziej wrażliwe na bodźce. Niektóre ciężarne kobiety dzięki temu częściej i szybciej osiągają orgazm. Znika także u niektórych par lęk przed nieplanowanym poczęciem, który mógł blokować dotychczasowe kontakty seksualne. Podczas drugiego trymestru ciąży libido wzrasta zwłaszcza z powodu ustępujących objawów ciążowych. Wraz z postępującą ciążą zmniejsza się ochota na seks, nie tylko ze względu na zmiany fizjologiczne, ale także psychiczne - pojawiają się obawy o bezpieczeństwo dziecka. Lekarze donoszą jednak, że podczas seksu w ciąży dziecko odczuwa jedynie przyjemne kołysanie, w wyniku kurczącej się w trakcie stosunku macicy. Problemy z intymnością w czasie ciąży pojawiają się czasem także ze strony mężczyzny, który może być onieśmielony zmianami zachodzącymi w ciele kobiety.

Współżycie w ciąży - zalecane pozycje

Przyszli rodzice mogą napotkać na spore problemy przy wyborze odpowiedniej pozycji. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże w ustaleniu dogodnej pozycji seksualnej. Podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży niemalże wszystkie pozycje są dozwolone. Wykluczyć należy te, przy których może dojść do przygniatania brzucha ciężarnej i takich, które prowadzą do głębokiej penetracji. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa. W pierwszym trymestrze ciąży pojawić się może suchość pochwy. Warto zastosować wówczas specjalne żele nawilżające. Działają one powierzchownie, więc nie przenikają do krwi i nie szkodzą dziecku.

Co wolno w czasie ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Aktywność w ciąży. Źródło: Stylowy Magazyn.

Zobacz także: Syndrom kuwady – dlaczego mężczyzna odczuwa ciążę?

W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się pozycje, w których kobieta leży bokiem (tzw. pozycja na łyżeczkę), siedzi lub jest na górze oraz większość pozycji tylnych. Ciężarna nie powinna w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży przyjmować w seksie pozycji leżącej płasko na plecach. Wówczas powiększająca się macica powoduje ucisk na duże naczynia krwionośne jak aorta i żyła główna dolna, utrudniając przez to przepływ krwi do serca. W konsekwencji pojawić się mogą zawroty i bóle głowy oraz krótkotrwałe omdlenia.

Należy mieć na uwadze, iż stosunek, któremu towarzyszy silny orgazm, może spowodować skurcze Braxtona-Hicksa nawet 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Nie wywołują one porodu, trwają do kilku minut i mogą im towarzyszyć lekkie dolegliwości bólowe podbrzusza. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu.

Niektórzy ginekolodzy zalecają współżycie płciowe zwłaszcza po 36 tygodniu, które ma dobroczynny wpływ prostaglandyn z nasienia mężczyzny na pojawienie się skurczów macicy. Większość stosunków seksualnych w ciąży nie wymaga stosowania prezerwatyw.

Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Przyszła mama powinna dokładnie obserwować zmiany fizjologiczne w organizmie po odbytym stosunku seksualnym. Oprócz wymienionych wyżej nieregularnych skurczów macicy mogą pojawić się brązowe plamienia z dróg rodnych czy dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Jeśli objawy te nasilają się lub nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Wśród przeciwwskazań dotyczących uprawiania seksu w ciąży wymienia się:
  • ciążę mnogą,
  • ciążę zagrożoną poronieniem bądź porodem przedwczesnym,
  • przebyte wcześniej poronienie,
  • infekcję dróg rodnych,
  • częste plamienia i krwawienia w ciąży,
  • przedwczesny odpływ płynu owodniowego,
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, a zwłaszcza łożysko przodujące.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Polecamy
Czy w ciąży można uprawiać seks?
Ginekolog:
"Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem"
Czy w ciąży można uprawiać seks? Ginekolog: "Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem" Dzień Dobry TVN
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Seks w ciąży.
Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice?
Seks w ciąży. Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice? TVN zdrowie
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Natalia
Do którego miesiąca ciąży można uprawiać sex?
Czytaj całość
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła