Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy pasta do zębów pomaga na pryszcze? Jak ją nakładać?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy pasta do zębów pomaga na pryszcze? Jak ją nakładać?

Pasta do zębów

Fot: artisteer / gettyimages.com

Pasta do zębów stosowana na pryszcze bardzo skutecznie się z nimi rozprawia. Jest t oszybkie i niezwykle tanie rozwiązanie na poprawę kondycji skóry. Najlepiej nanieść pastę punktowo na wypryski wieczorem i pozostawić ją na noc.

W usuwaniu problematycznych zmian skórnych typowych dla wieku dojrzewania sprawdzają się często naturalne rozwiązania. Pasta do zębów na pryszcze to doskonały i znany od dawna domowy sposób walki z niechcianymi wypryskami, a nawet trądzikiem. Wysusza istniejące zmiany skórne, a ponadto zapobiega ich dalszemu rozprzestrzenianiu się. To niestandardowe zastosowanie pasty do zębów budzi nadal wiele kontrowersji i nie zostało jak dotąd poddane specjalistycznym badaniom.

Czy pasta do zębów działa na pryszcze?

Pasty do zębów stanowią istotny element codziennej higieny jamy ustnej. Znane jest także niecodzienne zastosowanie pasty do zębów na pryszcze jako skutecznego sposobu na oczyszczenie skóry twarzy. Przemawia za tym zwłaszcza jej zdolność łagodzenia procesów zakaźnych i zapalnych toczących się na twarzy, a także zwężania i oczyszczania porów z nadmiaru nagromadzonego w nich łoju i martwych komórek skóry, bakterii oraz innych zanieczyszczeń.

Jak nakładać pastę do zębów na pryszcze?

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć dłonie i oczyścić skórę twarzy. Na palec wyciska się niewielką ilość pasty, a następnie nakłada ją punktami po odrobinie na każdą krostę z osobna. Nie jest dobrym rozwiązaniem posmarowanie nią całej twarzy, gdyż może to doprowadzić do silnego wysuszenia naskórka. Ile czasu trzymać pastę do zębów na pryszcze? Najlepiej stosować ją na noc. Wieczorem, na około 30 minut przed położeniem się do łóżka, aplikuje się pastę. Osoby ze skórą wrażliwą powinny pozostawiać ją na krótki czas – około 20 minut. Po zabiegu należy ją zmyć dużą ilością ciepłej wody.

U kogo pojawiają się zmiany trądzikowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pasta do zębów może stanowić także bazę do przygotowania maseczki. Jest ona zalecana zwłaszcza dla osób o cerze tłustej i porowatej. Przyrządza się ją, mieszając pół łyżeczki pasty z łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny i jedną roztartą na proszek tabletką aspiryny. Mieszankę nakłada się na oczyszczoną twarz na 5–10 minut, po czym spłukuje się ją ciepłą wodą. Korzystne efekty przynosi systematyczne stosowanie maseczki 2 razy tygodniowo.

Jak działa pasta do zębów na pryszcze?

Wielu użytkowników potwierdza skuteczność pasty w zwalczaniu problemów skórnych. Zauważono, że wywiera ona działanie silnie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Ponadto działa łagodząco na stany zapalne. Wykazuje efekt rozjaśniający przebarwienia skórne. Hamuje także krwawienie z drobnych naczyń krwionośnych. Często spotykanym składnikiem past do zębów jest triklosan, który charakteryzuje się szerokim spektrum działania zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, beztlenowce oraz grzyby z gatunku Candida. Czy pasta do zębów wysusza pryszcze? Tak, a przez to znacznie przyspiesza ich eliminację. Pryszcze stają się mniej widoczne i możliwe do przykrycia makijażem. Właściwości wysuszające pasta zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym, sodzie oczyszczonej, wodzie utlenionej, alkoholowi lub mentolowi.

Jaką pastę do zębów wybrać na pryszcze?

Na polskim rynku znajduje się obecnie bardzo dużo różnorodnych środków przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej. Najlepszą pastą do zębów na pryszcze jest taka o białym kolorze, zawierająca możliwie największą ilość naturalnych składników. Najlepsze preparaty to takie, które posiadają nadtlenek benzoilu. Powinno się unikać past o żelopodobnej konsystencji, a także kolorowych i silnie wybielających oraz o dużej ilości dodatków smakowych.

Ile kosztuje leczenie trądziku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Trądzik - ile wydajemy na walkę z nim? Źródło: Klinika urody.

Wśród składników wykazujących korzystne działanie na skórę skłonną do rozwoju procesów zapalnych wymienia się m.in.:

  • ekstrakty roślinne – zielona herbata, jeżówka, mięta, kora dębu, szałwia, rumianek, ratania, rozmaryn, mirra czy dziurawiec;
  • miękkie materiały ścierne (stanowią od 25 do 50% zawartości pasty do zębów) – dwutlenek krzemu, wodorotlenek krzemu, węglan wapnia, krzemian glinu, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan;
  • ● składniki mineralne, np. sód.

Skutki uboczne pasty do zębów stosowanej na pryszcze

Zbyt częste stosowanie pasty do zębów na pryszcze może stanowić podłoże do rozwoju podrażnień skóry. Mogą się pojawić świąd i zaczerwienienie. Skóra może ulec znacznemu wysuszeniu, a w konsekwencji łuszczyć się. Skutkiem ubocznym może być alergiczne zapalenie skóry. Dlatego też, aby uniknąć wszelkich reakcji uczuleniowych, przed zastosowaniem pasty do zębów na pryszcze należy przeprowadzić tzw. próbę alergiczną. Zaleca się posmarowanie fragmentu skóry w zgięciu łokcia pastą i pozostawienie jej na pół godziny. Po tym czasie należy ją zmyć. Jeśli wystąpią niepokojące zmiany, nie powinno się jej stosować na twarz.

Bibliografia:

1. Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, „Farmacja Polska”, 2009, 65(9), s. 665–672.

2. Marzec A., Chemia kosmetyków - surowce półprodukty preparatyka wyrobów, Toruń, Dom Organizatora TNOiK, 2009.

Zobacz nasz film  i dowiedz się jak zlikwidować blizny po trądziku

Zobacz film: Jak usunąć blizny po trądziku? Źródło: Klinika marzeń.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
7
Komentarze (1)
Marcelina
w to, ze podrażnia skórę to uwierzę! musi podrażniać, skoro zęby wybiela! :)) ale generalnie fajnie, że ktoś napisał o tym, bo wiele takich obiegowych opinii może zrobić krzywdę!
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?