W środę Uniwersytecki Szpital w Zielonej Górze podał informację, że po ostatnich przeprowadzonych testach na tak zwanym „pacjencie zero” można stwierdzić, że mężczyzna z Cybinki jest już zdrowy. Po dwóch tygodniach leczenia udało mu się zwalczyć koronawirusa. Ten przypadek daje społeczeństwu nie tylko nadzieję na możliwość pokonania COVID-19, lecz także budzi pytania o to, czy istnieje ryzyko zainfekowania się SARS-CoV-2 po raz drugi. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie? O wypowiedź poprosiliśmy eksperta.
Czy można drugi raz zarazić się koronawirusem?
Na ten moment nie mamy naukowych dowodów, aby pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 byli narażeni na ponowną infekcję, spowodowaną wirusem SARS CoV2. Badania i obserwacje trwają – mówi lekarz, Łukasz Durajski.
Niestety coraz częściej słyszy się, że koronawirus, tak jak i wirus grypy, może mutować. Oznacza to, że gdy dojdzie to ponownego zainfekowania, będzie to już właściwie inna choroba.
Dr Bartosz Szetela z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w jednym z wywiadów dodał także, że na tę chwilę wiemy zbyt mało o koronawirusie, by stwierdzić, jak długo może on się utrzymywać w organizmie. Lekarz przypomniał również, że na świecie były już przypadki, kiedy pacjenta wypisywano ze szpitala, a kilka dni później, ponownie go przyjmowano (na przykład pacjentka z Japonii czy pacjent z chińskiego Wuhan). Rodzi się zatem tu pytanie, czy była to reaktywacja SARS-CoV-2 czy też ponowne zakażenie.
Przypomnijmy, że na tę chwilę na świecie zdiagnozowano blisko 200 000 zakażeń koronawirusa. W Polsce natomiast stwierdzono 251 przypadków.
Zobacz film: W jaki sposób Niemcy walczą w koronawirusem?