W programie 36,6°C zdecydowano się poruszyć bardzo ważny temat, a mianowicie wpływ produktów naturalnych na rozwój nowotworu. Czy miód działa przeciwnowotworowo? Czy hamuje przerzuty i rozwój komórek rakowych? Prace i badania nad tym tematem prowadzi od lat zespół prof. Mari Borawskiej.
Początkowo w laboratorium zespół prof. Borawskiej podawał produkty pszczele do komórek glejaka IV stopnia, czyli bardzo poważnego nowotworu, który nie rokuje zbyt dobrze. Komórki wykorzystywane do badań pochodziły z tkanek wycinanych podczas operacji usuwania guzów mózgu. Naukowcy do wyizolowanych komórek glejaka podawali miód, ekstrakt z mleczka pszczelego, ekstrakt z pierzgi, ale dopiero ekstrakt z propolisu zadziałał bardzo dobrze.
Zahamował rozrost komórek oraz przerzutowanie. Jednak nie każdy propolis wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Podlaski propolis miał tryzynę, trycetynę, pochodne kwasu kawowego, które mają działanie przeciwnowotworowe - mówi prof. Borawska.
Obecnie badania są kontynuowane na pacjentach chorych na glejaka. Pacjenci, którym podawany jest propolis wymieszany z miodem wielokwiatowym żyją - jest to olbrzymi sukces, bowiem zwykle od rozpoznania glejaka pacjenci przeżywają do roku. Więcej na ten temat dowiecie się z filmu: