Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy medycyna estetyczna może pomóc w pozbyciu się blizn po trądziku? 
menu
Polub nas na Facebooku

Czy medycyna estetyczna może pomóc w pozbyciu się blizn po trądziku? 

Kobieta z krostkami na twarzy.

Fot: chaoss /stock.adobe.com

Odpowiedź eksperta: Jak najbardziej. Blizny wklęsłe, czyli inaczej mówiąc zanikowe to wgłębienia w skórze, które najczęściej są pozostałością po trądziku. To tkanka o niewłaściwej strukturze, która objawia się ubytkami i powstaje na skutek nieprawidłowego gojenia się rany. Tego typu blizny wymagają specjalnej, dedykowanej dla nich terapii, zupełnie innej niż np. dla blizn przerostowych.

Ja stosuję własną autorką terapię leczenia blizn zanikowych, w ramach której najczęściej wykorzystuję następujące zabiegi:

  • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg silnie stymulujący i odbudowujący tkankę w głębokich bliznach, tym samym powoduje uzupełnienie braków i wyrównanie struktury tkanki na zewnątrz, a blizny zanikowe są wypełnione i zaleczone;
  • laser frakcyjny ablacyjny – zabieg, który odparowując źle zrośniętą tkankę „nakłania ją” do naturalnej odnowy, odbudowuje więc tkankę od środka w bliznach zanikowych i wyrównuje zewnętrzną strukturę skóry. Rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. tydzień, a ryzyko powikłań jest niewielkie;

Obie metody wymagają kilku powtórzeń (minimum trzech), ale są dość komfortowe dla pacjenta, skuteczne i co ważne bezpieczne.

Do tego możemy stosować terapię wspomagającą w postaci: mezoterapii osoczem bogatopłytkowym – to zabieg, który powoduje lepszą pracę komórek, a więc szybsze i sprawniejsze gojenie posilnych zabiegach stymulujących odbudowę struktury skóry oraz biostymulację laserową – zabieg wspomagający właściwe gojenie skóry, po zabiegach inwazyjnych minimalizuje ryzyko powstawania blizn i przebarwień;

Aby pozbyć się opisanego powyżej typu blizn niezwykle ważna jest zasada, aby terapię zacząć jak najwcześniej, zaraz po odpadnięciu „strupków”, ponieważ na takim etapie mamy możliwość sterowania procesem gojenia, dzięki czemu powstaje mniejsza blizna.

Świeżą bliznę zanikową można usunąć bardzo szybko, nawet w 6 tygodni. Przy starej bliźnie potrzeba zazwyczaj 6 miesięcy, dla uzyskanie podobnego efektu. Długość terapii zależy od wielkości blizny a wcześniejsze rozpoczęcie zabiegów daje znacznie szybsze efekty. Niestety nie każdą bliznę zanikową da się usunąć całkowicie, na pewno jednak można znacząco poprawić jej stan.

Na pytania odpowiada dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako jedyny Polak ukończył i to w dodatku z wyróżnieniem, studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Następne pytania

Czy medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku?

Jak skutecznie walczyć ze skórą naczynkową? Jakie zabiegi są wskazane i jak często trzeba je powtarzać?

Czy specjalista medycyny estetycznej może wyleczyć trądzik różowaty? Jeśli tak to na czym polega leczenie?

Zobacz także: Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?