Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy istnieje grypa bez gorączki? To trzeba wyjaśnić!
menu
Polub nas na Facebooku

Czy istnieje grypa bez gorączki? To trzeba wyjaśnić!

Meżczyzna w czasie gorączki

Jasmin Merdan/getty images

Podwyższona temperatura organizmu to jego odpowiedź na atak patogenów. Powszechnie towarzyszy wielu chorobom, np. grypie i przeziębieniu. Z kolei objawy grypopochodne, czyli pozostałe, jak bóle głowy, brak apetytu czy osłabienie mięśni, ale bez gorączki, mogą oznaczać np. WZW, boreliozę czy RZS.

Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym manifestują szerokie spektrum podobnych symptomów, dlatego najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka infekcji. Błędnie rozpoznane lub niewyleczone do końca schorzenia mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Czym objawia się grypa?

Grypa to ostra choroba zakaźna, dotycząca układu oddechowego, wywołana wirusem grypy, przenoszona drogą kropelkową, czyli np. podczas kichania. Rozpoczyna się gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy, prowadzące do obłożnej choroby. W przebiegu grypy obserwuje się głównie: gorączkę, dreszcze, bóle kostno-mięśniowe, brak apetytu, uczucie rozbicie i spadek sił witalnych. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych, w wieku około 65 lat, i dodatkowo obciążonych przewlekłymi schorzeniami. Wśród ludzi z grupy ryzyka lub w przypadku niewłaściwego rozpoznania i leczenia często obserwuje się niebezpieczne powikłania, prowadzące nawet do zgonu.

Czy może być grypa bez gorączki?

Podwyższona temperatura ciała męczy i osłabia organizm, a wynosząca powyżej 41°C prowadzi do uszkodzenia białek w komórkach nerwowych, co często grozi śmiercią. Mimo to gorączka rozwijająca się w trakcie choroby to immunologiczna reakcja organizmu na atak zbędnych bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów rozprzestrzeniających się po ustroju. Mechanizm podwyższania temperatury ma na celu m.in. przyspieszanie namnażania komórek odpornościowych z jednoczesnym zmniejszeniem dostępu do żelaza i innych związków stanowiących pożywkę dla czynników chorobotwórczych. Dzięki tego typu procesom większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu 2 tygodni. Dlatego grypa bez gorączki nie istnieje, jednak czasem obserwuje się tzw. objawy grypopochodne bez gorączki, sprawiające złudne wrażenie tego rodzaju choroby. Warto wówczas rozważyć diagnostykę pod kątem innych schorzeń.

Co daje objawy grypy bez temperatury?

W sytuacji, kiedy objawy grypy utrzymują się lub nasilają, po około 2 tygodniach należy rozważyć diagnostykę stanu zdrowia pod kątem innych schorzeń.

Objawy grypopochodne bez gorączki to cechy charakterystyczne schorzeń, takich jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zwane artretyzmem – choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym charakteryzująca się ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym tkanki łącznej stawów. Pierwsze objawy choroby łudząco przypominają grypę. Stopniowo pojawia się uczucie znużenia, senności i spadku sił, pocenie się, zmniejszenie apetytu, utrata wagi. Ponadto wdaje się stan podgorączkowy. W miarę postępu schorzenia dodatkowo występują dolegliwości bólowe, obrzęki, sztywność poranna, deformacja zajętych stawów;
  • wirusowe zapalenie wątroby (WZW), szczególnie typu A, potocznie nazywane żółtaczką pokarmową – oznacza chorobę wątroby o podłożu wirusowym przenoszoną drogą oralno-fekalną lub przez spożycie zakażonej żywności, stosunek płciowy z nosicielem bądź też drogą krwi. W trakcie wylęgania wirusa pojawiają się symptomy zgubnie wskazujące na grypę, czyli: osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, dyskomfort ze strony wątroby i żołądka oraz stan podgorączkowy;
  • przeziębienie, czyli najpowszechniejsza choroba zakaźna wśród ludzi, dotycząca górnych dróg oddechowych, to tzw. grypa bez gorączki. Objawy charakterystyczne dla schorzenia to stopniowe pojawianie się nieżytu nosa, ból gardła i kaszel. W bardziej zaawansowanych przypadkach dodatkowo rozwija się stan podgorączkowy. Dolegliwość ustępuje zwykle po 7 dniach;
  • ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, tzw. grypa żołądkowa, to schorzenie bez gorączki, mające podłoże wirusowe. Oprócz objawów grypopochodnych pojawiają się: biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty.

Bibliografia:

1. Antczak A., „Grypa. Praktyczne kompendium”, Medical Tribune, Warszawa 2015.

2. Tylżanowska-Kisiel J., „Przeziębienie i grypa”, Helion, Gliwice 2007.

Zobacz film: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
8
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy grypy?
Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice TVN zdrowie
Jak długo trwa grypa u dzieci, a ile u dorosłych?
Od czego to zależy?
Jak długo trwa grypa u dzieci, a ile u dorosłych? Od czego to zależy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?