Na początku zaznaczymy, że obie choroby są do siebie bardzo podobne. Zarówno zapaleniu zatok, jak i przeziębieniu towarzyszy zazwyczaj katar, kaszel, a czasami i gorączka. Czy można zatem w jakikolwiek sposób rozróżnić te dwa stany?
Różnice są subtelne. Warto jednak pamiętać, że przy zapaleniu zatok bolą nas na przykład zatoki czołowe. Z kolei przy przeziębieniu może pojawić się również ból gardła, osłabienie, a nawet ból mięśni.
Przeczytaj też: Naturalne sposoby na przeziębienie - domowe metody leczenia
Dodajmy także, że zapalenie zatok wywołane jest przede wszystkim wirusami, które po pięciu dniach mogą zostać zastąpione przez bakterie. Przeziębienie to natomiast „robota” wirusów, w tym tych starych, polskich koronawirusów.
Warto wiedzieć, że również leczenie tych dwóch chorób wygląda nieco inaczej – choć leczenie to duże słowo. W obu przypadkach działamy bowiem objawowo. A zatem… co będzie pomocne przy walce z przeziębieniem? Z całą pewnością leki na gorączkę, krople udrażniające zatkany nos czy zioła. Przy zwalczaniu zapalenia zatok dobrze natomiast uzbroić się w sprzęt do płukania zatok.
Przeczytaj także: Metody leczenia zapalenia zatok
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wypowiedzi lekarza rodzinnego – Michała Domaszewskiego.
Kim jest nasz ekspert - Michał Domaszewski?
Michała Domaszewski to lekarz rodzinny, który na co dzień zajmuje się zdrowiem zarówno małych, jak i dużych pacjentów. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Aktualnie pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył też w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi również coaching zdrowotny w postaci szkoleń - „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to, jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem, jednocześnie zdrowo żyjąc. Internautom przybliża również wiedzę medyczną na swoim blogu oraz Instagramie.