Guzy na głowie są stosunkowo częstą przypadłością u dzieci, które w trakcie nauki chodzenia oraz zabawy często upadają. W większości sytuacji guzy nie są niebezpieczne, lecz w skrajnych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń mózgu. Ludzka głowa jest silnie ukrwiona i stosunkowo podatna na powstawanie guzów. Wraz ze zgrubieniem dochodzi do zaczerwienia skóry, a wkrótce powstania krwiaka, który może przybrać fioletowe, żółte lub zielone zabarwienie.
Zobaczcie, jak wygląda pierwsza pomoc przy urazie głowy:
Guz na głowie – jak się go pozbyć?
Guz na głowie lub czole w wyniku urazu charakteryzuje się dość szybkim wzrostem, dlatego bardzo istotna jest szybka reakcja. Na świeżo powstałego guza powinno nałożyć się gazę namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub kostki lodu zawinięte w gazę. Pomocny może okazać się plaster chłodzący, który jest dostępny w aptekach, drogeriach i wybranych sklepach. Dzięki chłodzącym okładom obkurczają się naczynia krwionośne, zmniejsza się krwawienie podskórne oraz powstały w wyniku uderzenia guz. Ta metoda pozwala także na uśmierzenie bólu, który jest naturalną dolegliwością w tego rodzaju sytuacjach. Uwaga! Zimnych okładów i kompresów nie wolno przykładać do stłuczonej skóry głowy dłużej niż 10 minut ze względu na ryzyko odmrożenia. Następnego dnia po stłuczeniu skuteczne mogą okazać się ciepłe i wilgotne kompresy, które za sprawą rozszerzenia naczyń krwionośnych przyspieszą gojenie.
Jeśli w wyniku urazu głowy doszło do powstania guza oraz rozcięcia skóry, przed przyłożeniem zimnego okładu należy zatamować krwawienie. Można zrobić to za pomocą lekkiego uciśnięcia rany suchym wacikiem lub gazą. W momencie zaprzestania krwawienia, ranę należy zdezynfekować. Co ważne, dezynfekcje rany należy przeprowadzać za pomocą wody utlenionej lub preparatów dedykowanych, nigdy preparatami na bazie spirytusu! Po dezynfekcji należy przykleić plaster ochrony oraz przyłożyć zimny kompres. Wszelkie zasinienia oraz zgrubienia wraz z guzem, powinny zniknąć maksymalnie w ciągu 10 dni od powstania, choć czas gojenia jest zależny od wielkości guza oraz rodzaju urazu, który go wywołał.
Kiedy guz na głowie jest niebezpieczny?
Chociaż znaczna część urazów powodujących guzy oraz rany nie należy do niebezpiecznych nawet dla małych dzieci, nigdy nie należy bagatelizować dolegliwości. Nawet najmniejszy, z pozoru niegroźny uraz może wywołać szereg komplikacji i powikłań, zwłaszcza dla małego dziecka. Jeśli wraz z guzem występują niepokojące objawy, takie jak zawroty, nudności, wymioty i bóle głowy, należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie lub jechać na ostry dyżur. Szczególnie wrażliwe na urazy głowy są niemowlęta, które mają cienką i niezarośniętą czaszkę.
Zobacz też: Zasady udzielania pierwszej pomocy
Innymi bardzo groźnymi dla zdrowia i życia symptomami, które mogą występować wraz z guzem, są: zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, zaburzenia widzenia, wgniecenie lub zagłębienia w czaszce, krwawienie lub wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, ust oraz uszu. Tego typu objawy mogą oznaczać wstrząśnienie mózgu, krwiaka wewnątrzczaszkowego, a nawet ucisk mózgu. Do wstrząśnienia mózgu może dojść nawet w sytuacji lekkiego uderzenia, które wywołuje zaburzenia pracy mózgu wraz z utratą przytomności. Ucisk mózgu jest skutkiem wzrostu ciśnienia we wnętrzu czaszki, do którego dochodzi w wyniku silnych uderzeń, pęknięć kości czaszki lub krwawienia wewnątrzczaszkowego. Objawami ucisku może być dezorientacja, utrata przytomności oraz uczucie splątania. Co ważne, wskazane symptomy nie muszą wystąpić wraz z guzem na głowie, lecz mogą ujawnić się dopiero po kilku dniach od uszkodzenia. Ucisk mózgu jest stanem zagrożenia życia, dlatego osoby z jego objawami powinny jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską.
Zobacz także: Krwiak nadtwardówkowy – jakie mogą być objawy po ciężkim urazie?
W skrajnych sytuacjach wraz z guzem na głowie dochodzi także do krwiaka wewnątrzczaszkowego, który jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu urazu głowy. Może powstać niezależnie od ciężkości urazu. U osób z krwiakiem wewnątrzczaszkowym dochodzi do stopniowego nasilenia objawów, które wyróżniają się m.in. poszerzeniem źrenicy po stronie, gdzie doszło do urazu, a także postępującym niedowładem strony przeciwnej. Charakterystyczne są również: spadek świadomości osoby, która doznała urazu, wzrost ciśnienia, narastający ból głowy, nudności oraz wymioty.
Zobaczcie na filmie jakie są Przyczyny pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu:
Co zrobić, jeśli guz nie znika?
Należy pamiętać, że guz na głowie nie musi zniknąć tak szybko, jak obrzęk oraz zasinienie. W ciągu pierwszych 10 dni należy stosować wspomniane zimne kompresy, które przyspieszą gojenie się rany i guza. Jeśli po tym czasie guz nie zmniejszy się, można skorzystać z pomocy lekarza, który dokona obserwacji, a także zleci wykonanie dodatkowych badań. Może się okazać, że nieznikający guz na głowie jest pozostałością po krwiaku, który nie został wchłonięty w całości i przekształcił się w zwłóknione i zwapnione zgrubienie. Tego typu objawy nie wpływają w żaden sposób na stan zdrowia.