Korzeniowiec sosnowy, bo o nim mowa, to grzyb, który dziesiątkuje nasze lasy. Niszczy przede wszystkim drzewa iglaste, prowadzi do ich próchnicy oraz obumierania. Badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że to, co szkodzi drzewom może być niebezpieczne dla komórek nowotworowych.
Przeprowadzone przez badaczy testy wykazują, że toksyczne związki zawarte w grzybie mogą skutecznie rozprawić się z rakiem jelita grubego. Wyniki okazały się na tyle obiecujące, że naukowcy zdecydowali się przeprowadzić badania na zwierzętach. Po podaniu ekstraktu z korzeniowca w 20 proc. przypadków zmiany nowotworowe zniknęły całkowicie! Jak do tego doszło? Tego dowiecie się z rozmowy prof. Krzysztofa Łabuzka z prof. Haliną Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
Rak jelita grubego – co trzeba o nim wiedzieć?
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Szacuje się, że każdego dnia aż 33 osoby dowiadują się o chorobie. Co przyczynia się do rozwoju tego nowotworu? Jednym z kluczowych czynników jest styl życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które jedzą dużo czerwonego mięsa, żywności wysokoprzetworzonej, nie stronią od alkoholu i palą papierosy, a unikają warzyw i owoców, czyli produktów bogatych w błonnik pokarmowy.
Co gorsza rak jelita grubego jest jednym z tych nowotworów, które bardzo długo nie dają żadnych objawów. Wielu chorych trafia do lekarza bardzo późno, kiedy zmiany są już bardzo rozległe. To, co powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty to przede wszystkim obecność krwi w kale. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to tak naprawdę ostatni moment, aby rozpocząć leczenie. Konsultacji wymagają także nagły spadek hemoglobiny, nawracające bóle brzucha czy wzdęcia.
Zobacz także: Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka jelita grubego?
Jak się chronić?
Mimo że rak jelita grubego bardzo długo nie daje o sobie znać, to wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które przekroczyły pięćdziesiątkę lub miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór regularnie wykonywały kolonoskopię. Badanie można zrobić w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.