Odpowiedź: Zdrowa dieta pomaga w leczeniu wszystkich schorzeń. Natomiast nie ma bezpośredniego wpływu, nie jest w stanie wyleczyć chorób tarczycy. Zwłaszcza, że są one najczęściej przewlekłe i nieuleczalne. Dieta pomaga nam o tyle, że organizm funkcjonuje lepiej, czujemy się zdrowiej i bardziej komfortowo. Jako czynnik wspomagający dobrze zbilansowana kalorycznie i jakościowo dieta to bardzo istotny element zdrowego stylu życia, który każdy powinien wprowadzić.
Jednak należy pamiętać, że są pewne składniki diety, które są zakazane przy niektórych chorobach. Na przykład osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny stosować produktów wysokojodowych. Jednak choroby takie jak niedoczynność tarczycy, wole proste czy guzowate nie wiążą się ze specjalnymi zaleceniami dietetycznymi.
Na pytanie odpowiedział: dr n. med. Grzegorz Sokołowski - endokrynolog, diabetolog i internista z krakowskiej Intima Clinic, zajmującej się szeroko pojętym zdrowiem intymnym kobiet. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie. Wykładowca uniwersytecki w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Specjalista chorób narządów wydzielania wewnętrznego, w tym schorzenia tarczycy, przysadki oraz nadnerczy. Jest ekspertem w pełni zaangażowanym w diagnozę i leczenie swoich pacjentek, które traktuje z życzliwością i profesjonalizmem.
Jak działa tarczyca? Dowiesz się tego z filmu!
Kolejne porady:
Czy problemy z tarczycą mogą dotyczyć także mężczyzn? Jeśli tak, to jak to rozpoznać?
Czy przy Hashimoto faktycznie trzeba odstawić gluten?
Czy leki stosowane w leczeniu Hashimoto u kobiety w okresie menopauzy mogą wywołać problemy ze snem?