Program 36,6°C wraca na antenę po wakacyjnej przerwie. Już w sobotę, 7 września, o godzinie 18.00 będziecie mogli zobaczyć premierowy odcinek. Jakie tematy poruszą Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek?
Czy stosowanie antyperspirantu jest bezpieczne dla zdrowia?
W pierwszym odcinku prowadzący wezmą pod lupę antyperspiranty. Widzowie przysłali do redakcji programu filmiki z nurtującymi ich pytaniami, a profesor Krzysztof Łabuzek udzielił na nie odpowiedzi. Z odcinka dowiecie się także, czy antyperspiranty mogą być rakotwórcze oraz czy warto stosować naturalne alternatywy - na przykład cytrynę albo sodę.
Co z tą "klimą"?
Skończyło się lato, a wraz z nim fala afrykańskich upałów. Czy to dobry moment, żeby wyczyścić klimatyzację w samochodzie? A może lepiej poczekać do wiosny? Na potrzeby programu zbadano próbki powietrza z aut, których właściciele czyszczą „klimę” regularnie i tych, którzy robią to rzadziej niż raz na rok. W laboratorium wyhodowano na specjalnych szalkach bakterie i grzyby. Dzięki analizie posiewów dowiecie się: jak często trzeba odwiedzać fachowca, żeby wyszło to na zdrowie nam, ale też i naszemu portfelowi.
Tętniak, czyli co?
Słowo „tętniak” budzi niepokój – i słusznie, bo kiedy tętniak pęka, w 80 proc. przypadków kończy się to tragicznie. Tętniaki jednak można operować, nawet te, które wydają się nieoperacyjne. Specjalista w tej dziedzinie – chirurg ogólny i naczyniowy profesor Piotr Szopiński z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie opowie o tym, jak wygląda operacja rozbrojenia tykającej bomby zegarowej, jaką jest tętniak. Dzięki temu, że wszczepia pacjentom w tętnice nawet kilkudziesięciocentymetrowe elastyczne protezy – ratuje im życie. Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę, 7 września, o godzinie 18.00!
Jak walczyć z zatrzymaniem moczu?
W programie usłyszycie też o operacjach podnoszących – i to znacznie - komfort życia. Pacjenci z zatrzymaniem moczu nie muszą już wiele razy dziennie cewnikować się - dzięki nowatorskim metodom operacyjnym mogą zacząć żyć jak przed chorobą. W okolice rdzenia kręgowego wszczepia się specjalną elektrodę, którą w drugim etapie operacji podłącza się do neuromodulatora, czyli stymulatora wielkości pilota do samochodu umieszczonego najczęściej pod skórą na pośladku. Dzięki temu za pomocą impulsów elektrycznych stymulowane są nerwy odpowiadające za prawidłowe działanie pęcherza. Metoda skuteczna jest nie tylko u pacjentów cierpiących na zatrzymanie moczu, ale także u tych, którzy mają problemy z nietrzymaniem moczu.
#jembozdrowe
W jesiennym sezonie powróci cykl o zdrowym odżywianiu najmłodszych #jembozdrowe. W pierwszym odcinku Ewa Drzyzga odwiedziła szkołę, w której gotuje się zdrowo i smacznie, a stołówka pęka w szwach szczególnie, kiedy serwowany jest szpinak. Niemożliwe? A jednak! W kolejnych odcinkach cyklu #jembozdrowe wspierać Ewę Drzyzgę będą Dominika Kulczyk, a także Michele Moran, Jan Kuroń i Daria Ładocha.
Oglądajcie 36,6°C, najzdrowszy program telewizyjny, w każdą sobotę punktualnie o 18.00.
O czym będzie mowa w premierowym odcinku programu 36,6 °C? Odpowiedź znajdziecie w filmie!