Polub nas na Facebooku
Czytasz: Częstomocz u dziecka – jak leczyć i jak rozpoznać przyczynę?
menu
Polub nas na Facebooku

Częstomocz u dziecka – jak leczyć i jak rozpoznać przyczynę?

 Anatomia nerek dziecka.

Fot. PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Częste oddawanie moczu u dziecka i objawy takie jak ból brzucha czy pieczenie przy tej czynności mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego, czyli najczęstszej przyczynie częstomoczu u dziecka.

O tym, ile moczu oddaje dziecko w ciągu dnia, decyduje ilość przyjmowanych płynów, temperatura otoczenia i inne czynniki np. aktywność fizyczna. Małe dzieci dużo częściej oddają mocz niż starsze. U dzieci najmłodszych (z pieluszką) trudno to rzetelnie ocenić. Dziecko w wieku przedszkolnym natomiast powinno oddawać mocz średnio 5–8 razy na dobę, a starsze dzieci 4–6 razy. O częstomoczu u dorosłych mówi się, gdy wykonują tę czynność więcej niż 8 razy na dobę. U dzieci zależy to od wieku i innych czynników. Warto mieć jednak świadomość, że częstomocz u dziecka może być objawem niepokojącym i świadczyć o niewydolności nerek.

Częste oddawanie moczu u dziecka

Częste oddawanie moczu u dziecka, czyli częstomocz niekoniecznie musi świadczyć o stanie chorobowym. Na ilość oddawanego moczu ma wpływ to, ile przyjmuje się płynów. U dzieci bowiem niejednokrotnie zdarza się, że wypijają duże ilości słodkich napojów, co przekłada się na nagminne oddawanie moczu. Czasami niepokój może wzbudzić konieczność częstego przewijania niemowląt. Jeśli dziecko jest karmione piersią lub przepajane w czasie upałów, nie świadczy to o chorobie. Brak dodatkowych objawów klinicznych sugeruje, by w pierwszej kolejności zorientować się, ile wypija płynów w ciągu dnia.

Częstość oddawania moczu u dziecka zależy również od czynników emocjonalnych, szczególnie od stresu i napięcia nerwowego. Dzieci załatwiają się częściej przy nadmiarze bodźców emocjonalnych, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Nie bez znaczenia jest również temperatura otoczenia – przy wyższych temperaturach dziecko może wypijać więcej płynów, choć bywa też, że traci więcej wody przez skórę z potem. Dieta także oddziałuje na ilość moczu. Zupy, płatki na mleku czy inne płynne dania wpływają na znaczne zwiększenie ilości moczu. Niektóre herbatki ziołowe i składniki diety mogą mieć działanie moczopędne. Zalicza się do nich produkty bogate w witaminę C, które mogą podrażnić śluzówkę układu moczowego. Duży wpływ na częstotliwość wizyt w toalecie ma również aktywność fizyczna.

Polecamy: Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci – najczęstsze przyczyny

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ moczowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.


Przyczyny częstomoczu u dziecka

Przyczyn częstomoczu u dziecka poszukuje się, biorąc pod uwagę dodatkowe objawy. Najczęściej przyczynami chorobowymi są: cukrzyca bądź niewydolność nerek, a przede wszystkim infekcja dróg moczowych. Zakażenie układu moczowego u dziecka najczęściej współistnieje z częstym oddawaniem moczu, pieczeniem, bólem przy tej czynności, gorączką, niepokojem czy zaczerwienieniem okolicy ujścia cewki moczowej. Częstomocz u dziecka może rozwinąć się na tle nerwowym lub wynikać z nadreaktywności pęcherza moczowego. Czasem zdarza się, że jest efektem nabycia umiejętności oddawania moczu do toalety i kontroli nad nią. Częste oddawanie moczu u dziecka bez bólu czy innych niepokojących dolegliwości zwykle wyklucza poważniejsze przyczyny.

Bywa i tak, że częstotliwość jest zwielokrotniona o określonej porze dnia i może być jedynie konsekwencją uzupełniania płynów, chociażby po powrocie do domu z przedszkola.

Jakie badania wykonać w celu wykluczenia chorobowego podłoża częstomoczu u dziecka?

W diagnostyce częstomoczu zleca się przede wszystkim badanie ogólne moczu. Czasami warto wykonać dodatkowo posiew moczu w celu rozpoznania szczepów bakteryjnych odpowiedzialnych za ewentualny stan zapalny. Można również zrobić USG jamy brzusznej. W niektórych przypadkach zleca się specjalistyczne posiewy na odpowiednich podłożach czy badania urodynamiczne. Należy jednak pamiętać, że najważniejszy jest dobrze przeprowadzony wywiad z rodzicami i dzieckiem. W przypadku podejrzenia takich chorób jak cukrzyca czy niewydolność nerek wykonuje się szereg dodatkowych badań laboratoryjnych.

Leczenie częstomoczu u dziecka

W przypadku częstomoczu u dziecka najpierw wykonuje się odpowiednią diagnostykę. Sam w sobie nie wymaga leczenia. W przypadku zakażenia dróg moczowych natomiast podaje się odpowiednie antybiotyki. Gdy ta przypadłość wynika z cukrzycy, leczona jest również przyczynowo.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
384
40
Polecamy
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest?
Jakie są jego przyczyny i leczenie?
Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest? Jakie są jego przyczyny i leczenie? TVN zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy
Zakażenie układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?