Czerwone czereśnie są znacznie zdrowsze od tych jasnych. Znajduje się w nich więcej antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy chroniących nasz organizm przed przedwczesnym starzeniem się, nowotworami, a także nadciśnieniem. Najwięcej antocyjanów (a dokładniej cyjanidyny) znajdziemy co prawda w aronii, ale i w czereśniach znajdziemy ich całkiem sporo. Ile dokładnie? Tego dowiecie się z filmu:
Na rynku znajduje się bardzo dużo odmian czereśni, które owocują od wczesnej wiosny nawet do końca lata. Po więcej informacji o odmianach czereśni i smaku, który je wyróżnia, zajrzyjcie tutaj: Czereśnie – odmiany, uprawa, właściwości odżywcze.
A teraz skupmy się przez chwilę na tym, co zawierają czereśnie. Znajdziemy w nich błonnik pokarmowy, odpowiedzialny za usprawnienie procesów trawiennych oraz obniżenie złego poziomu cholesterolu. Ponadto w czereśniach znajdują się potas, magnez, miedź, mangan, jod, żelazo i fosfor. Wśród witamin znajdziemy w nich witaminę C oraz witaminy z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2) i pirydoksyna (B6). W czereśniach znajdują się także znaczne ilości witamin K, E, kwasów pantotenowego i foliowego. Czereśnie dostarczają naszemu organizmowi także flawonoidów, m.in. kwercetyny i kemferolu. Są przez to bardzo zdrowe i zdecydowanie warto je jeść. Zobaczcie, ile kalorii w nich znajdziemy:
Uwaga na mykotoksyny w czereśniach
Jedzone przez nas wiśnie i czereśnie nie powinny być przez nas spożywane, jeśli są choćby lekko nadpsute. Zgniłe czereśnie zawierają w sobie szkodliwe mykotoksyny, które powodują nowotwory, osłabiają układ odpornościowy, są przyczyną zatruć pokarmowych i wzdęć.
Pamiętajmy, aby zepsute owoce szybko wyrzucać - zarodniki pleśni rozprzestrzeniają się bardzo szybko i łatwo przenoszą się na kolejne owoce.
Robaki w czereśniach - sposoby na ich pozbycie się
Larwy muchy występujące w czereśniach nie stanowią dla nas zagrożenia. Jednak aby się ich pozbyć należy zalać czereśnie zimną wodą i odstawić na 15 minut. Larwy wyjdą z owoców i opadną na dno.
Biegunka po czereśniach
Nie powinno się popijać wodą ani wiśni, ani czereśni. Takie połączenie u 70 proc. społeczeństwa wywołuje biegunkę. Dlaczego? Tego dowiecie się z filmu:
Czy można jeść owoce z pestkami?
Połknięta pestka zostanie po prostu wydalona. Natomiast pestka czereśni zawiera substancje trujące, m. in. cyjanowodór (tzw. kwas pruski), zatem nie powinno się ich rozgryzać! Rozgryzanie pestek może doprowadzić do zatrucia organizmu.
Pamiętajmy także, aby owoce przed spożyciem myć bardzo dokładnie, nawet jeśli pochodzą one z naszej działki. Dlaczego? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź na filmie: