Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cystografia mikcyjna – wskazania do wykonania badania u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Cystografia mikcyjna – wskazania do wykonania badania u dzieci

Kobieta z dzieckiem u lekarza

Fot: David Leahy / gettyimages.com

Nawracające infekcje układu moczowego stanowią wskazanie do wykonanie dodatkowych badań obrazowych. Zalicza się do nich cystografię mikcyjną. Badanie to jest rzadko wykonywane u niemowląt, częściej u dzieci starszych.

Cystografia jest badaniem pęcherza moczowego za pomocą aparatu rentgenowskiego. Pozwala ocenić wielkość, wypełnienie, kształt pęcherza moczowego. U dzieci pomaga zdiagnozować wady układu moczowego i jest badaniem dodatkowym w nawracających infekcjach układu moczowego. Dzięki niej, poprzez ocenę wydolności zastawek moczowodowo-pęcherzowych, można wykryć np. refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Cystografia mikcyjna u dzieci – przebieg badania

Badanie wykonuje się na opróżnionym pęcherzu. Wprowadza się odpowiedni cewnik do pęcherza moczowego i wstrzykuje środek cieniujący. Sama cystografia to zdjęcia rentgenowskie pęcherza wypełnionego środkiem cieniującym. Natomiast cystografia mikcyjna oznacza dodatkowe ilustrowanie opróżniania się pęcherza moczowego. Bardzo możliwe jest uczucie pieczenia w trakcie mikcji bądź po niej.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

U kogo wykonuje się cystografię i cystografię mikcyjną?

Cystografia pozwala na uwidocznienie wszelkich guzów czy zmian w obrębie pęcherza moczowego, ponieważ wtedy pęcherz nie wypełnia się równomiernie. Jest pomocna w diagnostyce wszelkich wad układu moczowego obejmujących pęcherz moczowy. Jest to doskonałe badanie dla postawienia rozpoznania refluksu pęcherzowo-moczowodowego. Ze względu na współpracę najlepiej badanie to wykonuje się dorosłym. U dzieci starszych również często jest przeprowadzane, choć objawy i wstępne rozpoznania w tych dwóch grupach wiekowych mogą się różnić. Badanie jest rzadko wykonywane u niemowląt. Wynika to z kryteriów określających wskazania do niego. U dzieci cystografia mikcyjna wykonywana jest przy nawracających infekcjach układu moczowego. Dlatego też rzadko zdarza się, by już u niemowląt występowała konieczność jej przeprowadzenia.

Systematyzując wskazania do wykonania cystografii, należy wymienić:

  • podejrzenie guzów pęcherza moczowego,
  • urazy miednicy mniejszej,
  • moczenie nocne u dzieci,
  • podejrzenie przeszkody w odpływie moczu,
  • podejrzenie wad wrodzonych układu moczowego,
  • podejrzenie wstecznego odpływu moczu z pęcherza do moczowodów.

Przygotowanie do cystografii mikcyjnej

Przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Ilość przyjmowanych płynów, leki i dieta bezpośrednio przed badaniem nie powinny odbiegać od codziennych zwyczajów. Konieczne jest udzielenie lekarzowi informacji na temat ciąży, uczulenia na środki cieniujące, objawów niepokojących.

Przeciwwskazania i powikłania cystografii mikcyjnej

Przeciwwskazaniami do wykonania cystografii są przede wszystkim alergia na środki cieniujące, ciąża, a także ostre zakażenie układu moczowego. Badanie należy do bezpiecznych, choć jest nieprzyjemne. Powikłania występują bardzo rzadko, a zalicza się do ich zakażenie układu moczowego, urazy cewki moczowej. Po badaniu chory odczuwa pieczenie i dyskomfort w obrębie ujścia cewki. Mocz może być różowy. Do objawów niepokojących, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, należy wystąpienie po badaniu gorączki, problemów z oddawaniem moczu, krwiomoczu, skrzepów w moczu.

Wynik cystografii i jego interpretacja

Zdjęcia prezentują pęcherz moczowy – jego kształt, ściany, położenie, zarys, wielkość, nieprawidłowości anatomiczne. W przypadku zaburzeń w zakresie tych cech wypełnienie pęcherza jest nierówne. Jeśli dochodzi do refluksu pęcherzowo-moczowodowego, badanie pozwala na uwidocznienie cofania się kontrastu z pęcherza moczowego. Cystografia mikcyjna, czyli zdjęcia wykonywane podczas oddawania moczu, pozwalają na ocenę, czy pęcherz opróżnia się całkowicie, czy mocz nie zalega, czy wypływa równomiernie przez cewkę moczową.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?