Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cyprys – najpopularniejsze gatunki, pielęgnacja, właściwości prozdrowotne
menu
Polub nas na Facebooku

Cyprys – najpopularniejsze gatunki, pielęgnacja, właściwości prozdrowotne

Drzewka cyprysowe - zbliżenie na gałązkę.

Fot. Neydtstock / Getty Images

Cyprys ma szerokie właściwości prozdrowotne, w tym m.in. antyreumatyczne, antyseptyczne i uspokajające. Z młodych gałązek cyprysu włoskiego sporządza się olejek o dymno-żywicznym zapachu i jasnozielonym zabarwieniu, który dodaje się do kąpieli, inhalacji czy masażu.

Cyprys jest iglakiem pospolicie występującym w przydomowych ogrodach i parkach. Roślina wykorzystywana jest w kosmetyce i lecznictwie. Stosowana bywa w pielęgnacji cery tłustej i nazbyt uwodnionej. Wspomaga system krążenia, zwłaszcza wzmacnia naczynia włosowate. Cyprys to częsty składnik męskich kosmetyków, w tym płynów po goleniu, dezodorantów, żeli pod prysznic o silnym działaniu ściągającym i przeciwpotnym.

Co to jest cyprys?

Cyprysy to iglaste drzewa i krzewy zaliczane do rodziny cyprysowatych. Występują na znacznej części globu, w tym w Ameryce Środkowej, północnej Afryce, niemal całej Azji i Europie. Cyprysy dzieli się na dwie grupy w zależności od położenia geograficznego. Są to cyprysy Starego Świata (Europa, Azja, Afryka) i Nowego Świata (Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Australia, Oceania). Najbardziej znanym przedstawicielem pierwszej grupy jest cyprys wiecznie zielony zwany też cyprysem włoskim, z kolei drugiej cyprys wielkoszyszkowy. Cyprys jest dość często mylony z tują ze względu na bardzo podobny wygląd. Tuja nazywana inaczej żywotnikiem to tak samo jak cyprys rodzaj rośliny iglastej zaliczanej do rodziny cyprysowatych.

Zobaczcie także, jakie są prozdrowotne właściwości sosny:

Zobacz film: Prozdrowotne właściwości sosny. Źródło: Stylowy Magazyn

Cyprys – właściwości prozdrowotne i zastosowanie

Najbardziej znaną formą wykorzystania prozdrowotnych właściwości cyprysu jest olejek, który otrzymuje się z młodych gałązek cyprysu włoskiego. Za opakowanie 10 ml trzeba zapłacić około 18 zł. Nabyć go można w większości aptek, sklepów zielarskich i dzięki sprzedaży internetowej. Zawiera m.in. d-pinen, d-sylwestren, d-kamfen, cymen, alkohol terpenowy, sabinol i cyprysową kamforę.

Cyprys korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-tłuszczową i działa tonizująco na układ krążenia. Stosowany jest w leczeniu hemoroidów, żylaków, pękających naczynek, tzw. skórki pomarańczowej (cellulitu), stanów zapalnych skóry, obrzęków, nietrzymania moczu oraz przy łagodzeniu bólów mięśni i reumatycznych. Zmniejsza ilość wydzielanego potu i usuwa przy tym nieprzyjemną woń. Olejek cyprysowy ma zdolność do regulowania cyklu menstruacyjnego, łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji i zmniejsza krwawienie. W tym celu najlepiej przygotować aromaterapeutyczną kąpiel, która dodatkowo pobudza. Przed kąpielą należy dokładnie oczyścić ciało – zaleca się nawet wykonanie peelingu. Wannę napełnia się do ⅔ letnią wodą i dodaje 25 kropli olejku. Kąpiel powinna trwać do 20 minut.

Rozcieńczany w naturalnych olejach bazowych (np. olej ze słodkich migdałów, kokosowy, awokado, jojoba) wzmaga efekt masażu wyszczuplającego. Na łyżkę oleju bazowego używamy 2–5 kropli olejku eterycznego. Masaż działa też rozluźniająco i poprawia krążenie krwi. Cyprys znany jest z właściwości antyseptycznych, przeciwbólowych i ściągających. Dodatkowo użyty w postaci inhalacji normuje zbyt wysoką temperaturę ciała i udrażnia drogi oddechowe. Ze względu na działanie rozkurczowe nadaje się do leczenia astmy. Przynosi ulgę podczas ataku astmy lub kaszlu kokluszowego, zaś użyty w saunie czy do aromatyzowania powietrza (najczęściej stosuje się kominek do aromaterapii, gdzie do zbiorniczka z wodą dodaje się 5–8 kropli olejku) zwalcza zdenerwowanie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.

Cyprys oprócz olejku można wykorzystać też do sporządzenia naparu. Wystarczy zalać około 20 liści cyprysu 1 l wody i gotować wywar przez 10 minut. Zaleca się przyjmować dziennie 7 łyżek naparu.

Inne zastosowania cyprysa

Cyprys to drzewo pełniące ozdobną funkcję. Sadzane bywa na terenach parków, cmentarzy i przydomowych ogrodów. Polecany jest do tworzenia osłon w postaci formowanych żywopłotów. W Europie szczególną rolę odgrywa cyprys Lawsona. Wyróżnia się takie odmiany cyprysiku Lawsona jak: ‘Ivonne’, ‘Golden Wonder’, ‘Stardust’, ‘Stewartii’, ‘Lane’, ‘Wisselii’, ‘Mimima’, ‘White Spot’, ‘Alumii’, ‘Alumii Gold’, ‘Kelleris Gold’, ‘Columnaris’, ‘Globosa’.

Drewno niektórych rodzajów cyprysów ze względu na dużą trwałość i odporność na szkodniki wykorzystywane jest w meblarstwie. Z drewna cyprysowego wykonano drzwi Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Olejek cyprysowy to doskonały środek odstraszający owady, którym można też chronić psy przed pchłami.

Jak pielęgnować cyprysy?

Pielęgnacja cyprysów nie nastręcza wiele trudności. Najlepiej uprawiać je na słonecznych stanowiskach o żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach. Roślina jest wrażliwa na suszę i suche powietrze. Cyprysy w ogrodzie najlepiej ściółkować grubą warstwą kory. Na zimę powinno się je okrywać agrowłókniną. Przycinanie cyprysów rozpocząć trzeba pierwszego roku uprawy. Cięcie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, gdy miną mrozy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
362
31
Polecamy
Jakie właściwości ma olejek z drzewa cedrowego?
Zastosowanie cedru himalajskiego i pozostałych gatunków rośliny
Jakie właściwości ma olejek z drzewa cedrowego? Zastosowanie cedru himalajskiego i pozostałych gatunków rośliny Dzień Dobry TVN
Olejki eteryczne i ich właściwości.
Zastosowanie do kąpieli i sauny
Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny Dzień Dobry TVN
Olejek sosnowy – właściwości i zastosowanie.
Jak zrobić samemu olejek sosnowy?
Olejek sosnowy – właściwości i zastosowanie. Jak zrobić samemu olejek sosnowy? TVN zdrowie
Olejek tymiankowy – właściwości i działanie
Olejek tymiankowy – właściwości i działanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko