Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy: McKenzie na dyskopatię i nie tylko 
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy: McKenzie na dyskopatię i nie tylko 

NAN

Fot.: YakobchukOlena / stock.adobe.com

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy są skierowane przede wszystkim do osób, które mają problemy z tym odcinkiem kręgosłupa – są po urazach, cierpią na dyskopatię lub narzekają na ból z nieokreślonej przyczyny. Regularne wykonywane ćwiczenia pozwalają wzmocnić kręgosłup i rozluźnić spięte mięśnie. 

Ćwiczenia na dolny odcinek kręgosłupa można podzielić na: rozciągające, mobilizujące, wzmacniające i rozluźniające. W zależności od przyczyny dolegliwości bólowych należy wykonywać ćwiczenia z danej grupy. Warto pamiętać o tym, że trwający dłuższy czas ból kręgosłupa powinien być dokładnie zbadany przez lekarza. Na podstawie badań można określić jego przyczynę, a następnie zastosować właściwą rehabilitację. Działanie na tzw. „własną rękę” nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą pogłębiać różnego rodzaju dolegliwości.

Zobacz film: Diagnostyka w dyskopatii. Źródło: 36,6

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy dla wszystkich

Ćwiczenia na kręgosłup (nie tylko na dolną jego część) mogą być wykonywane nie tylko przez osoby, które narzekają na problemy zdrowotne związane z tą częścią ciała. Powinni je wykonywać wszyscy ci, którym zależy na aktywności fizycznej, a przy tym wzmocnieniu kręgosłupa. Prawidłowy trening na kręgosłup powinien być:

 • dokładnie zaplanowany, najlepiej w porozumieniu z trenerem personalnym,
 • wykonywany dokładnie (obowiązuje zasada mówiąca o tym, że liczy się prawidłowa technika, a nie liczba powtórzeń),
 • regularnie wykonywany (optymalnie trzy razy w tygodniu z zachowaniem jednego dnia na regenerację).

Zajęcia na kręgosłup dla osób zdrowych mogą nieco różnić się od tych, które są wykonywane przez osoby mające problemy zdrowotne przede wszystkim intensywnością. W przypadku, kiedy ćwiczenia mają charakter tylko aktywności fizycznej, można stawiać cele treningowe i zwiększać obciążenia. Z kolei przy różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych intensywność jest mniejsza z uwagi na to, że jest to proces przywracania organizmu do pełnej sprawności.

Często przyczyną problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa jest dyskopatia, czyli schorzenie krążka międzykręgowego. Osoby zmagające się z tym problemem powinny korzystać z zestawu ćwiczeń, który został opracowany przez specjalistów w celu zmniejszenia lub zwalczenia bólu powstającego w wyniku dyskopatii. Poniżej wybrane ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – dyskopatia, polecane przez lekarzy:

 • rowerek – leżąc na plecach, należy ugiąć kolana i wykonywać ruchy takie, jak wykonuje się podczas jazdy na rowerze. Kluczowe jest to, aby nie unosić pleców,
 • unoszenie ramion nad głowę – w pozycji leżącej, ręce wyprostowane wzdłuż ciała. Następnie należy unieść ramiona i poprowadzić ręce nad głowę, po czym wrócić do pozycji wyjściowej,
 • przyciąganie kolan – leżąc na plecach, należy na zmianę przyciągać kolana do klatki piersiowej. W tym ćwiczeniu można pomagać sobie w przyciąganiu rękami,
 • unoszenie głowy w klęku podpartym – przyjmując pozycję w klęku podpartym (na tzw. „czworakach”) głowa skierowana w dół. Następnie należy unosić głowę do góry, chwilę utrzymać ją w takiej pozycji i opuścić,
 • koci grzbiet – będąc w klęku podpartym, należy wypychać do góry środkową część kręgosłupa. Najlepiej robić to w schemacie: wypychanie – wdech, opuszczanie – wydech.

To tylko przykłady kilku z wielu prostych ćwiczeń mających wpływ na poprawę sprawności kręgosłupa, które mogą wykonywać również osoby początkujące.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy: McKenzie na walkę z bólem

Innym sposobem na walkę z bólem kręgosłupa jest metoda McKenziego. Jest ona bardzo popularna i zazwyczaj stosowana przez osoby z dyskopatią, co powszechnie nazywane jest wypadaniem dysku. Twórcą tej metody fizjoterapeutycznej jest Irlandczyk, Robin McKenzie, który opracował specjalny program leczenia.

Aby móc wdrożyć wspomniane leczenie metodą McKenziego, trzeba udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładne badania. W ich zakres wchodzą m.in. wywiad lekarski i testy ruchowe. Na tej podstawie lekarz jest w stanie postawić diagnozę i dobrać odpowiednie ćwiczenia dla pacjenta. Istotne jest również to, aby lekarz lub inna wykwalifikowana osoba mogła nauczyć pacjenta prawidłowej techniki zalecanych ćwiczeń. Każdy, nawet niewielki błąd, może bowiem niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy z piłką: jak ćwiczyć?

Często zadawanym pytaniem jest to o przeznaczenie ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy z piłką. Zajęcia z wykorzystaniem piłki przeznaczone są przede wszystkim dla osób z wadami postawy, ale wykorzystuje się je również jako formę rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Najpopularniejsze ćwiczenia z piłką gimnastyczną na kręgosłup lędźwiowy:

 • dociskanie piłki stopami – leżąc na plecach z wyprostowanymi nogami umieszczonymi na piłce, należy dociskać piłkę stopami,
 • unoszenie bioder – leżąc na plecach, ręce wyprostowane, nogi na piłce, należy nosić biodra, a następnie powracać do pozycji wyjściowej,
 • dociskanie podudzi do piłki – pozycja leżąca na plecach z uniesionymi nogami, zgiętymi w kolanach. Pod nimi należy umieścić piłkę, a następnie wykonywać ruch dociskający piłkę,
 • unoszenie rąk w klęku podpartym – piłkę należy umieścić pod brzuchem i przyjąć pozycję w klęku podpartym. Ćwiczenie polega na oparciu ciężaru ciała na piłce i unoszeniu rąk.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Zestaw ćwiczeń dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
200
23
Polecamy
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy?
Plan treningowy dla wszystkich
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy? Plan treningowy dla wszystkich TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.
Jak ćwiczyć?
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć? TVN zdrowie
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy?
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Ada
Ja ćwiczę więc na pewno skorzystam z tych informacji. Moim zdaniem jednak najskuteczniejsze na dyskopatię jest elektroterapia. W raha pro w Krakowie mi taką formę rehabilitacji zaproponowano i już po kilku wizytach zauważyłam znaczną różnicę.
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia