Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu, na siłowni i specjalnie dla mężczyzn
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu, na siłowni i specjalnie dla mężczyzn

Mężczyzna, który ćwiczy na siłowni

Fot: Staras / gettyimages.com

Ćwiczenia na dolne partie brzucha to m.in. wznosy nóg oraz unoszenia bioder. Do treningu można wykorzystać sprzęt, taki jak piłki gimnastyczne, taśmy TRX oraz drążek rozporowy. Ważne, aby przy wykonywaniu ćwiczeń mocno napinać mięśnie brzucha.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha są skuteczne także na oponkę i boczki, z którymi zwykle mają problem panie. Trening na brzuch dla mężczyzn jest skierowany raczej na zwiększenie masy mięśniowej. Zarówno panie, jak i panowie powinni przy tym pamiętać o ćwiczeniu mięśni grzbietu, które są bardzo istotne, aby równomiernie wzmocnić tułów.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha

Ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Do niektórych z nich, które pomagają także na boczki, warto wykorzystać sprzęt dostępny m.in. na siłowni. Zazwyczaj są to taśmy TRX lub piłka gimnastyczna. Dobrze jest wykonać około 10-12 powtórzeń ćwiczenia, ale jeśli sprawia to trudność, należy zrobić maksymalną liczbę powtórzeń przy zachowaniu prawidłowej techniki. W miarę wzrostu siły i wzmocnienia mięśni należy ją zwiększać. Bardzo skuteczne jest unoszenie bioder przy jednoczesnym trzymaniu nóg na piłce. Zamiast niej można też zaczepić stopy o taśmy TRX. Najpierw przyjmij pozycję jak do pompki i oprzyj nogi na piłce (lub zaczep o taśmy).

Następnie unieś biodra w kierunku sufitu, trzymając przy tym proste nogi. Ciało powinno utworzyć odwróconą literę V. Ważne, aby podczas trwania ćwiczenia plecy były proste. Kolejne ćwiczenia na dolne partie brzucha do przyciąganie kolan do brzucha. Do nich także przydadzą się taśmy TRX oraz piłka gimnastyczna. Aby wykonać pierwsze ćwiczenie, zaczep stopy o taśmy i ułóż ciało w pozycji podporu przodem. Utrzymuj całe ciało napięte.

Chcesz mieć płaski brzuch? Zobacz film i poznaj najlepsze ćwiczenia

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyciągnij kolana do brzucha, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Inne ćwiczenie na dolne partie brzucha to przyciąganie kolan do brzucha na piłce. Oprzyj na niej stopy, przyjmując – jak w poprzednim ćwiczeniu – pozycję podporu przodem. Kolejny krok to przyciągnięcie kolan do brzucha. Pamiętaj, aby nie odrywać przy tym nóg od piłki. Przytrzymaj pozycję przez 1-2 sekund w maksymalnym spięciu. Następnie wróć do podporu przodem. Trzymanie tylko jednej nogi na piłce zdecydowanie zwiększy trudność ćwiczenia.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha w domu

Ćwiczenia na dolne partie brzucha, które można wykonać w domu to np. unoszenie nóg w leżeniu na plecach. Mogą je zrobić nawet osoby, które mają słabe mięśnie brzucha. Połóż się na macie lub dywanie/wykładzinie i podłóż ręce pod kość ogonową. Ugnij nogi w kolanach w taki sposób, aby utworzyły wraz z tułowiem kąt prosty. Skieruj stopy do sufitu i napnij pośladki. Unieś biodra kilka centymetrów ponad podłogę, po czym obniż je. Aby zwiększyć trudność ćwiczenia i przyspieszyć efekty, możesz włożyć pomiędzy nogi hantle. Innym sposobem jest wytrzymanie w pozycji maksymalnego napięcia przez 3-5 sekund. Rolowanie to kolejna propozycja na wzmocnienie dolnych partii brzucha, którą z powodzeniem można wykonać w domu. Połóż się na plecach, wyprostuj nogi i unieś ramiona, wyciągając je przed siebie. Następnie odrywaj kręgosłup kręg po kręgu, jakbyś rolował plecy.

Gdzie lepiej ćwiczyć - w domu czy na siłowni? Zobacz film i poznaj odpowiedź

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Końcową pozycją jest siad na macie. Kiedy już usiądziesz, roluj plecy (także kręg po kręgu) i przyklejaj je do podłoża. Wróć do pozycji wyjściowej. Ważne, aby wykonując ćwiczenie jak najmocniej spiąć mięśnie brzucha. Nie wolno podnosić się zbyt gwałtownie, należy jak najwolniej podnosić się i kłaść z powrotem. Kolejnym ćwiczeniem do wykonania w domu są wznosy kolan do klatki piersiowej w wiszeniu na drążku. Drążek kosztuje kilkadziesiąt złotych i warto go kupić, ponieważ można na nim ćwiczyć zarówno mięśnie brzucha, jak i ramion oraz barki. Mocno złap drążek obiema rękami. Patrząc przed siebie, ugnij nogi tak, aby uda znajdowały się równolegle do podłoża. Zacznij podnosić kolana w kierunku klatki piersiowej. Pozostań w tej pozycji przez około 5 sekund, a następnie – angażując jedynie mięśnie brzucha – opuść kończyny do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby przy wykonywaniu ćwiczenia nie unosić nóg z pozycji prostopadłej do podłoża i nie zginać ich w trakcie unoszenia. To mocno obciąża dolny odcinek kręgosłupa. Kontroluj ruchy tułowia podczas podnoszenia i opuszczania nóg.

Ćwiczenia na dolne partie brzucha dla mężczyzn

Do najlepszych ćwiczeń na dolne partie brzucha dla mężczyzn należy plank, zwany też deską. Aby ją zrobić, połóż się na ziemi, ułóż ręce pod twarzą, a łokcie wystaw na boki. Następnie unieś tułów, opierając się na palcach stóp. Tułów powinien być stabilizowany za pomocą napinania mięśni brzucha i pośladków. Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 20 sekund. Jeśli możesz, wytrzymaj minutę. Zrób około 5-7 powtórzeń ćwiczenia. Inne przykłady ćwiczeń na dolne partie brzucha dla mężczyzn to skłony tułowia w leżeniu z uniesionymi prostymi nogami (skłon wykonuje się do nóg, konkretnie w stronę ud), wypychanie nóg w pozycji leżącej (opisane powyżej) oraz – w wersji dla bardziej zaawansowanych – skłony tułowia w leżeniu z kolanami ugiętymi pod kątem prostym. Najlepiej wykonywać od 15 do 25 powtórzeń tych ćwiczeń. Warto pamiętać, że trening powinien być powtarzany regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu.

Bibliografia:

https://www.budujmase.pl/trening/artykuly/5-najlepszych-cwiczen-dolne-partie-brzucha.html

http://www.fabrykasily.pl/treningi/cwiczenia-na-brzuch-cwiczenia-na-dolne-partie-brzucha

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/6-cwiczen-na-dolne-partie-brzucha_44772.html

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/trening-na-miesnie-brzucha-dla-mezczyzn-a6w-i-abs-zasady-i-plany_42687.html

Zobacz film i dowiedz się skąd się bierze "oponka" na brzuchu?

Zobacz film: Skąd się bierze oponka na brzuchu i jak się jej pozbyć? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
139
12
Polecamy
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Skuteczne ćwiczenia na brzuch i boczki
Skuteczne ćwiczenia na brzuch i boczki Dzień Dobry TVN
Ujędrniające i wyszczuplające ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud – przykłady
Ujędrniające i wyszczuplające ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud – przykłady TVN zdrowie
Ćwiczenia ze sztangą prostą i łamaną na brzuch, plecy i barki
Ćwiczenia ze sztangą prostą i łamaną na brzuch, plecy i barki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?