Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co znajduje się środkach do pielęgnacji i mycia skóry?
menu
Polub nas na Facebooku

Co znajduje się środkach do pielęgnacji i mycia skóry?

Kobieta, która kupuje kosmetyki

Fot: RossHelen / gettyimages.com

Każdego roku wydajemy grube miliony na kosmetyki do pielęgnacji skóry. Przy ich wyborze najczęściej kierujemy się przyjemnym zapachem, a skład to już rzecz drugorzędna. Tym czasem wielu producentów dodaje do nich środki, które mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także środowiska. Zatem, jak kupować kosmetyki do higieny ciała?

Idealny żel pod prysznic, mydło czy płyn do kąpieli to taki, który pięknie pachnie i dobrze się pieni. Piękny zapach dają substancje zapachowe, a pianę SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Co to za związek i jak jego obecność w kosmetykach wpływa na nasze zdrowie i nie tylko?

SLS, czyli co?

SLS to laurylosiarczan sodu. Związek ten znajduje się w szamponach, mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli i to właśnie on sprawia, że wszystkie te kosmetyki doskonale się pienią. Dodatkowo SLS doskonale radzi sobie z tłuszczem (płynem, który ma go w składzie można umyć nawet silnik samochodu!). Niestety równie dobrze rozpuszcza warstwę lipidową, która znajduje się na skórze i zapewnia jej ochronę. Tym samym staje się ona bardziej podatna na podrażnienia.

Jak SLS radzi sobie z tłuszczem? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czy substancje zawarte w żelach pod prysznic są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje?

Ile szkodliwym substancji znajduje się kosmetykach?

Producenci kosmetyków do swoich produktów dodają najczęściej dwie różne substancje myjące, które podrażniają skórę – SLS oraz SLES. Zdaniem naukowców drugi ze związków może być zanieczyszczony dioksyną, która wykazuje działanie rakotwórcze. Niestety – jak do tej pory – nie wprowadzono żadnych norm, które regulowałyby to ile tzw. środków powierzchniowych czynnych producent może dodać do swojego produktu. W jednym z żeli pod prysznic przyniesionych przez Katarzynę Bosacką, dziennikarkę i prowadzącą program „Co nas truje?” stanowiły one niemal 10 proc. składu. Czy to bezpieczna ilość? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

Zobacz film: Ile substancji drażniących znajduje się w środkach myjących? Źródło: Co nas truje?

Dobre bakterie na skórze

Na ludzkiej skórze żyją bakterie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to czy skóra jest zdrowa, czy pojawiają się na niej zmiany alergiczne czy podrażnienia. Mimo że są nam potrzebne i zapewniają ochronę skórze, to większość z nas konsekwentnie je niszczy. Jak? Przesadzając z higieną lub stosując zbyt agresywne środki do pielęgnacji skóry.

Jak wygląda mikrobiom zdrowej osoby, a tej, która nadużywa środków do mycia? Do czego może doprowadzić przesadna higiena? Na te pytania, w rozmowie z Katarzyną Bosacką, odpowiada w filmie dr Paweł Grzesiowski:

Zobacz film: Dlaczego bakterie, które żyją na skórze człowieka są takie ważne? Źródło: Co nas truje?

Naturalne, czyli jakie?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wszystkie związki chemiczne, które znajdują się w kosmetykach trafią później do środowiska. Bardziej drażniące środki mogą zanieczyszczać ziemię i wodę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w tej ziemi rosną warzywa, które jemy, a z wody przygotowujemy herbatę czy kawę. Im więcej takich agresywnych środków używamy tym większe prawdopodobieństwo, że wrócą one do naszego organizmu wraz z pożywieniem czy napojami. Dlatego też podczas robienia zakupów, także tych drogeryjnych, należy dokładnie czytać etykiety i wybierać te kosmetyki, które zawierają w sobie jak najmniej chemii i szkodliwych dla nas substancji.

Czytasz etykiety na produktach?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni